Urlop macierzyński 2018

autor: Agata Cygan , 2018-02-08
Urlop macierzyński 2018
Urlop macierzyński to uprawnienie, które w ostatnim czasie podlegało licznym modyfikacjom. Czy i w tym roku przyszłe mamy powinny spodziewać się zmian w tym zakresie?

Jak było do tej pory?

Do tej pory urlop macierzyński trwał 20 tygodni, z czego 6 tygodni przyszła mama mogła wykorzystać jeszcze przed porodem. Oczywiście to tylko część uprawnienia przysługującego z tytułu urodzenia dziecka - formalnie nosiła nazwę podstawowego urlopu macierzyńskiego, po którym rodzice mogli zdecydować się na urlop rodzicielski. Do 2 stycznia 2016 roku pomiędzy wspomnianymi mieliśmy jeszcze tzw. dodatkowy urlop macierzyński, ale właśnie wtedy został on połączony z urlopem rodzicielskim, który zwiększył wymiar - z 26- o tygodniowego do 32-u tygodniowego (lub 34-o, jeśli mama urodziła więcej niż jedno dziecko).

Urlop macierzyński to w Polsce uprawnienie, ale także swego rodzaju obowiązek - mama nie tyle powinna, co musi go wykorzystać (chodzi oczywiście o wymiar podstawowy). Jedyne, co może zrobić, to skrócić jego długość i wrócić do pracy nieco wcześniej, a dokładnie po 14. tygodniach (warunek: pozostałe 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przejmuje na siebie ojciec dziecka). Urlop rodzicielski to z kolei prawo zarówno mamy, jak i taty - mogą go wykorzystać obydwoje (naprzemiennie bądź łącznie) lub jedno z nich może przejąć na siebie cały jego wymiar. Mogą też oczywiście zrezygnować z urlopu zupełnie.

Jak jest teraz?

Dokładnie tak samo - w kwestii urlopu macierzyńskiego od ubiegłego roku nie zmieniło się nic. Podsumowując: po urodzeniu dziecka rodzicom przysługuje łącznie 52 tygodnie urlopu (54 w przypadku ciąży mnogiej), który podzielony jest na dwa: macierzyński w wymiarze 20. tygodni oraz rodzicielski w wymiarze 32. tygodni (34 - w przypadku ciąży mnogiej).

Urlop macierzyński jest w pełni płatny - mama otrzymuje przez jego okres 100% podstawy wymiaru zasiłku. Decydując się na pobieranie 100% pensji musi jednak pamiętać o tym, że jeśli zdecyduje się zostać z dzieckiem przez cały rok, wówczas przez okres urlopu rodzicielskiego będzie otrzymywać jedynie 60% wcześniejszego wynagrodzenia. Większość kobiet w takiej sytuacji woli zdecydować się na drugie rozwiązanie - 80% wynagrodzenia przez cały okres urlopu (macierzyńskiego i rodzicielskiego).

Kto może skorzystać?

O urlop macierzyński nie trzeba wnioskować (przypomnijmy, że to nie tylko prawo, ale także obowiązek mamy) - rozpoczyna się automatycznie w dniu narodzin dziecka. Inaczej jest w przypadku urlopu rodzicielskiego - tutaj wniosek jest potrzebny i należy go złożyć 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z urlopu. Warto jeszcze przypomnieć, że urlop macierzyński nie przysługuje wszystkim kobietom, a jedynie tym, zatrudnionym na umowę o pracę oraz takim, które opłacają dobrowolne składki chorobowe (w przypadku osób zatrudnionych na etat składki te pobierane są automatycznie; dobrowolnie mogą je opłacać osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą bądź są zatrudnione na umowę zlecenie).

I jeszcze druga ważna kwestia: zasiłek macierzyński to nie to samo, co urlop. To jedynie ekwiwalent pieniężny, jaki kobieta otrzymuje za okres urlopu i może być on pobierany niezależnie od tego, czy mama do takiego urlopu jest uprawniona czy też nie. W bieżącym roku zasiłek macierzyński w wysokości tysiąca złotych będzie wypłacany wszystkim matkom przez pierwszy rok życia dziecka nawet, jeśli nie są zatrudnione w ramach umowy o pracę (w tym wypadku nie ma znaczenia, czy kobieta odprowadza składki na ubezpieczenie chorobowe). W pozostałych sytuacjach wysokość zasiłku macierzyńskiego będzie wyliczana na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (wspomniane wcześniej 100% lub 80% podstawy).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55