Wady antykoncepcji hormonalnej

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-01-11
Wady antykoncepcji hormonalnej
Antykoncepcja hormonalna jest coraz częściej wybieraną formą zapobiegania ciąży. Decydują się na nią przede wszystkim kobiety mające stałych partnerów, regularnie współżyjące. Wiele z nich nie wie jednak, że zażywanie środków hormonalnych wiąże się z regularnymi badaniami – oraz, że nie wszystkie mogą je zażywać. Ponadto, mimo że antykoncepcja ta cechuje się wysoką skutecznością, przynosi również wiele skutków ubocznych.

Antykoncepcja – znak naszych czasów

Antykoncepcja hormonalna zrodziła się ponad 50 lat temu. Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, po latach badań i doświadczeń, stworzyli amerykańscy naukowcy. Przez dziesięciolecia była ona udoskonalana w celu zwiększenia skuteczności w zapobieganiu ciąży i niwelowania skutków ubocznych. Dziś na rynku, obok różnego rodzaju pigułek, dostępne są także plastry antykoncepcyjne, które wydzielają odpowiednie dawki hormonów (estrogenu i progestagenu) oraz iniekcje antykoncepcyjne (zastrzyk hormonu, podawany co 8 lub 12 tygodni).

Jedną z największych zalet środków antykoncepcyjnych jest ich wysoka skuteczność – wskaźnik Pearla wynosi 0,1-0,15. Ale korzystające z tej metody kobiety odczuwają też inne korzyści, m.in. zredukowanie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, menstruacji (krwawienia są regularne, mniej obfite i niezbyt bolesne), ale przede wszystkim zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich chorób jak rak jajnika bądź endometrium, torbieli jajnikowych, a także ciąży pozamacicznej czy łagodnych nowotworów piersi.

Najpierw badania

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej należy wykonać odpowiednie badania, które wykluczą ewentualne powikłania, spowodowane niewłaściwym doborem środków antykoncepcyjnych.

Decyzja o zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej powinna być poprzedzona kontrolną wizytą u ginekologa. Podczas niej lekarz przeprowadzi wywiad chorobowy, dotyczący przebytych bądź aktualnych chorób, a także ewentualnego obciążenia genetycznego i występowania chorób przewlekłych w rodzinie. Ponieważ każda kobieta potrzebuje innych hormonów, zleca się także serię badań, których wyniki pozwalają ginekologowi przepisanie najodpowiedniejszych dla pacjentki środków antykoncepcyjnych.

Przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych lekarz:

 • przeprowadza badanie ginekologiczne (w tym cytologię),
 • bada sutki,
 • mierzy ciśnienie tętnicze,
 • sprawdza poziom cholesterolu i tłuszczy we krwi,
 • ocenia układ krzepnięcia krwi oraz wskaźniki wątroby,
 • określa stan hormonalny i fenotyp.

Nie dla każdej

Każda pacjentka powinna pamiętać, że skuteczność wybranej metody i dobre samopoczucie podczas jej stosowania uwarunkowane jest przeprowadzeniem powyższych badań. Jeżeli lekarz wypisuje receptę „z miejsca”, a kobieta nie stosowała dotąd antykoncepcji hormonalnej, powinna bez skrępowania zażądać skierowania bądź zalecenia odpowiednich badań. U każdej kobiety inna jest tolerancja na lek, może się zatem okazać, że ta forma antykoncepcji po prostu nie jest dla niej.

Przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej:

 • ciąża i laktacja,
 • niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych,
 • znaczna otyłość, a także wysoki poziom tłuszczu i cholesterolu we krwi,
 • palenie papierosów u kobiet powyżej 35. roku życia (nikotyna, w połączeniu z hormonami, zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy),
 • niektóre choroby, występujące u pacjentki aktualnie lub w przeszłości, a także w rodzinie:

       o    zatorowo-zakrzepowa,
       o    niedokrwienna serca,
       o    wątroby,
       o    układu krążenia (np. długotrwałe unieruchomienie),
       o    Leśniowskiego-Crohna (zapalna choroba jelit),
       o    psychiczna (szczególnie groźna jest psychoza maniakalno-depresyjna),
       o    nadciśnienie tętnicze,
       o    zaburzenia krzepliwości,
       o    cukrzyca (zwłaszcza długotrwała lub nieleczona),
       o    porfiria (zaburzenia enzymatyczne, często o podłożu genetycznym),
       o    rak piersi, jajnika, trzonu macicy, odbytnicy,
       o    silne bóle migrenowe, które mogą wskazywać na ogniskowe objawy neurologiczne,

 • wiek poniżej 21. roku życia (w tym wypadku wszystko zależy od indywidualnego procesu dojrzewania, ale przyjmuje się, że u kobiet w tym wieku układ regulacji wydzielania hormonów płciowych jest jeszcze na etapie rozwoju).


Zanim zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną, rozważ wszelkie minusy wynikające ze stosowania tej metody. Konieczność systematycznego zażywania, brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, huśtawka nastrojów, obniżenie libido czy ryzyko obniżenia skuteczności innych leków, spożywanych równolegle ze środkami antykoncepcyjnymi mogą utrudnić i uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie.

Skutki uboczne stosowania…

Zarówno tabletki, jak i plastry czy iniekcja cechują się najwyższą wśród dostępnych form antykoncepcji skutecznością. Ponieważ jednak gospodarka hormonalna u każdej kobiety funkcjonuje inaczej, mogą one wywołać skutek odwrotny od zamierzonego i spowodować występowanie zaburzeń.

… tabletek antykoncepcyjnych

 • upławy, plamienia, krwawienia pozamenstruacyjne,
 • obrzęk i ból piersi,
 • skurcze i bóle łydek,
 • problemy z cerą (trądzik) i włosami (przetłuszczanie się),
 • bóle głowy, nudności,
 • przyrost masy ciała,
 • uczucie suchości w pochwie (przy długotrwałym stosowaniu),
 • wzrost ciśnienia tętniczego (może on być pierwszą przyczyną nietolerancji),
 • ryzyko raka szyjki macicy,
 • możliwość nasilenia się objawów w przypadku chorób miażdżycowej, wątrobowej, układu krzepnięcia (ryzyko wystąpienia zatoru) czy serca (zakrzepy), a także innych schorzeń (np. żylaki).

… plastrów antykoncepcyjnych

 • mdłości,
 • plamienia bądź krwawienia bez przyczyny.

… iniekcji antykoncepcyjnej

 • uporczywe bóle głowy,
 • nudności,
 • zmiany skórne (np. trądzik),
 • nieregularne i długie krwawienia,
 • przyrost masy ciała,
 • ryzyko wystąpienia osteoporozy (przy dłuższym stosowaniu).
Każdy środek antykoncepcyjny może przynieść niepożądane działanie. Jeśli jednak stan ten trwa dłużej niż 3 miesiące, warto udać się do lekarza w celu zmiany preparatu na właściwszy dla organizmu.

W większości przypadków niepożądane działanie środków antykoncepcyjnych wywołane jest zmianami zachodzącymi w organizmie i trwa 2-3 miesiące. Jeżeli jednak stan taki utrzymuje się dłużej, nie wolno go ignorować. Oznacza to, że środki zostały nieprawidłowo dobrane i należy je zmienić lub w ogóle zrezygnować z tej formy antykoncepcji.

 

Badania profilaktyczne

Ponieważ możliwych powikłań stosowania antykoncepcji hormonalnej jest dużo, należy przynajmniej dwa razy w roku udać się na kontrolną wizytę ginekologiczną. Tutaj dużą rolę odgrywa sam wywiad – lekarz często już na podstawie opisu dolegliwości potrafi ocenić sytuację i zaproponować inny preparat. Ponadto, aby wykluczyć zmiany w wątrobie, zaleca się raz w roku (czasem raz na pół roku) wykonać próbę wątrobową, która je wykluczy. W razie pojawienia się innych, wewnętrznych zaburzeń podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, lekarz zleci odpowiednie badania, których wyniki jasno wykażą, czy dalsze zażywanie środków jest możliwe, czy też stan zdrowia kobiety na to nie pozwala.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2010-01-11

