USG II trymestr
autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Cele:
- ponowna ocena – ciąża pojedyncza / ciąża bliźniacza,
- kontrola objawów życia – tony serca / ruchy,
- umiejscowienie i stopień dojrzałości łożyska,
- ocena ilości płynu owodniowego,
- wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie płodu,
- biometria płodu.
Biometrię płodu, czyli ocenę jego masy i wieku ciążowego oblicza się w drugim trymestrze w oparciu o poniższe parametry:
- wymiar dwuciemieniowy główki (BPD) / obwód główki (HC),
- wymiar czołowo-potyliczny główki (FOD),
- wymiar poprzeczny brzuszka (ATD),
- wymiar strzałkowy brzuszka (ASD),
- obwód brzuszka (AC),
- długość kości udowej (FL),
- długość kości ramiennej (HL).
W praktyce do wyliczenia masy płodu oraz oszacowania wieku ciążowego brane są pod uwagę: obwód główki oraz jej wymiar dwuciemieniowy, obwód brzuszka i długość kości udowej. Większość programów obliczających zainstalowanych w urządzeniach USG wykorzystuje tylko te cztery parametry celem oceny.
Podczas przeprowadzania badania USG na tym etapie ciąży bardzo ważne jest ocenienie ilości wód płodowych. Zarówno małowodzie jak i wielowodzie są bardzo istotnym sygnałem obecności nieprawidłowości w rozwoju płodu. Przy wielowodziu stwierdza się głównie wady układu pokarmowego (zarośnięcie dwunastnicy, odbytnicy, przełyku, niedrożność jelit, rozszczep wargi górnej i/lub podniebienia) oraz poważne wady dotyczące cewy nerwowej (rozszczep kręgosłupa z przepuklinami oraz nieprawidłowości w obrębie mózgowia).
Małowodzie z kolei niesie ze sobą ryzyko takich wad, jak: wady budowy nerek (torbielowatość, zanik, wielotorbielowatość), zarośnięcie dróg wyprowadzających mocz, wewnątrzmaciczne ograniczenie lub zahamowanie wzrastania
Na podstawie tego badania można również potwierdzić lub wykluczyć zaburzenia wzrastania płodu. Analizuje się tutaj odchylenia dla poszczególnych elementów oceny ultrasonograficznej, a pożądanym wynikiem jest, aby wszelkie oceniane parametry odpowiadały w mniejszym lub większym stopniu danemu okresowi ciąży. Przykładowo: znaczne powiększenie wymiaru główki przy jednolitym dla danego wieku ciążowego wymiarze tułowia i kości udowej może świadczyć o wodogłowiu. Nieproporcjonalne wzrastanie można rozpoznać tylko wówczas, gdy zmierzonych zostało więcej parametrów biometrycznych i pewny jest wiek ciążowy.
Umieszczanie w tym miejscu kalkulatora dla przyszłych mam celem oceny wieku ciążowego nienarodzonego jeszcze dziecka mija się z celem, gdyż zbyt wiele parametrów ma na to wpływ. Przeliczenie w/w parametrów nie daje pełnego wyniku i zarezerwowane jest dla specjalistów. Ciężarna jest na ogół informowana ustnie lub w postaci pisemnego wydruku o wieku ciążowym płodu i jego masie przez lekarza wykonującego badanie zaraz po jego zakończeniu.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Kobieta z HIV może urodzić zdrowe dziecko Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka
Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska,...
-
Badania prenatalne – za i przeciw
Badania prenatalne są bardzo trudną decyzją,...
-
USG – co oznaczają skróty?
USG to jedno z podstawowych badań w ciąży. Dzięki...
-
Rzeczy, z których trzeba zrezygnować przed badaniami w ciąży
My, kobiety wiemy, że niektóre badania wymagają...
-
Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
Właśnie odkryłaś, że jesteś w ciąży. Jesteś tego...
-
Posiew z pochwy - badanie wymagane w ciąży?
Przyszła mama musi przygotować się na wykonanie...

Forum
- +24 min Własna firma - miałybyście odw...
- +2 godz Kasyna online
- +2 godz Motocykl - części
- +2 godz Samochód dla aktywnej kobiety ...
- +2 godz Zakolanówki