Ważne zmiany dla rodziców w 2018 roku

autor: Agnieszka Kęsek , 2018-01-29
Ważne zmiany dla rodziców w 2018 roku
Końcówka roku to zwykle czas, kiedy rządzący ogłaszają zmiany, które mają wejść w życie od stycznia. Jakie zmiany mające nastąpić w 2018 roku dotyczą rodziców? Na czym polegają i czego można się spodziewać?

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Zwykle to właśnie zmiany dokonywane w zasadach urlopów macierzyńskich budzą największe kontrowersje. W 2018 roku nie zmieni się wiele - urlop macierzyński będzie trwał 20 tygodni. Nie ma z kolei już dodatkowego urlopu macierzyńskiego, ale te 6 tygodni nie przepada, a zostaje włączone do urlopu rodzicielskiego, który w sumie potrwa 32 tygodnie w przypadku ciąży z jednym dzieckiem, a 34 w przypadku ciąży mnogiej.

Zmiany dotkną przede wszystkich przedsiębiorców, którzy każdego miesiąca dokonują kilku przelewów na różne konta ZUS - chodzi o odrębne konta na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowników, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie emerytalne, Fundusz Pracy. W styczniu zmieni się to w jedno ogólne konto i to ZUS rozdzieli pieniądze w jego ramach na poszczególne składki. W związku z tym pieniądze w pierwszej kolejności zapewne trafią tam, gdzie istnieją zaległości (przede wszystkim - składki emerytalne). Może to w praktyce oznaczać, że niektórzy nie otrzymają pewnych zasiłków, w tym - macierzyńskiego. Nie mają powodów do obaw ci, którzy wpłacali pieniądze na wszystkie składki.

Karta dużej rodziny

Karta dużej rodziny to rozwiązanie pomocne dla rodzin wielodzietnych, które dzięki niej mają dostęp do szeregu zniżek - na kino, basen, zakupy czy inne aktywności - oraz innych uprawnień
w instytucjach publicznych i prywatnych.

W 2018 pojawi się kilka zmian mających ułatwić korzystanie z niej. Przede wszystkim - pojawi się aplikacja mobilna, dzięki czemu nie będzie trzeba zawsze nosić przy sobie karty. Wystarczy smartfon. Aplikacja pozwoli też wyszukiwać podmioty w okolicy oferujące zniżki. Co więcej, od 2018 roku z Karty będą mogły korzystać wszystkie rodziny z trójką dzieci w dowolnym wieku. Do tej pory obowiązywała zasada, że dzieci musiały mieć nie więcej niż 18 lub 25 lat.

Żłobki i opieka nad dzieckiem

1 stycznia tego roku w życie weszła znowelizowana tzw. Ustawa żłobkowa. System opieki nad małymi dziećmi jest wspierany z budżetu państwa w ramach programu MALUCH +. Ma to zapewnić przede wszystkim większą ilość miejsc opieki nad dziećmi, więcej żłobków. W 2018 roku rząd przeznaczy na ten cel trzy razy więcej niż w latach poprzednich, a mianowicie 450 mln złotych. Co ma się zmienić? Przede wszystkim dzieci mają mieć łatwiejszy dostęp do żłobków, a opłaty za pobyt w nich powinny ulec zmniejszeniu. Zakładanie klubików dziecięcych, które stanowią dobrą
i często jedyną alternatywę dla żłobków ma być z kolei prostsze, co ma sprawić, że powstanie ich więcej.

Od 2018 roku ma także zwiększyć się jakość opieki, również przez nowe wymogi dla pracowników takich placówek, w tym ten dotyczący odbywania szkolenia z pierwszej pomocy minimum co dwa lata. Rodzice (a konkretnie - rada rodzicnów) zyskają także nowe uprawnienia - wizytacja pomieszczeń żłobka czy wgląd do dokumentów dotyczących wyżywienia. W życie wejdą też przepisy regulujące jakość żywienia zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.

Zmiany w programie 500+

500+ to program wywołujący skrajne emocje i wiele kontrowersji. Głównie ze względu na różne możliwości oszustwa, które wykorzystywały osoby chętne na dodatkowe 500 zł. Potrafiły znajdować luki w przepisach i obchodzić zasady - przede wszystkim dotyczyło to par żyjących ze sobą w nieformalnym związku, które składały deklarację o samodzielnym wychowaniu dziecka. Wtedy dochody drugiej osoby nie wliczały się do dochodu. Od 2018 roku będzie należało przedstawić dokument o ustaleniu alimentów.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55