Bardzo dobrze,ze artykul poruszyl problem skutkow ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej. Niestety wielu lekarzy ginekologow pomija ten fakt i dopiero kobieta dowiaduje sie po przeczytaniu ulotki informacyjnej. Jednak wiele kobiet zdaje sie na lekarza i ulotki ich nie interesuja. To samo dotyczy badan .

renia
domi
2010-01-12

Niestety z kazdym zazywanym lekarstwem jest tak ,ze na jedno nam pomaga a na drugie szkodzi.Wazne aby miec tego swiadomosc.Ja zawsze przed zazyciem jakiegokolwiek lekarstwa czytam ulotke.Tym bardziej dotyczy to antykoncepcji bo nie stosujemy ja tydzien czy dwa ale zdecydowanie dluzej.
A tak naprawde o jej skutkach dowiemy sie za kilka moze kilkanascie lat .

domi
ILONA
2010-01-13

Są plusy i minusy takiej antykoncepcji. Ogolnie zazywanie tabletek jest wielka niewidomą. Nigdy nie wiesz kiedy i co moze Cie przez nie dopasc. Mysle tez, ze zaden ginekolog nie jest w stanie na 100 % powiedziec jak organizm kobiety zareaguje na pigułki. Nie od dzis tez wiadomo, ze antykoncepcja hormonalna budzi kontrowersje i zdania wsrod lekarzy na jej temat sa rozne.

ILONA
renia
2010-05-22

Wydaje mi sie z biegiem czasu negatywny wplyw tabletek na organizm kobiety maleje co nie oznacza ,ze nie ma go wcale. Jesli lekarz ginekolog zapisze tabletki bez przeprowadzenia wywiadu i wczesniejszych badan radze zmienic lekarza.

renia
Sabinka
2010-11-22

Ja też brałam pigułki, z powodu skuteczności głównie.
Ale dla mnie minusem było również brak ochoty na sex.
Miałam zawsze badania, próby wątrobowe i robiłam przerwy w braniu leku.

~Sabinka
Samanta
2013-07-01

Używałam tabletek przez prawie 5 lat i nigdy przy wizycie u ginekologa nie zlecono mi badań nawel prostego badania krwi, na szczeście nie miałam odczuwalnych skutków ubocznych jednak, zdecydowałam się nie igrać z ogniem, poszukalam i znalazlam Lady Comp teraz to jest moja antykoncepcja bez stresu i obaw o zdrowie w pełni bezpieczna i jak się okazuje bardzo skuteczna. I oboje z mężem jesteśmy zadowoleni:)

~Samanta
Monika
2013-10-23

jedyny plus który posiadają tabletki to skuteczność....ja miałam bardzo duże bóle głowy, wahania nastroju, plamienia...odstawiłam i cieszę się z tego powodu. Obecnie zabezpieczam się femcapem- kapturkiem.

~Monika
daria
2014-02-27

problem w tym że niewiele z nas czyta ulotki, ja nie doszłam do końca czytając ulotkę swoich pigułek, rzeczywiście można sie przestraszyć, ale z brania ich nie chcę rezygnować, dobrze że mój ginekolog polecił mi brać harmonellę, to osłona przy antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii zastępczej, przede wszystkim dba o serce i wątrobę, a zauważalne pozytywne działania to ładniejsze włosy, skóra i paznokcie, ogólnie mam lepsze samopoczucie

~daria
Gimbo
2014-03-25

Czy któraś jeszcze stosowała osłonówki? Tyle teraz trąbią o tych skutkach ubocznych, chyba też zacznę brać coś osłonowego...

~Gimbo
Liza79
2014-03-26

Gdyby coś mi się działo z wątrobą albo sercem po tabletkach anty, nie cudowałabym z osłonówkami tylko natychmiast odstawiła tabletki i leciała do lekarza.

~Liza79

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55