W ciąży powiększa się nie tylko brzuch
autor: Paulina Wójtowicz , 2015-12-21
Piersi
Dla jednych kobiet szczęście, dla innych utrapienie, dla większości jednak zmieniający się w ciąży rozmiar biustu to spore zaskoczenie. Sporo przyszłych mam sądzi bowiem, że piersi rosną dopiero w okolicach porodu - zbierający się w nich pokarm sprawia, że biust nabiera nowego, pełniejszego kształtu, a tym samym prezentuje się okazalej niż dotychczas. Tymczasem piersi rosną już od pierw-szego trymestru ciąży - buzujące w organizmie kobiety hormony przygotowują je do produkcji pokarmu dla dziecka. Ich ból, tkliwość, obrzęk są często jednymi z pierwszych uciążliwych dolegliwości ciążowych.
Tempo wzrostu rozmiaru biustu jest bardzo indywidualne. Wiele kobiet zauważa zmianę już w pierwszych tygodniach ciąży, inne czekają na nią aż do trzeciego trymestru. Piersi nie zawsze rosną też równomiernie - zdarza się, że jedna z nich ma nieco inny rozmiar od drugiej. Różnica ta nie rzuca się, oczywiście, w oczy i często jeszcze w ciąży albo tuż po porodzie zanika.
Wraz z piersiami w ciąży powiększają się też brodawki sutkowe. Warto pamiętać, by od samego początku procesu zmiany rozmiaru piersi dbać o skórę w tym obrębie, nawilżając ją, w celu zredukowania ryzyka rozstępów. Pod koniec ciąży dobrze jest też zainwestować w dobrze podtrzymujące biust staniki, najlepiej z odpinanymi miseczkami, by można było z nich skorzystać także podczas karmienia piersią.
Biodra i pupa
Ponieważ w obrębie tułowia największą „furorę" robi zawsze zaokrąglający się brzuszek, mało kto zwraca uwagę na inną część ciała - biodra. W ciąży także ich wygląd ulega zmianie. Jest to efekt po-większania się przygotowującej się do porodu miednicy.
Lekkiemu zaokrągleniu ulega również pupa. Za pełniejsze kształty odpowiedzialna jest nie tylko tkanka tłuszczowa, ale gromadząca się w organizmie przyszłej mamy woda. Po rozwiązaniu zmiany te ulegają odwróceniu.
Łydki i stopy
Nogi to obok kręgosłupa jedne z najbardziej „zapracowanych" części ciała kobiety w ciąży. Powiększający się brzuch i gromadząca się w organizmie woda obciążają organizm i sprawiają, że cały ciężar przenoszony jest na kręgosłup i nogi.
Nic dziwnego, że zarówno łydki, jak i stopy mogą przed porodem kobiecie doskwierać. Im bliżej rozwiązania, tym częściej pojawiają się obrzęki i bóle - łydki sprawiają wrażenie, jakby miały pęknąć, dodatkowo widoczne są na nich żyłki; nogi bolą, pieką i ciążą. Stopy natomiast, również puchnące i zbierające wodę, potrafią zwiększyć się nawet o dwa rozmiary. Na szczęście tuż po porodzie wracają do pierwotnego stanu.
Dłonie
Powiększanie się dłoni w ciąży to także wynik powszechnych szczególnie w trzecim trymestrze obrzęków. Palce u rąk nie zmieniają wprawdzie swojej długości, ale mogą „rosnąć wszerz", skutecznie uniemożliwiając noszenie ulubionej biżuterii i powodując lekki ból i uczucie ciężkości. Dolegliwość ta jest szczególnie uciążliwa w lecie, gdy upał dodatkowo wzmaga ból.
Na szczęście, zmiana ta cofa się po urodzeniu dziecka.
Nos
Zmiana kształtu nosa w ciąży to jedna z najciekawszych zmian, jakim podlega organizm kobiety w ciąży. Lekarze i naukowcy przez lata pochylają się nad tym zagadnieniem, próbując ustalić jego przyczyny i ustalić, które ciężarne są szczególnie podatne na tę zmianę. Na tę chwilę ustalono, że „wino-wajcą" są estrogeny - kobiece hormony, które wpływają na tkanki całego organizmu. Nos - tak jak większość zmieniających swoje kształty w ciąży części ciała - wraca „do siebie" w połogu.
Znamiona
Skóra w ciąży przeżywa prawdziwą metamorfozę. Potrzebujące coraz więcej miejsca dziecko sprawia, że tkanki organizmu w naturalny sposób się rozciągają. Skóra - jako zewnętrzna ochrona organizmu - musi za tymi zmianami nadążyć. Czasem proces ten przebiega powoli, czasem jednak zmiany są tak gwałtowne, że skóra traci giętkość, a na jej powierzchni tworzą się rozstępy.
Jej rozciąganie ma też wpływ na znajdujące się na niej znamiona - brodawki, blizny, plamki i pieprzyki. W ciąży mogą one nieco się powiększyć i zmienić barwę na ciemniejszą (to efekt działania progesteronu i estrogenu, które pobudzają komórki do wzmożonej produkcji pigmentu). Po rozwiązaniu niektóre z nich pozostają w zmienionym kształcie, część wraca do poprzedniego rozmiaru i barwy.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Zmiany zachodzące w obrębie skóry
Zmiany skórne spowodowane są jednym z trzech...
-
Zmiany zachodzące w jajnikach
Opisując zmiany pojawiające się w jajnikach w...
-
Jak ciąża wpływa na cerę?
Ciąża sprawia, że w ciele kobiety zachodzi całe...
-
Czy trzeba przygotowywać piersi do karmienia?
Wydawać by się mogło, że karmienie swojego...
-
Polowanie na kaczki, czyli jak poradzić sobie z pogłębioną lordozą lędźwiową, kifozą piersiową i nienaturalnym chodem w ciąży.
Podczas ciąży wiele osób skarży się, że gdy...
-
Co maluch lubi w brzuchu?
Mimo, że świętować będziecie dopiero rocznicę...

Forum
- +31 min dodatkowa praca
- +1 godz Budujemy dom
- +1 godz Remont domu
- +1 godz Własny biznes
- +1 godz Naturalne źródła magnezu?