Witamina D3 – czy jest niezbędna?

autor: Paulina Wójtowicz , 2009-11-23
Witamina D3 – czy jest niezbędna?
Witamina D3 jest jedną z niewielu witamin, których nie spożywamy w pokarmach. Dostarcza nam jej nawet krótkie nasłonecznienie. Jak jednak podać ją niemowlętom, chronionym przed szkodliwym działaniem słońca, którym niedobór substancji w odpowiednich proporcjach grozi różnymi powikłaniami? Czym jest dokładnie witamina D3? Gdzie jej szukać? Jak podawać dziecku? I jakie są skutki jej niedoboru i przedawkowania?

Partnerka wapnia i fosforu

Witamina D3 (cholekalcyferol) jest substancją, wytwarzaną wskutek promieniowania słonecznego, co oznacza, że nie musi być przyjmowana w postaci pokarmu. Główną funkcją witamin z grupy D jest stymulowanie gospodarką wapniowo-fosforową w organizmie człowieka – pomoc we wchłanianiu substancji do krwi i zapobieganie ich nadmiernemu wydalaniu. Korzystny wpływ tych pierwiastków na budowę kości, ale też stan tkanek mięśniowej i nerwowej sugeruje, że witamina ta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dzieci, u których zapotrzebowanie na wapń i fosfor jest dużo większe niż u dorosłych.

Rybia witamina

Ryby nie od dziś są źródłem wielu pożytecznych substancji. Są bogate także w witaminę D, dlatego aby uzupełnić zapotrzebowania na nią zaleca się spożywanie:

  • ryb takich jak makrela, sardynka, tuńczyk, łosoś, śledź,
  • tranu rybiego (lub innych olejów rybnych),
  • także: przetworów mlecznych oraz białek jaj i wątroby.

 

Niedobór krzywi

Jednym ze źródeł niedoboru witaminy D3 u niemowląt jest witaminowa dieta matki. Spożywanie odpowiednich preparatów w trzecim miesiącu ciąży może przyczynić się do uniknięcia kłopotów z krzywizną u dziecka.

Najczęstszą chorobą wynikającą z niedoboru witaminy D3 jest krzywica. Występuje głównie u dzieci w wieku od trzeciego miesiąca życia do dwóch lat, a jej przyczyną jest brak odpowiedniej dawki witaminy w pokarmie (głównie sztucznym bądź mieszanym). Wapń nie jest w całości wchłaniany przez jelita, mniej jest go także w surowicy krwi, a fosforany z kolei ulegają nadmiernemu wydaleniu. Organizm, szukając równowagi, produkuje PTH (parahormon), który pobiera wapń z kości. W ten sposób dochodzi do odwapnienia, którego skutkiem jest krzywica. Nie bez winy jest też miejsce zamieszkania dziecka – maluchy z dużych miast są bardziej narażone na niedobór witaminowy, ponieważ zanieczyszczenia (np. spaliny) pochłaniają cenne promienie nadfioletowe – szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Także niedobór witamin w ciąży może prowadzić do kłopotów zdrowotnych dziecka.

Jak rozpoznać, że u dziecka pojawiła się krzywica? Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • nadmierna potliwość,
  • rozmiękanie potylicy,
  • brak apetytu,
  • niepokój,
  • opóźnienie ząbkowania,
  • długotrwałe zarastanie ciemiączka,
  • deformacje kostne (kości stają się coraz grubsze, co prowadzi do zmian kostnych, np. twarzy czy nóg, ale też powstania garbu).

Słoneczne lekarstwo

Zaopatrzenie w witaminę D jest utrudnione szczególnie przy sztucznym bądź mieszanym karmieniu niemowlęcia. Aby zatem dostarczyć odpowiedniej dawki witaminy D3 wystarczy wystawić dziecko na działanie odbitych (np. przez liście) promieni słonecznych na jedną minutę. Tyle czasu wystarczy, by wytworzyła się witamina. Oprócz tego pomoże karmienie piersią oraz doustne podawanie preparatu zawierającego witaminę D3.

Umiar to podstawa

Witaminę D3, jak każdy lek, można przedawkować. W surowicy krwi stwierdza się wtedy podwyższony poziom wapnia (objawem tego jest m.in. tężyczka). Z hipokalcemią mamy do czynienia w co najmniej dwóch przypadkach: po pierwsze, gdy zalecona dawka preparatu jest dla dziecka zbyt wysoka, po drugie, kiedy u dziecka występuje nadwrażliwość na witaminy z grupy D. Dlatego każda decyzja o zastosowaniu leczenia poprzez podanie witaminy D3 musi być poprzedzone badaniem i wywiadem, uwzględniającym wszelkie inne możliwe źródła pobierania witaminy (np. mieszanki pokarmowe).

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-11-23

To bardzo wazny artykul.Zwlaszcza dla mam,ktore urodzily badz urodza swoje dzieciaki w okresie jesienno-zimowym.
Ja pamietam,ze kiedy karmilam coreczke piersia podawalam jej witamine D3 w kropelkach. Na poczatku wieksza dawke a pozniej stopniowo lekarz ja zmniejszal. W sloneczne dni kiedy czesto wychodzilam z coreczka na spacer kropelki dawalam co 2-3 dni.Ale dawke zawsze ustalal lekarz pediatra.
Wazne zeby nic nie dawac na wlasna reke.

renia
domi
2009-11-23

Ja caly czas daje Kubusiowi witamine D3. Jej dawke zawsze konsultuje z pediatra.Wiem jak wazna to witamina i jak jej brak wplywa na rozwoj dziecka.

domi
symbiosis11
2009-11-27

Jeszcze nigdy moj lekarz mi nie wspomnial o tej witaminie :/

symbiosis11
ela
2010-06-30

Witam wszystkich.
Cala moja trojka dzieciakow brala witamine D3.U mnie tez zawsze dawke ustalal lekarz . Dziwie sie ,ze sa pediatrzy ktorzy nic na jej temat nie mowia.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Anetka
2014-06-25

Warto dopytać lekarza o witaminę D. Pamiętajmy, że jest ona ważna nie tylko dla małych dzieci, ale tak naprawdę dla każdego w każdym wieku. Moje 5 letnie dziecko ma niski poziom i od kilku miesięcy uzupełniamy poziom witaminy suplementem. Przy okazji wyszło, że ja tez powinnam zadbać o witaminę D, biorę d-vitum forte.

~Anetka
kropka
2014-08-04

Anetka, zwróciłaś uwagę na bardzo ważną rzecz, witamina d jest ważna nie tylko dla małych dzieci, ale dla każdego, w każdym wieku i jej niedobory mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Często sama dieta nie wystarcza i trzeba sięgnąć po odpowiedni preparat np. wspomniany d-vitum forte.

~kropka
elka
2015-06-29

pediatra poleciła kropelki d-vitum dla mojej córci, sobie kupiłam wersję forte w kapsułkach

~elka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55