Urlopy dla rodziców w 2020 roku

autor: Agata Cygan , 2020-03-23
Urlopy dla rodziców w 2020 roku
Czy nowy rok kalendarzowy przyniósł jakieś zmiany w kwestii urlopów udzielanych rodzicom? Sprawdzamy!

W bieżącym roku kalendarzowym rodzicom przysługują takie same rodzaje urlopów, jak w roku ubiegłym. Mogą z nich korzystać zarówno rodzice biologiczni, jak i adopcyjni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

Przypominamy najważniejsze kwestie związane z poszczególnymi urlopami na dziecko:

Urlop macierzyński

Komu przysługuje?

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która urodziła dziecko. Należy jednak pamiętać, że część urlopu może przejąć ojciec dziecka - matka ma prawo wrócić do pracy po 14 tygodniach urlopu, o ile właśnie ojciec zdecyduje się wykorzystać pozostałe sześć tygodni macierzyńskiego.

Czy jest płatny?

W stu procentach. W czasie przebywania na urlopie rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński (http://www.ciazowy.pl/artykul,zasilek-macierzynski-2019,4408,1.html), który wynosi 100% wymiaru zasiłku.

Ile trwa?

W przypadku urodzenia jednego dziecka 20 tygodni od dnia narodzin. W przypadku urodzenia większej liczby dzieci, urlop się wydłuża.

Czy można go podzielić?

Nie, urlop macierzyński należy wybrać w całości (20 tygodni matka lub 14 tygodni matka plus 6 tygodni ojciec).

Jak się o niego starać?

Urlop macierzyński jest obowiązkowy - by go otrzymać nie trzeba składać żadnych wniosków.

Zobacz więcej: Dłuższy urlop macierzyński nie zachęca kobiet do rodzenia dzieci

Urlop ojcowski

Komu przysługuje?

Urlop ojcowski przysługuje ojcu dziecka do momentu ukończenia przez nie 2. roku życia. Należy podkreślić, że nie ma znaczenia, w jakiej sytuacji zawodowej jest matka dziecka oraz fakt, czy związek rodziców jest sformalizowany czy też nie.

Czy jest płatny?

Tak. Podobnie jak urlop macierzyński, urlop ojcowski jest w pełni płatny - ojciec otrzymuje zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Ile trwa?

Maksymalnie dwa tygodnie, a dokładnie 10 dni roboczych. Urlop nie jest jednak obowiązkowy, więc ojciec nie musi wykorzystywać go w całości.

Czy można go podzielić?

Tak. Urlop można go wykorzystać w całości (2 tygodnie, a dokładnie 10 dni roboczych) lub podzielić go na dwie części, przy czym należy pamiętać, że każda z tych części nie może być krótsza niżtydzień.

Jak się o niego starać?

Tutaj należy pamiętać o dochowaniu formalności - by otrzymać urlop w zaplanowanym czasie, należy przedłożyć pracodawcy wniosek co najmniej siedem dni przed jego rozpoczęciem.

Zobacz również: Portal Urlop Ojcowski.info

Urlop rodzicielski

Komu przysługuje?

Matce lub ojcu dziecka, ale tylko po wcześniejszym wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Rodzice mogą też podzielić się urlopem bądź korzystać z niego w jednym czasie, ale wówczas ulegnie on proporcjonalnemu skróceniu.

Czy jest płatny?

Tak, jednak nie w stu procentach. Jeżeli rodzic od razu zadeklaruje, że weźmie pełnowymiarowy urlop rodzicielski, wówczas przez cały okres jego trwania będzie otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia. Jeżeli zdecyduje się na pełnowymiarowy urlop, jednak nie powiadomi o tym jeszcze przed jego rozpoczęciem, początkowo będzie pobierać zasiłek w wysokości 100 proc, potem zaś 60 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

Ile trwa?

Do 32 tygodni, czyli łącznie z urlopem macierzyńskim pozwala opiekować się dzieckiem przez 52 tygodnie od momentu jego narodzenia. Urlop trwa 34 tygodnie, jeżeli na świat przyjdzie dwoje lub więcej dzieci.

Czy można go podzielić?

Tak - maksymalnie na cztery części, przy czym każda z tych części nie powinna być krótsza niż osiem tygodni. Część urlopu - do 16 tygodni można wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Jak się o niego starać?

Należy przedłożyć pracodawcy odpowiedni wniosek w terminie nie dłuższym niż 21 dni od momentu narodzin dziecka.

Urlop wychowawczy

Komu przysługuje?

Matce lub ojcu dziecka.

Czy jest płatny?

Nie. Warto jednak wiedzieć, że ci rodzice, którzy otrzymują zasiłek rodzinny, mogą dostać też dodatek na opiekę na dziecko w czasie urlopu wychowawczego, który wynosi 400 zł.

Ile trwa?

Maksymalnie 36 miesięcy. Z urlopu wychowawczego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 6. roku życia.

Czy można go podzielić?

Tak - maksymalnie na pięć części.

Jak się o niego starać?

By otrzymać urlop wychowawczy należy złożyć pracodawcy odpowiedni wniosek co najmniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55