W czepku urodzone, czyli dziecko w worku owodniowym

Gdy mówi się o kimś, że jest w czepku urodzony, podkreśla się jego szczęście. Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy naprawdę rodzą się w czepku.

noworodek w kąpieli


Podziel się na


A konkretniej: w worku owodniowym. Co to oznacza? Dlaczego tak się dzieje? I przede wszystkim – czy jest się czego bać?

Wyjątkowe schronienie

Worek owodniowy to nic innego jak gruba, szczelnie zamknięta warstwa błony płodowej wypełniona płynem, tworząca się w łonie kobiety i pokrywająca płód przez całą ciążę. Jego funkcje są niezwykle istotne: chroni on dziecko przed bodźcami z zewnątrz organizmu matki, amortyzuje je przed urazami, zabezpiecza przed skokami temperatury, wysuszaniem się tkanek i przedostawaniem się do środowiska płodu drobnoustrojów bytujących w pochwie kobiety. Umożliwia też dziecku swobodne oddychanie i poruszanie się, stwarzając bezpieczną, zamkniętą przestrzeń do rozwoju przez całe 9 miesięcy.

Porodowy start

Narodziny dziecka w worku owodniowym to 1 na 80 tys. przypadków urodzeń. Nic dziwnego, że dla rodziców i całego personelu szpitalnego taki poród to nie lada wydarzenie. Worek owodniowy pęka zwykle samoistnie podczas porodu – oznaką tego jest tzw. odejście wód płodowych (płyn z worka „wylewa się” i znajduje ujście poza układem rodnym kobiety), a w przypadku przedłużającej się I fazy porodu, bywa przebijany. Przebicie pęcherza płodowego pobudza produkcję prostoglandyn -hormonów stymulujących rozwieranie się szyjki macicy, co znacząco przyspiesza akcję porodową.

stópka noworodka

Czepek na szczęście

Zdarza się jednak, że worek z płynem owodniowym nie pęka. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale pewne jest, że z punktu widzenia medycyny nie stanowi to żadnego zagrożenia dla noworodka i jego mamy. Położna bądź lekarz przyjmuje poród w zwykły sposób, a błona płodowa jest po chwili z dziecka sprawnie ściągana. Dopiero wtedy szczęśliwi rodzice mogą usłyszeć pierwszy oddech swojego maleństwa. Natychmiast przecinana jest też pępowina, która do tego momentu była połączona z łożyskiem i dostarczała dziecku tlen (dlatego nie ma możliwości, by rodzące się w owodniowym „czepku” dziecko było niedotlenione). Tak rzadki poród jest z pewnością wyjątkowym wydarzeniem dla całej rodziny.