Wady płodu – pytania i odpowiedzi

autor: Agnieszka Kęsek , 2021-02-15
Wady płodu – pytania i odpowiedzi
Wady płodu to coś, czego przyszli rodzice boją się najbardziej. Możliwych wad płodu jest sporo, jednak znaczna większość występuje niezwykle rzadko. Skąd się biorą? Czy można je wykryć samodzielnie? Czy wadę można „wyczuć”? Odpowiadamy na te i więcej pytań o wady wrodzone.

Czym są i jak często występują?

Wadą rozwojową nazywamy każdą nieprawidłowość występującą u płodu w trakcie ciąży - niezależnie od jej przyczyn czy rodzaju (wada anatomiczna, genetyczna). Szacuje się, że występują w ok. 2-4% ciąż. Mogą dotyczyć w zasadzie każdego narządu i każdej części ciała, często wiążą się z niepełnosprawnością umysłową i pewnymi deformacjami w budowie ciała.

Jak klasyfikowane są wady wrodzone?

Klasyfikacji i podziałów możliwych wad wrodzonych jest sporo. Można dzielić je ze względu na różne kryteria, między innymi na wady duże i drobne, mnogie (m.in. wszelkie zespoły - Downa, Edwardsa)
i pojedyncze, czy też - letalne i takie, które nie prowadzą do śmierci płodu czy dziecka. Najczęstszy podział to zaś ten ze względu na układ czy organ, którego dotyczą (m.in. wady układu nerwowego, serca, przewodu pokarmowego, układu mięśniowo-szkieletowego, serca, rozszczep wargi lub podniebienia).

Skąd się biorą?

Możliwych przyczyn występowania wad wrodzonych jest sporo. Wymienia się wśród nich m.in.:

  • czynniki genetyczne (aberracje chromosomalne, mutacje genetyczne);
  • czynniki środowiskowe, tzw. teratogenne (papierosy, alkohol, narkotyki, infekcje, niektóre leki, promieniowanie jonizujące...);
  • czynniki mieszane - genetyczne i środowiskowe.

Jakie są najczęstsze wady wrodzone?

Najczęściej występują wady wrodzone serca, takie jak zwężenie cieśni aorty, przetrwały przewód tętniczy, ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Nieco rzadziej niż wady serca występują wady układu oddechowego (w tym laryngomalacja, torbielowatość gruczolakowata, mukowiscydoza) oraz wady cewy nerwowej (bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi i podniebienia).

Czy można wyczuć, że dziecko ma wadę?

Niestety, choć to być może byłoby dobre rozwiązanie, natura zaprojektowała wszystko inaczej. Samodzielnie nie da się wykryć, że dziecko ma wadę wrodzoną.

Czy wady wrodzone dają objawy w ciąży?

Owszem, istnieją pewne objawy, które powinny zaniepokoić, wskazujące, że ciąża może nie przebiegać prawidłowo, jednak to nie to samo, co samodzielne wyczuwanie wad płodu.

Jakie badania wskazują na wady?

Wady można wykryć jedynie za pomocą badań prenatalnych. To ich zadaniem jest sprawdzenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Istnieją dwie grupy badań - inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze są bezpieczne dla matki i dziecka, nie wymagają „ingerencji" w płód lub jego otoczenie. Zaliczamy do nich m.in. USG, USG genetyczne, Test PAPP-A, test podwójny i potrójny oraz test NIFTY.

Badania inwazyjne nie są wykonywane rutynowo, a tylko, gdy istnieje realna obawa, że u płodu wystąpiła wada rozwojowa. Wymagają one konkretnej ingerencji w płód lub jego otoczenie - pobrania płynu owodniowego lub tkanki płodu. Ze względu na to występuje w ich przypadku niewielkie (maksymalnie 2%) ryzyko poronienia.

Czy wady wrodzone można leczyć?

Nie wszystkie wady wrodzone prowadzą do poronienia ciąży, śmierci dziecka czy też niemożności jego samodzielnego funkcjonowania. Część z nich można leczyć jeszcze w trakcie ciąży (nawet operacyjnie), część wymaga zaś interwencji zaraz po porodzie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55