Urlop macierzyński od 2010 roku

autor: Paulina Wójtowicz , 2009-11-02
Urlop macierzyński od 2010 roku
Podjęte w myśl założeń polityki prorodzinnej zmiany w zakresie prawa pracy, dotyczące urlopu macierzyńskiego i wybranych świadczeń z tego tytułu, wchodzą w życie już od nowego roku. Zapoznanie się z nowymi przepisami umożliwi wykorzystanie w pełni przysługujących ci przywilejów. Jak zmieniły się wytyczne dotyczące długości urlopu, becikowego, ochrony przed zwolnieniem oraz tzw. tacierzyńskiego?

Dłużej mamą być

Do tej pory pozostającej w stosunku pracy pierworódce przysługiwało 20 tygodni urlopu w ramach spełniania obowiązków macierzyńskich. Okres ten był wydłużany w przypadku urodzenia kolejnego dziecka (31 tygodni), a matka wieloraczków mogła dysponować 33 tygodniami urlopu. Nowe przepisy przynoszą kolejne zmiany dla pracujących mam. Już od nowego roku będą mogły korzystać z dwuetapowego systemu urlopowego. Pierwszy – obligatoryjny – urlop macierzyński trwać ma 20 tygodni, natomiast drugi – fakultatywny – to dodatkowe 6 tygodni, które mama może, ale nie musi wykorzystać. 6-tygodniowy urlop fakultatywny jest docelowym punktem zmian w zakresie długości wolnego dla mam – będzie on sukcesywnie wydłużany: przy urodzeniu jednego dziecka w 2010 roku i w 2011 roku – wyniesie 2 tygodnie; w 2012 roku i w 2013 roku – 4 tygodnie; w 2014 roku osiągnie zaś maksymalny wymiar – 6 tygodni. Analogicznemu przedłużeniu uległy urlopy w przypadku urodzenia bliźniąt (31 tygodni), trojaczków (33), czworaczków (35), pięcioraczków i większej liczby dzieci (37), przy czym do dyspozycji mam pozostaje w tych przypadkach jeszcze 8-tygodniowy urlop fakultatywny.

Praca na urlopie

Jednym z najczęstszych zmartwień świeżo upieczonych pracujących mam jest obawa przed zwolnieniem po powrocie do pracy. Wiele z nich decyduje się na urlop wychowawczy, by spędzić z dzieckiem jak najwięcej czasu. Niekiedy jednak kobiety, wracając z urlopu macierzyńskiego, nie decydują się na urlop wychowawczy. Mogą wówczas wnieść do pracodawcy wniosek o skrócenie wymiaru godzin (ale do nie mniej niż połowy etatu), a okres ochronny przed zwolnieniem w tym wypadku wynosi nie 36, a 12 miesięcy.

Urlop od urlopu

Matka może przerwać swój urlop w dowolnym momencie. Czasem jednak decyzja ta nie zależy od niej. Dzieje się tak np. wtedy, gdy potrzebuje hospitalizacji, uniemożliwiającej opiekę nad dzieckiem. Wówczas, jeśli wykorzystała 8 tygodni przysługującego jej urlopu macierzyńskiego, z pozostałej jego części skorzystać może ojciec dziecka.

Prawo ojca

Przywilej urlopu tacierzyńskiego świetnie sprawdza się na Zachodzie – korzysta z niego blisko połowa ojców.

Bardzo ważną zmianą jest wprowadzenie urlopu dla ojców, tzw. tacierzyńskiego. Dotychczas pracujący ojciec mógł (jeśli wyraził taką chęć) jedynie przejąć część urlopu, którego nie wykorzystała matka, ale tylko w przypadku, gdy ta przebywała na urlopie macierzyńskim przynajmniej 14 tygodni. Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, ojcu przysługuje – odrębny od macierzyńskiego – urlop w wymiarze jednego tygodnia (a od 2012 roku dwóch tygodni), wykorzystany jednak nie później niż w pierwszym roku po urodzeniu dziecka (w przeciwnym razie przepadnie).

