Wpisy dzieci w paszportach rodziców - tracą ważność końcem czerwca

autor: Agata Cygan , 2012-06-21
Wpisy dzieci w paszportach rodziców -  tracą ważność końcem czerwca
Wakacje za pasem. Zapewne wielu z Was planuje już letni, być może zagraniczny wyjazd z maluchem. Zanim jednak wybierzecie się na wakacyjną wycieczkę, sprawdźcie, jakie zmiany szykuje w tej kwestii Komisja Europejska.

Stare zasady

Jeszcze jakiś czas temu zamiast wyrabiać małemu pasażerowi paszport, wystarczyło dokonać specjalnego wpisu w paszporcie jednego z rodziców. Obecnie dzieciom, które nie ukończyły 5. roku życia, wydawane są specjalne paszporty tymczasowe ważne przez okres 1 roku lub na żądanie rodziców tzw. paszporty biometryczne (zawierają dane biometryczne w postaci wizerunku twarzy i odcisków palców) ważne także przez rok.

Natomiast dzieciom powyżej 5. roku życia (do 13. roku życia) wydaje się paszporty ważne przez okres 5. lat. Mimo tego, że obecnie dzieciom wyrabia się oddzielne dokumenty, dokonywane na podstawie starych zasad wpisy w paszportach rodziców, nadal były ważne. Jednak okres ich ważności się kończy. Mija z dniem 26 czerwca 2012 roku!

Skąd ta zmiana?

Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że tak jak dorośli obywatele, tak i maluchy muszą podróżować z własnym dokumentem. Niekoniecznie musi być to paszport, a wszystko zależy od tego, co mówią przepisy danego kraju, do którego planuje wybrać się rodzina. Może to być np. paszport biometryczny, paszport tymczasowy czy też specjalny dowód osobisty. Oczywiście paszporty rodziców nie tracą ważności. Anulowaniu ulegają jedynie zawarte tam adnotacje, dotyczące dzieci.

Formalności

Dzieci do 5. roku życia nie muszą być obecne podczas składaniu wniosku paszportowego (obecność jest konieczna jedynie w przypadku, kiedy wydawany jest paszport biometryczny), natomiast dzieci powyżej 5. lat muszą być obecne podczas tych formalności. Przeciętny czas oczekiwania na otrzymanie paszportu to 30 dni. Aby dziecko mogło otrzymać własny dokument, należy w jego imieniu złożyć:

  • wniosek paszportowy, podpisany przez jednego z rodziców lub przez opiekuna prawnego;
  • kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm (zakłady fotograficzne zostały poinformowane co do wymogów, jakie musi spełniać zdjęcie paszportowe, dlatego wystarczy powiadomić fotografa, w jakim celu wykonywane jest zdjęcie);
  • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd (w uzasadnionych przypadkach jednego z rodziców), złożoną w obecności pracownika punktu paszportowego lub notariusza;
  • dowód dokonania opłaty paszportowej;
  • odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia - w przypadku ubiegania się o paszport po raz pierwszy;
  • dokument uprawniający do skorzystania z ulgi za wydanie paszportu (np. legitymację szkolną) - do wglądu;
  • dowody osobiste lub dokumenty paszportowe rodziców lub opiekunów, potwierdzające ich tożsamość - do wglądu.

Zdążymy?

Wakacje za pasem, a otrzymanie urlopu w najbardziej odpowiadającym dla rodziny terminie, nie zawsze jest łatwe. Co więcej, zgranie „wolnego" z urlopem małżonka/małżonki też wymaga starań. Nierzadko kończy sie tak, że na urlop jedziemy po prostu wtedy, kiedy „się uda", a nie wtedy, kiedy najbardziej byśmy sobie tego życzyli. Dlatego tez warto wcześniej załatwić wszelkie formalności i nie dopuścić do sytuacji, żeby wywalczony urlop z powodu braku paszportu spędzić w ogrodzie za domem.

Oczywiście paszport jest potrzebny jedynie w przypadku, kiedy planujemy wyjazd do krajów nienależących do Unii Europejskiej oraz poza granice strefy Schengen. Państwo na szczęście przychodzi w tej kwestii z pomocą. Wnioski paszportowe osób, które posiadają adnotacje odnośnie swoich pociech we własnych paszportach, mają być rozpatrywane w pierwszej kolejności. Co więcej, poszczególne urzędy wojewódzkie w miarę swoich możliwości oraz zgromadzonych informacji, powinny dodatkowo informować rodziców, których dzieci dotyczy zmiana, o konieczności wyrobienia im własnego paszportu. Przeciętny czas oczekiwania na dokument to w tym przypadku 2 tygodnie. Koszt wystawienia paszportu dla najmłodszych wynosi 30 zł.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55