W ciąży powiększa się nie tylko brzuch

autor: Paulina Wójtowicz , 2015-12-21
W ciąży powiększa się nie tylko brzuch
Ciąża to rewolucja dla całego organizmu. Większość zmian nie jest widoczna dla osób postronnych – odczuwa je sama przyszła mama i jej dziecko. Niektóre jednak, takie jak powiększający się brzu-szek, są z łatwością dostrzegalne i jednoznacznie kojarzone ze stanem błogosławionym. Co, oprócz brzucha, zmienia swój rozmiar w czasie ciąży?

Piersi

Dla jednych kobiet szczęście, dla innych utrapienie, dla większości jednak zmieniający się w ciąży rozmiar biustu to spore zaskoczenie. Sporo przyszłych mam sądzi bowiem, że piersi rosną dopiero w okolicach porodu - zbierający się w nich pokarm sprawia, że biust nabiera nowego, pełniejszego kształtu, a tym samym prezentuje się okazalej niż dotychczas. Tymczasem piersi rosną już od pierw-szego trymestru ciąży - buzujące w organizmie kobiety hormony przygotowują je do produkcji pokarmu dla dziecka. Ich ból, tkliwość, obrzęk są często jednymi z pierwszych uciążliwych dolegliwości ciążowych.

Tempo wzrostu rozmiaru biustu jest bardzo indywidualne. Wiele kobiet zauważa zmianę już w pierwszych tygodniach ciąży, inne czekają na nią aż do trzeciego trymestru. Piersi nie zawsze rosną też równomiernie - zdarza się, że jedna z nich ma nieco inny rozmiar od drugiej. Różnica ta nie rzuca się, oczywiście, w oczy i często jeszcze w ciąży albo tuż po porodzie zanika.

Wraz z piersiami w ciąży powiększają się też brodawki sutkowe. Warto pamiętać, by od samego początku procesu zmiany rozmiaru piersi dbać o skórę w tym obrębie, nawilżając ją, w celu zredukowania ryzyka rozstępów. Pod koniec ciąży dobrze jest też zainwestować w dobrze podtrzymujące biust staniki, najlepiej z odpinanymi miseczkami, by można było z nich skorzystać także podczas karmienia piersią.

Biodra i pupa

Ponieważ w obrębie tułowia największą „furorę" robi zawsze zaokrąglający się brzuszek, mało kto zwraca uwagę na inną część ciała - biodra. W ciąży także ich wygląd ulega zmianie. Jest to efekt po-większania się przygotowującej się do porodu miednicy.

Lekkiemu zaokrągleniu ulega również pupa. Za pełniejsze kształty odpowiedzialna jest nie tylko tkanka tłuszczowa, ale gromadząca się w organizmie przyszłej mamy woda. Po rozwiązaniu zmiany te ulegają odwróceniu.

Łydki i stopy

Nogi to obok kręgosłupa jedne z najbardziej „zapracowanych" części ciała kobiety w ciąży. Powiększający się brzuch i gromadząca się w organizmie woda obciążają organizm i sprawiają, że cały ciężar przenoszony jest na kręgosłup i nogi.

Nic dziwnego, że zarówno łydki, jak i stopy mogą przed porodem kobiecie doskwierać. Im bliżej rozwiązania, tym częściej pojawiają się obrzęki i bóle - łydki sprawiają wrażenie, jakby miały pęknąć, dodatkowo widoczne są na nich żyłki; nogi bolą, pieką i ciążą. Stopy natomiast, również puchnące i zbierające wodę, potrafią zwiększyć się nawet o dwa rozmiary. Na szczęście tuż po porodzie wracają do pierwotnego stanu.

Dłonie

Powiększanie się dłoni w ciąży to także wynik powszechnych szczególnie w trzecim trymestrze obrzęków. Palce u rąk nie zmieniają wprawdzie swojej długości, ale mogą „rosnąć wszerz", skutecznie uniemożliwiając noszenie ulubionej biżuterii i powodując lekki ból i uczucie ciężkości. Dolegliwość ta jest szczególnie uciążliwa w lecie, gdy upał dodatkowo wzmaga ból.

Na szczęście, zmiana ta cofa się po urodzeniu dziecka.

Nos

Zmiana kształtu nosa w ciąży to jedna z najciekawszych zmian, jakim podlega organizm kobiety w ciąży. Lekarze i naukowcy przez lata pochylają się nad tym zagadnieniem, próbując ustalić jego przyczyny i ustalić, które ciężarne są szczególnie podatne na tę zmianę. Na tę chwilę ustalono, że „wino-wajcą" są estrogeny - kobiece hormony, które wpływają na tkanki całego organizmu. Nos - tak jak większość zmieniających swoje kształty w ciąży części ciała - wraca „do siebie" w połogu.

Znamiona

Skóra w ciąży przeżywa prawdziwą metamorfozę. Potrzebujące coraz więcej miejsca dziecko sprawia, że tkanki organizmu w naturalny sposób się rozciągają. Skóra - jako zewnętrzna ochrona organizmu - musi za tymi zmianami nadążyć. Czasem proces ten przebiega powoli, czasem jednak zmiany są tak gwałtowne, że skóra traci giętkość, a na jej powierzchni tworzą się rozstępy.

Jej rozciąganie ma też wpływ na znajdujące się na niej znamiona - brodawki, blizny, plamki i pieprzyki. W ciąży mogą one nieco się powiększyć i zmienić barwę na ciemniejszą (to efekt działania progesteronu i estrogenu, które pobudzają komórki do wzmożonej produkcji pigmentu). Po rozwiązaniu niektóre z nich pozostają w zmienionym kształcie, część wraca do poprzedniego rozmiaru i barwy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55