Wizyta patronażowa położnej

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-04-29
Wizyta patronażowa położnej
Świeżo upieczona mama, wracając po porodzie do domu, często czuje się zagubiona i przerażona nowymi obowiązkami. Jest pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej roli i – przede wszystkim – czy prawidłowo zaopiekuje się swoim dzieckiem. Patronaż położnej jest doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji. Jak przebiegają wizyty patronażowe i jak się do nich odpowiednio przygotować?

Czego się spodziewać?

Głównym celem wizyty patronażowej jest udzielenie pomocy i wsparcia rodzinie, znajdującej się w nowej sytuacji. Spotkanie rozpoczyna się zwykle badaniem stanu dziecka i matki. Po pierwsze więc położna dogląda niemowlę – określa stopień gojenia się pępka i przemywa ranę, sprawdza ciemiączko, ale też ocenia początek rozwoju psychomotorycznego, sprawdzając odruchy neurologiczne niemowlęcia. Może poprosić, byś przystawiła dziecko do piersi, aby sprawdzić jak radzisz sobie z opieką poporodową – czy w prawidłowy sposób karmisz dziecko i nauczyć, jak je trzymać, by okres laktacji był jak najmniej bolesny. Wszystko to odnotuje w książeczce zdrowia dziecka (karcie oceny rozwoju dziecka). Po drugie, sprawdzi twój stan biologiczny: jak goi się krocze (jeśli było nacinane) lub rana po cesarskim cięciu, na jakim etapie jest proces obkurczania macicy i krwawienia połogowego, a także jak przebiegają ewentualne zmiany hormonalne. Na jednej z takich wizyt ściągane są także szwy po nacinaniu krocza bądź brzucha (cesarka). Położna ocenia też sytuację społeczną – relacje panujące w domu oraz umiejętności pedagogiczne rodziców; swoje uwagi opisuje w karcie środowiskowo-rodzinnej.

Co przygotować?

Nie musisz być specjalnie przygotowana do wizyty położnej. Jednak pamiętaj, że wizyta ma na celu nie tylko sprawdzenie stanu twojego i dziecka, ale także udzielenie ci pomocy w sytuacjach, z którymi sobie nie radzisz. Jeśli więc masz jakieś wątpliwości czy pytania, zapisz je na karteczce, by nie zapomnieć przedstawić ich położnej.

O co pytać?

Gdy zauważasz coś niepokojącego u dziecka (np. w sprawach fizjologicznych), masz problem z przewijaniem, karmieniem, kąpaniem czy ubieraniem niemowlaka, poproś położną o wskazówki i pokazanie, jak to robić. Warto też zapytać o najbliższe badania i szczepienia, a także o wskazówki, jak radzić sobie z kolkami, pierwszymi ząbkami czy jak i kiedy rozszerzyć dietę dziecka. Doświadczona położna udzieli ci fachowej pomocy także w sprawach dotyczących twojego powrotu do kondycji sprzed ciąży – udzieli informacji na temat diety, ćwiczeń, które pomogą ci wrócić do dawnej sylwetki, ale także antykoncepcji czy planowania kolejnych dzieci.

O czym pamiętać?

Możesz też wybrać prywatną położną, której częstotliwość i przebieg wizyt zależeć będzie od umowy między wami.
  • Wizyta patronażowa jest dobrowolna. Położna przychodzi doglądać ciebie i dziecka na twoje życzenie.
  • Chęć przyjęcia wizyt położnej należy zgłosić do (niekoniecznie najbliższej) przychodni jeszcze w okresie ciąży. Możesz skorzystać z pomocy położnej, pracującej z twoim lekarzem rodzinnym, ale masz prawo poprosić też o konkretną pielęgniarkę, np. osobę polecaną ci przez znajome.
  • Zgodnie z prawem położna wizytuje rodzinę cztery razy, ale w praktyce spotkań jest często więcej – nawet sześć lub siedem (wszystko zależy od indywidualnych potrzeb matki i dziecka).
  • Każda wizyta, nawet dodatkowa, jest bezpłatna (refundowana przez NFZ).
  • Położna opiekuje się dzieckiem do drugiego miesiąca życia, później (do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia) opiekę sprawuje pielęgniarka środowiskowa (rodzinna).
  • Możesz w każdej sytuacji – po wcześniejszym ustaleniu dogodnych form – skontaktować się z położną, skonsultować problem czy poprosić o pomoc.
  • Warto już w okresie ciąży konsultować się z zaufaną położną. Dzięki temu wasz kontakt będzie bardziej bezpośredni.
  • W przypadku wykrycia zaniedbań położna ma obowiązek skonsultować się z lekarzem pediatrą lub odpowiednią instytucją (np. Ośrodkiem Pomocy Społecznej).
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Martina91
2013-02-01

Ja dopiero jestem w ciąży ale już teraz spotykam się z położną (zamiast szkoły rodzenia) i właśnie od niej dowiaduję się więcej o mojej ciąży niż od ginekologa. Moja położna to cudowna kobieta, o wszystko mogę zapytać i w razie wątpliwości dzwonić do niej, już teraz wiem że w bardziej zaawansowanej ciąży to ona będzie przychodzić do mnie do domu, a nie ja do przychodni w której ona pracuje. Naprawdę są jeszcze położne jak z powyższego opisu, położne z powołania.

Martina91

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55