Uroki i cienie późnego macierzyństwa

autor: Monika Szostek-Kwapień , 2010-01-21
Uroki i cienie późnego macierzyństwa
Na późne macierzyństwo decyduje się coraz więcej Polek. W ostatnich latach 4-krotnie wzrosła liczba pań, które rodzą w wieku 30-44 lat. Na Zachodzie powoli staje się to normą. Porody sławnych mam po czterdziestce – Moniki Bellucci, Salmy Hayek, Nicole Kidman czy Halle Berry – najlepiej o tym świadczą. Późne macierzyństwo niewątpliwie niesie ze sobą wiele zalet, ale także i ograniczeń. Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej.

Późne mamy

Wiek, w którym Polki decydują się na pierwszą ciążę, stale się przesuwa. Wiele współczesnych kobiet stawia bowiem na dojrzałe macierzyństwo. Chcą najpierw skończyć studia, zdobyć odpowiednie stopnie kariery, ustabilizować się, a dopiero później myśleć o założeniu rodziny. Późne macierzyństwo coraz częściej jest więc świadomym wyborem kobiety i chyba zupełnie przypadkowo stało się też pewnego rodzaju manifestem feminizmu. Jakie są jego zalety, a jakie ograniczenia? Czy rzeczywiście warto przekładać rodzicielskie plany na później?

Zalety późnego macierzyństwa

Stabilizacja

Niewątpliwie największym plusem późnego macierzyństwa jest stabilizacja – niemal we wszystkich sferach życia: zawodowej, rodzinnej oraz finansowej. Dzięki temu późne mamy od razu są w stanie zapewnić dziecku lepszy start. Osiągnęły już przecież to, co miały w planach i całą swoją uwagę mogą skupić na maleństwie. Dzięki ustabilizowanej sytuacji zawodowej mają szansę na wynegocjowanie elastycznego czasu pracy czy też dłuższego urlopu wychowawczego.
                                                                                                           .

Kobiety po trzydziestce są dojrzałe, pewne siebie i świadome własnych potrzeb, mają ustalone życiowe priorytety i wartości, co – nie ukrywajmy – ma ogromny wpływ na jakość macierzyństwa.

Dojrzałość

Kobiety po trzydziestce są dojrzałe, pewne siebie i świadome własnych potrzeb, mają ustalone życiowe priorytety i wartości, co – nie ukrywajmy – ma ogromny wpływ na jakość macierzyństwa. A dziecko odmładza – i to w sensie dosłownym: ciążowe hormony wygładzają na przykład zmarszczki. Często to właśnie mamy po czterdzieste mają więcej sił i energii niż mamy dwudziestoletnie.

Czas

Co ciekawe, badania przeprowadzone wśród dzieci starszych rodziców pokazują, że są one inteligentniejsze niż ich rówieśnicy, których wychowywali bardzo młodzi rodzice. Na pewno ma na to wpływ też fakt, że starsi rodzice mają więcej czasu dla swoich dzieci. Są też bardziej świadomi tego, jak ważny jest czas poświęcany na wspólną naukę czy zabawę.

Dbałość o zdrowie

Późne macierzyństwo niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, ale właśnie dlatego kobiety, które późną zostają matkami bardziej dbają o siebie, stosują się do wszystkich zaleceń lekarza, regularnie przychodzą na badania, z łatwością przychodzi im zerwanie z dotychczasowymi nawykami czy używkami.

Wady późnego macierzyństwa

Ryzyko wystąpienia wad genetycznych

Największym zagrożeniem dla późnych ciąż jest możliwość wystąpienia wad wrodzonych u dziecka. Najczęstszą z nich jest zespół Downa, a prawdopodobieństwo tej choroby wzrasta wraz z wiekiem matki.

Pomimo większego ryzyka urodzenia dziecka z wadami – na przykład genetycznymi – nawet kobieta, która przekroczyła 40 lat ma aż 86% szans na urodzenie zdrowego malucha.

Pamiętajmy jednak – najnowsze badania wskazują, że to nie zawsze komórka jajowa jest odpowiedzialna za tego typu zaburzenia. 25% wszystkich przypadków zespołu Downa jest bowiem związanych z materiałem przekazanym przez ojca, a dzięki nowoczesnej profilaktyce dość szybko udaje się rozpoznać oraz wykluczyć ewentualne powikłania i choroby. Pomimo większego ryzyka urodzenia dziecka z wadami – na przykład genetycznymi – nawet kobieta, która przekroczyła 40 lat ma aż 86% szans na urodzenie zdrowego malucha.

