Ważne pytania o nacięcie krocza

autor: Paulina Wójtowicz , 2013-10-17
Ważne pytania o nacięcie krocza
Jeszcze do niedawna w wielu polskich szpitalach nacięcie krocza podczas porodu było rutynową procedurą. Dziś dzieje się to sporadycznie, ale lęk u ciężarnych pozostał. Czy nacięcie może nastąpić bez zgody pacjentki? Kiedy jest konieczne? Czy boli? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Po co nacina się krocze?

Powód jest tak dużo, jak pacjentek na porodówce. Większość porodów przebiega zgodnie z planem, a przyjście na świat dziecka odbywa się niemal podręcznikowo. Zdarza się jednak, że wskutek nagłych okoliczności, na drodze rozwiązania ciąży pojawiają się trudności - trzeba interweniować, by ochronić zdrowie i życie matki i/lub dziecka lub ułatwić czy przyspieszyć długi i męczący poród.

Zabieg ma też charakter profilaktyczny - chroni dno miednicy kobiety przed nadmiernym rozciągnięciem i zapobiega pęknięciu zlokalizowanych tam mięśni (np. dźwigacza odbytu). Nacięcie zapobiega też wypadaniu narządów płciowych, co może objawiać się np. nieotrzymaniem moczu, bolesnymi stosunkami seksualnymi czy częstym uczuciem napięcia w dole brzuch). W przypadku dziecka zaś zmniejsza ryzyko urazu mózgu jako konsekwencji zbyt dużego oporu. Najczęstsze przyczyny nacięcia krocza to:

  • nietypowe ułożenie dziecka (np. pośladkowe),
  • poród wcześniaka,
  • duża masa ciała dziecka (niebezpieczne zarówno dla matki, jak i noworodka),
  • dystocja barkowa (główka dziecka jest już na zewnątrz, ale barki utknęły w kanale rodnym),
  • duże ryzyko pęknięcia krocza,
  • poród zabiegowy (użycie kleszczy lub próżnociągu),
  • mało elastyczne tkanki dna miednicy.

Czy mogą mnie naciąć bez mojej zgody?

Gdy zaistnieje bowiem zagrożenie zdrowia lub życia matki i dziecka, nacięcie jest koniecznością.

Tak. Masz wprawdzie prawo do wyrażenia własnego zdania i personel medyczny musi je uszanować, ale w przypadku zagrożenia życia (twojego bądź dziecka) położna może podjąć decyzję o nacięciu krocza mimo twojego sprzeciwu. Rutynowe nacinanie krocza jest coraz rzadsze, jeśli więc odbierający poród informują cię o planowanym zabiegu oznacza to prawdopodobnie, że krocze pękłoby prędzej czy później samoczynnie. Twoją decyzją pozostaje, czy zaufać personelowi i uniknąć przykrych i bolesnych konsekwencji takiego zdarzenia.

W jaki sposób nacina się krocze?

Nacięcie odbywa się w kulminacyjnym momencie II etapu porodu - gdy widać już główkę dziecka, a kobieta właśnie prze podczas skurczu. Najczęstszym i najbezpieczniejszym rodzajem cięcia jest nacięcie boczne, w kierunku guza kulszowego. Długość nacięcia to ok. 2-3 cm. Nacięcie zostaje zszyte po porodzie kilkoma szwami, które zdejmuje się zwykle w 5. dobie po rozwiązaniu ciąży.

Czy to boli?

Nie. Nacięcie wykonywane jest podczas szczytowego naporu główki na tkanki krocza, gdy te stają się niewrażliwe na ból. Dodatkowo, przed bólem chroni kobieta wydzielająca się intensywnie podczas skurczu oksytocyna. Bolesne jest natomiast zszywanie cięcia, które następuje po urodzeniu dziecka i łożyska. Do tego zabiegu stosuje się zwykle znieczulenie miejscowe.

Jak długo goi się rana?

Przy odpowiedniej higienie i pielęgnacji krocza, rana po nacięciu goi się od 8 do 10 dni. Ważne, by w tym czasie często wietrzyć miejsca intymne i właściwie je przemywać, pamiętając o prawidłowym kierunku mycia (od góry do dołu) oraz delikatnym osuszaniu krocza papierowym ręcznikiem. Proces gojenia się krocza można przyspieszyć, stosując okłady z rumianku lub przeciwzapalnego roztworu nadmanganianu potasu.

Czy seks po nacięciu krocza różni się od „zwykłego”?

Nie. Większość kobiet nie odczuwa żadnej różnicy w stosunku seksualnym po porodzie z nacięciem krocza. Początkowo - w zależności od tego, jak szybko goi się rana poporodowa - możesz po seksie czuć lekkie ciągnięcie, ale jest to tylko lekki i chwilowy dyskomfort. Również wejście do pochwy i głę-bokość penetracji jest taka jak dawniej. Blizna po zszyciu cięcia jest niemal niewidoczna, dlatego nie musisz obawiać się, że twoje miejsca intymne ucierpiały pod względem estetycznym.

Jak uniknąć nacięcia?

Poród jest często nieprzewidywalny - zdarza się, że nawet świetnie do niego przygotowane ciężarne doświadczają trudności w urodzeniu dziecka i niejednokrotnie borykają się z komplikacjami okołoporodowymi. Praca nad stanem krocza jednak - nawet jeśli nie ocali cię przed jego nacięciem podczas rozwiązania - z pewnością wzmocni twoje mięśnie i uelastyczni tkanki, warto więc się jej podjąć. Najważniejszym elementem takich przygotowań jest masaż krocza oraz ćwiczenia Kegla.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

dora
2018-08-07

nie przesadzaj ja bylam nawet przy trzecim porodzie nacinana

~dora

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55