Świadczenia

Zmianom uległy także warunki otrzymywania niektórych świadczeń:

  • Zasiłek chorobowy – w przypadku, gdy ciężarna potrzebuje długotrwałych zwolnień ze względu na uniemożliwiający pracę stan zdrowia, przysługuje jej 270-dniowy okres zasiłkowy.
  • Becikowe – warunkiem wypłaty becikowego będzie złożenie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, który potwierdza, że ciężarna poddała się stałej opiece lekarskiej w okresie ciąży (od 10 tygodnia do rozwiązania).
  • Zasiłek macierzyński dla rolników – dotychczasowa trzyipółkrotność najniższej emerytury rolniczej wzrosła do czterokrotności i wynosi 2544 zł (wzrost o 318 zł).


Ponadto istnieje możliwość rozdysponowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, np. w kierunku utworzenia przy zakładach pracy żłobków, przedszkoli lub miejsc, w których dzieci mogłyby przebywać w okresie pracy rodzica, a także do opłacenia opieki nad nimi.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

domi
2009-11-02

Uwazam,ze wydluzenie urlopu macierzynskiego ucieszy wszystkie przyszle mamy.Rozstania z dzieckiem bywaja trudne zwlaszcza jesli jest takie malutkie.A powrot do pracy to nie godzinka czy dwie ale okolo 8-9 godzin.
Bardzo dobrym pomyslem jest tez urlop dla tatusiow.Tylko zeby ojcowe chcieli z niego korzystac.

domi
Basia25
2009-11-03

Najbardziej mi sie podoba ten pomysl z urlopem tacierzynskim. Zawsze ten tydzien wolnego sie przyda:) Co do wykorzystania tych wolnych dni przez tatusiow i ich checi to raczej moze byc roznie - przyjelo sie przeciez ze to kobiety zajmuja sie dziecmi- no coż moze jednak szykuje sie jakas rewolucja? :P

Basia25
ILONA
2009-11-05

To dobrze ze okres urlopu macierzynskiego sie wydłuzy. Nie od dzis przeciez wiadomo, ze kazda mama chce zostac i opiekowac sie w domu nowonarodzonym malenstwem jak najdluzej :)

ILONA
Iwisia
2009-11-06

Widzę, że szykują się zmiany na pozytyw :) I bardzo dobrze... należy się.

Iwisia
renia
2009-11-09

Zdecydowanie zmiany na plus. Juz ciesze sie na mysl ,ze mezus bylby ze mna przynajmniej tydzien gdyby tylko na swiecie pojawil sie nasz kolejny potomek nad czym usilnie pracujemy.

renia
symbiosis11
2009-11-10

W koncu jakies lepsze zmainy nasze panstwo szykuje.,...

symbiosis11
ela
2010-06-14

Witam wszystkich.
Taki dluzszy urlop macierzynski to przezde wszystkim wielka korzysc dla dziecka . Kazdy tydzien bycia z mama jest bezcenny i sprzyja tylko lepszemu rozwojowi malenstwa.A co do urlopu tacierzynskiego to mysle podobnie jak Basia25 .Dobrze ,ze bedzie tylko czy bedzie chcial ktos z niego korzystac?
Pozdrawiam. Ela.

~ela
katka
2010-06-27

supcio, mój małżuś napewno skorzysta z tacierzyńskiego :)

~katka
magnak
2011-06-30

Uważam podobnie jak Martka13, będąc na urlopie macierzyńskim w 2007r. na drugie dziecko przysługiwało mi się 22 tygodnie, a teraz na trzecie tylko 20!?
- to jaki cel ma polityka prorodzinna?????, a gdzie te zmiany na lepsze???
(byłyby, gdybym miała dwa tygodnie więcej na każde następne dziecko + możliwość skorzystania z tzw. urlopu fakultatywnego, czyli na trzecie dziecko miałabym 24 tygodnie + 2 tygodnie dodatkowego urlopu fakultatywnego).
Jedyną pozytywną zmianą jaką zauważam jest urlop dla tatusiów tak więc życzę odwagi TATUSIOM!!!

~magnak

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55