Urlop rodzicielski w 2013 roku – zmiany
autor: Agata Cygan , 2012-11-22
Rodzicielski
Dotychczasowy wymiar urlopu macierzyńskiego prezentował się następująco:
- 20 tygodni w przypadku urodzenia 1. dziecka przy jednym porodzie;
- 31 tygodni w przypadku urodzenia 2. dzieci;
- 33 tygodni w przypadku urodzenia 3. dzieci;
- 35 tygodni w przypadku urodzenia 4. dzieci;
- 37 tygodni w przypadku urodzenia 5. i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Przy urodzeniu jednego dziecka kobieta miała więc do dyspozycji 20 tygodni wolnego, ale był to jedynie wymiar podstawowy urlopu. Mogła także zdecydować się na 4 dodatkowe tygodnie (razem pół roku). 14 ze wspomnianych tygodni przysługiwało kobiecie z uwagi na konieczność odzyskania kondycji zdrowotnej po porodzie, zaś pozostałą część mogła odstąpić ojcu.
Od 1 września przyszłego roku, wymiar tego urlopu wzrośnie dwukrotnie. Jeżeli jednak rodzice w okresie do dwóch tygodni przed spodziewanym porodem zadecydują o tym, że chcą skorzystać z nowego prawa, jedno z nich będzie musiało zgodzić się na otrzymywanie 80 proc. wynagrodzenia(dotychczasowy półroczny urlop gwarantował 100 proc. wynagrodzenia). Zmianie ulegnie także długość „dodatku" do macierzyńskiego. Zostanie wydłużony o:
- 6 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (obecnie 4 tygodnie);
- 8 tygodni - w przypadku porodu mnogiego (obecnie 6 tygodni).
Co jednak w sytuacji, kiedy rodzice nie zdecydują się na dłuższy urlop przed porodem, ale po wykorzystaniu półrocznego macierzyńskiego stwierdzą, że chcą z udogodnienia skorzystać? Wówczas przez kolejne pół roku jedno z rodziców będzie otrzymywało wynagrodzenie w wysokości 60 proc. podstawy(z uwagi na wcześniejsze, półroczne pobieranie świadczenia w wysokości100 proc.)lub odpowiednio wyższe, jeżeli zdecyduje się na krótszy wymiar urlopu (elastyczność).
Takim urlopem rodzice będą mogli się podzielić, jednak nie będzie możliwości skorzystania z niego w tym samym czasie. Drugą część urlopu będzie można również rozdzielić na trzy części, z możliwością wzięcia przerwy na powrót do pracy, ale tylko w przeciągu pierwszego roku życia dziecka. Oczywiście będzie możliwość wymieniania się pomiędzy rodzicami urlopem, również w części dodatkowej. Z urlopu rodzicielskiego będą więc mogli skorzystać oboje na równych prawach, ale nie zmienia się to, że będzie go można wykorzystać tylko bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
Maksymalny wymiar urlopu:
- 52 tygodnie - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- od 65 do 71tygodni- w przypadku porodów mnogich (w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie).
Minister pracy proponuje także, aby od 20 tygodnia urlopu, matki miały możliwość połączenia pobierania zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową, jednak tylko w wymiarze do połowy etatu. Wtedy też wypłacana by była połowa zasiłku.
Wychowawczy
Zmiany będą dotyczyć także urlopów wychowawczych. Zgodnie z nimi, jeden z 36 miesięcy urlopu będzie musiał być obowiązkowo wykorzystany przez drugiego rodzica. Urlop będzie można wykorzystać w pięciu (do tej pory w czterech) częściach. Ponadto ma zostać podwyższony do trzech (obecnie trzy) miesięcy wymiar urlopu, który rodzice będą mogli wykorzystać jednocześnie.
Rozwiązaniu ulegnie także kwestia rodziców, prowadzących własne firmy oraz pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Z urlopów wychowawczych od kolejnego roku będą mogli korzystać wszyscy przedsiębiorcy, o ile będą odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne. Do tej pory, jeśli rodzic odprowadzał takie składki, miał prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego, ale sprawa się komplikowała, jeżeli chodzi o urlop wychowawczy.Podobnie w przypadku osób samozatrudnionych i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. W czasie przebywania na urlopie wychowawczym, państwo zobowiązuje się odprowadzać za nie składki do ZUS.
Opisane zmiany zostały już przyjęte na specjalnym posiedzeniu rządu, wejdą w życie we wrześniu 2013 roku.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Ochrona czy kontrola – kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
"Dzieci są nasze, a nie państwowe" – takie hasło...
-
Zasiłek macierzyński 2019
Zmiany wynagrodzeń, jakie weszły w życie w 2019...
-
1500 złotych na zatrudnienie niani – tyle urząd da rodzicom
Kolejny pomysł na to, jak pomóc rodzicom w...
-
Alimenty – co trzeba wiedzieć?
Rodzic ma obowiązek opieki oraz zapewnienia...
-
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie
Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu...
-
Zasiłek na dziecko – jak i gdzie można się o niego ubiegać?
Zasiłek rodzinny na dziecko to podstawowe...

Forum
- +14 min Slimunox
- +35 min IQman
- +52 min usługi elektryczne
- +1 godz Co robicie w najbliższy weeken...
- +1 godz Budujemy dom