„Wazektomia party” – moda z Anglii

autor: Agnieszka Kęsek , 2016-12-05
„Wazektomia party” – moda z Anglii
Myśleliście, że po „Divorce party”, czyli imprezie wydawanej na cześć sfinalizowanego rozwodu, nic was już nie zaskoczy? Błąd! Oto na naszych oczach powstaje nowa moda. Moda na… świętowanie przejścia wazektomii, czyli faktu, że nie chce się dziecka. To wyraz pewnej postawy i światopoglądu zakładającego, że dzieci do szczęścia nie są potrzebne.

Wazektomia, czyli…

Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny, którego celem jest przerwanie działania nasieniowodów i sprawienie, że mężczyzna stanie się bezpłodny. Nasieniowody przecina się i podwiązuje, są niedrożne, a więc nie są też w stanie transportować plemników do ejakulatu. To nie znaczy, że plemniki nie są już produkowane - spermatogeneza bowiem dalej zachodzi. Co się w takim razie z nimi dzieje? Są „wchłaniane", absorbowane z powrotem przez organizm.

Wazektomia oznacza bezpłodność, jest z zasady zabiegiem trwałym, a jej skutki są nieodwracalne. Teoretycznie istnieje rewazektomia, czyli zabieg, który odwraca skutki wazektomii, ale jej efekty nie są gwarantowane.

Bezpłodność? Super!

Powiedzenie, że „każdy powód do świętowania jest dobry" staje się wybitnie adekwatne, jeśli weźmiemy pod uwagę ciekawą modę pochodzącą z Wielkiej Brytanii. Otóż jest to tzw. Wazektomia party, czyli impreza wydawana na cześć decyzji o... nieposiadaniu dzieci. Wydają ją osoby, które są pewne faktu, że nie chcą i nigdy nie będą posiadać potomstwa.

Odwrotne Baby shower

Można pokusić się o stwierdzenie, że Wazektomia party to taki odwrotny Baby shower. Ta druga impreza staje się coraz popularniejsza w Polsce i polega na świętowaniu niedługich narodzin dziecka. Organizuje się ją dla przyszłej mamy, dominują motywy dziecięce, urocze, pastelowe kolory, tematyczne zabawy i konkursy. Baby shower to także okazja do obdarowania ciężarnej przydatnymi prezentami.

Wazektomia Party prezentuje coś zgoła odmiennego. Motywem przewodnim jest oczywiście „bezdzietność", a uczestnicy świętują wszystko to, co mogą robić dzięki swojej decyzji o nieposiadaniu dzieci. W pewien sposób nawiązuje się Baby shower, choćby przez „zabawy" towarzyszące imprezie - wybór imienia dla samochodu czy łódki lub kierunek kolejnej zagranicznej, egzotycznej podróży zamiast wyboru imienia dla dziecka czy jego przyszłego zawodu. Alkohol leje się oczywiście strumieniami. Tym sposobem osoby organizujące imprezę manifestują, że zamiast wydawać pieniądze na dzieci wolą wydawać je na inne cele, na spełnianie swoich marzeń i swoich zachcianek.

Niemałą popularność zdobyło jedno z zagranicznych zaproszeń na Wazektomia party, udostępnione przez brytyjski „The Independent". Możemy na nim przeczytać, że para zaprasza znajomych do domu wypełnionymi ostrymi przedmiotami i niezabezpieczonymi gniazdkami elektrycznymi.

Przemyślana decyzja

Ciężko stwierdzić, czy podobny typ imprezy przyjmie się w Polsce. Baby shower trafiło na bardzo podatny grunt i obecnie coraz częściej te wydarzenia organizowane są dla kobiet, które już niebawem urodzą. Z Wazektomia party może być nieco inaczej, bo świadoma bezdzietność to wciąż dla bardzo szerokiego grona osób niezwykle kontrowersyjny temat, a sama decyzja - wręcz nie do pomyślenia. Fakt, że ktoś z pełną świadomością decyduje się na nieposiadanie dzieci budzi w dalszym ciągu w większości przypadków zdziwienie.

Zanim jednak będziemy kogokolwiek osądzać, czy negować decyzję takiej osoby, zastanówmy się - czy mamy do tego prawo? Jeśli ktoś nie chce mieć dzieci, nie czuje takiej potrzeby, niezależnie od powodu, to jego osobista decyzja. Nikt nie może jej oceniać, nawet, jeśli źródła tej decyzji wydają się „egoistyczne". niektórzy nie chcą rezygnować ze spełniania marzeń, z dalekich podróży, z niezależności... Nie czują potrzeby posiadania dzieci. I należy to uszanować.

Wazektomia party to nie jest próba wyśmiania osób posiadających dzieci, ale, mimo całej swojej otoczki, która niektórym może się nie podobać, świętowanie podjęcia pewnej decyzji i manifestacja określonego podejścia do życia. To często jasna i klarowna odpowiedź bezdzietnych par na stale zadawane im pytania „To kiedy dziecko?".

Co mówi prawo?

Warto także wspomnieć, że regulacje prawne dotyczące wazektomii w Polsce i w krajach anglosaskich nieco się różnią. W Anglii, czy Irlandii jest ona legalna i, co więcej, bywa czasem refundowana przez Państwo. Wynika to z przeświadczenia, że płodność jest indywidualnym dobrem każdego człowieka - każdy może zdecydować czy chce ją wykorzystać, czy nie.

Przyjęło się myśleć, że w Polsce wazektomia jest nielegalna i karalna. To nieprawda. Podobne stanowisko wynika z zapatrywań na wazektomię konkretnych lekarzy czy stowarzyszeń.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Ania
2016-12-11

Każde wydarzenie jest dobre aby zrobić party. A jeśli to jest jeszcze coś rzeczywiście sporo wnoszącego do życia to dlaczego by nie.

~Ania

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55