Wirtualny poród (virtual labor) - narzędzie przygotowujące do porodu

autor: Agata Cygan , 2014-11-10
Wirtualny poród (virtual labor) - narzędzie przygotowujące do porodu
Trudno przewidzieć, jak poród się potoczy - jak długo będzie trwał, czy będzie bolesny, czy potrzebne będzie znieczulenie, czy nie pojawią się komplikacje? Przewidzieć trudno, ale przygotować się na wszelkie ewentualności – warto. A pomóc w tym może: wirtualny poród.

Mowa o narzędziu stworzonym przez amerykańską położną. To strona internetowa, na której można przeanalizować różne wersje zbliżającego się porodu. W zależności od odpowiedzi na poszczególne pytania testowe, virtual labor opisuje konkretną sytuację oraz warianty możliwych technik, pozycji oraz narzędzi, ułatwiających postępowanie rodzącej w konkretnym przypadku.

Jak to wygląda?

Początek i scenerię akcji porodowej komputer wybiera losowo - ciężarna może przykładowo znajdować się na ulicy, spacerze, w domu. Sama akcja - jest dość podobna i mało zaskakująca: kobieta dostaje skurczów. W odpowiedzi na to zdarzenie komputer proponuje jej kilka wariantów możliwego rozwinięcia akcji. Ona, czyta przedstawione scenariusze i decyduje, jak ją dalej poprowadzić. Na podstawie dokonanego przez ciężarną wyboru komputer obrazuje dalszy postęp porodu. Każda odpowiedź rozwija sytuację, prowadząc do kolejnego pytania z kilkoma wariantami. Dodatkowo, każda zaproponowana odpowiedź zawiera tekst, wyjaśniający, dlaczego dana decyzja podczas porodu może się okazać korzystna lub nie.

Test nie ma określonej długości - może się zakończyć po 4 pytaniach, ale może się okazać, że będzie ich aż 10. Finałem jest w każdym przypadku - wirtualne urodzenie dziecka. Dodatkowo, szczęśliwa „mama" może zapoznać się z podsumowaniem, które wskazuje, czego może się nauczyć dzięki swym decyzjom. Virtual labor to narzędzie, które pozwala nie tylko poznać techniki, ułatwiające sprawne wydanie dziecka na świat, ale także - oswoić kobietę ze zbliżającym się wydarzeniem. Zwraca uwagę na to, które działania mogą mieć wpływ na przebieg akcji porodowej, które mogą ją utrudniać, a które - przyspieszać.

Poród razy dwa?

Nie ma dwóch podobnych kobiet, oczekujących na narodziny dziecka. Jedna będzie analizować wszelkie warianty, inna zda się na los, wierząc, że wszystko pójdzie jak trzeba.

Poród powinien być finałem wielomiesięcznego oczekiwania. Czy rzeczywiście jest potrzeba, by fundować go sobie wcześniej? Czy analizowanie abstrakcyjnych scenariuszy rzeczywiście może w czymkolwiek pomóc, czy tylko niepotrzebnie zestresować ciężarną i spotęgować jej lęk przed porodem?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak jak nie ma dwóch podobnych kobiet, oczekujących na narodziny swojego dziecka. Jedna, by przetrwać czas oczekiwania na przyjście maleństwa, będzie rozczytywać się w relacjach innych matek, analizować wszelkie warianty, rozpatrzać możliwe scenariusze, przygotowywać się na wszelkie ewentualności. Inna, wręcz przeciwnie - będzie starała się zająć czymś myśli, jak najdalej odsunąć narastające lęki, zdając się na los i wierząc, że wszystko pójdzie jak trzeba. Dlatego też trudno powiedzieć, czy przechodzenie wirtualnego porodu ma sens. Warto na pewno wiedzieć o takiej możliwości.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55