Niedogodności


Nadciśnienie i cukrzyca ciążowa to choroby, które częściej dotykają starsze mamy. W przypadku ich wystąpienia bardzo ważna jest odpowiednia opieka lekarska oraz dieta. Dojrzałe kobiety gorzej znoszą ciążę, a po trzydziestce wzrasta ryzyko trudnego porodu, dlatego w przypadku późnych ciąż częściej stosuje się cięcie cesarskie.

Różnica pokoleń

Niewątpliwym minusem późnego macierzyństwa jest różnica pokoleń. Duża różnica wieku między rodzicami a dzieckiem często budzi niepokój – matki martwią się, czy doczekają na przykład ślubu swoich dzieci. Duża różnica pokoleniowa może też powodować kłopoty z porozumieniem się oraz nie daje szans dziecku na poznanie i wzmacnianie relacji z dziadkami.

Mama nadopiekuńcza

Późne macierzyństwo często wiąże się z nadopiekuńczością matki w stosunku do dziecka. Starszym mamom trudniej jest odciąć pępowinę, bo w pewien sposób uzależniają się od dziecka. To groźna sytuacja – nie pozwala dziecku na samodzielność i utrudnia wejście w dorosłe życie.

Granice macierzyństwa

Późne macierzyństwo – podobnie zresztą jak bardzo wczesne macierzyństwo – niesie ze sobą wiele wad i zalet, sporo przywilejów i tyle samo ograniczeń. Każda kobieta – czy decyduje się na dziecko w wieku lat dwudziestu, trzydziestu, czy też czterdziestu, kieruje się ważnymi dla niej przesłankami, rozważa za i przeciw. I to bardzo ważne – mieć możliwość wyboru.

W obliczu rozwoju nauki pojawia się jednak niepokojące pytanie o granice późnego macierzyństwa. Bo jeśli na zabieg in vitro zaczęły decydować się panie po sześćdziesiątce, to czy można jeszcze w ogóle mówić o zaletach tak późnego macierzyństwa?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2010-01-21

Balabym sie zbyt poznego macierzynstwa.Po 40 roku zycia zbyt duze jest ryzyko urodzenia dziecka z zespolem Downa. Owszem czesto decyduje los i dziecko jest "niespodzianka".A juz zapladniac in vitro kobiety 60-letnie to jakis absurd.

renia
zabka300
2010-01-23

Zgadzam sie z tym, ze czym starszy rodzic urodzi dziecko, to jest ono inteligentniejsze niz jego rowiesnicy. Spotkalam sie z tym juz kilkakrotnie.

zabka300
Iwisia
2010-01-23

Domi zgadzam się z Tobą. I tak lepiej późno niż wcale. Znam też kilka kobiet, które urodziły w wieku 40 lat. Ważne są chęci i siły.

Iwisia
renia
2010-05-22

Monika co do twojego pytania to wydaje mi sie ,ze wszystko zalezy czy ciaza w wieku 40 lat to ta upragniona i dlugo wyczekiwana czy tez niezbyt mila niespodzianka.Uwazam ,ze w pierwszym przypadku doda sil i kobiete odmlodzi no oczywiscie jesli nie pojawia sie nieprzewidziane komplikacje o ktore w tym wieku zwlaszcza przy pierwszym dziecku nie jest trudno. W drugim przypadku natomiast moze pojawic sie depresja i zalamanie co z pewnoscia nie wplynie korzystnie na kobiete.

renia
kinga
2010-09-09

Witam.
W kazdym wieku mozna znalezc zalety i wady macierzynstwa. Moga sie na to skladac warunki materialne, warunki zdrowotne badz stan cywilny. Jednak wydaje mi sie ,ze nie majac nad soba presji ,ze to ostatnia chwila na posiadanie dziecka to malenstwo predzej pojawi sie na swiecie.
Kinga

~kinga
haneczka
2018-04-07

W późnej ciąży musimy być świadome że dziecko i nasz organizm jest narażony na więcej komplikacji niż kobieta w młodszym wieku, dlatego warto wykonywać badania prenatalne, które upewnią nas o stanie zdrowia dziecka. Słyszałam że takie badanie można wykonać u Pani dr Rozmus Warcholińskiej, bardzo ważne aby lekarz który będzie przeprowadzał to badanie miał spore doświadczenie, bo to od niego zależy to w jaki dobry sposób wytłumaczy pacjentce wszystko na temat ciąży.

haneczka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55