Wpływ niedowagi na płodność oraz przebieg ciąży i porodu
autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-06-08
Wśród chorób mogących wywołać nadmierny spadek masy ciała znajdują się: nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe oraz anoreksja i bulimia. W dwóch ostatnich przypadkach konieczna może okazać się pomoc psychiatry. Podobnie jak kobiety otyłe, osoby z niedowagą powinny uregulować przed planowana ciążą masę swojego ciała. Jest to bardzo ważne, ponieważ u pań bardzo szczupłych znacznie częściej występują niedobory witamin, składników mineralnych oraz podstawowych substancji odżywczych. To z kolei może doprowadzić do zaburzeń rozwojowych płodu, a w skrajnych przypadkach - do zatrzymania jego wzrostu wewnątrzmacicznego.
Znacznego stopnia niedowaga będąca skutkiem skrajnie nieodpowiedzialnego odchudzania (anoreksji) może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i braku miesiączki. Mogą również pojawić się problemy z jajeczkowaniem i w efekcie trudności w zapłodnieniu.
W trakcie ciąży do sytuacji związanych z utratą wagi lub zbyt małym jej przyrostem dochodzi szczególnie u bardzo młodych kobiet przywiązujących zbyt dużą uwagę do własnego wyglądu. Innym powodem mogą być nadmierne i przedłużające się nudności oraz wymioty.
Noworodki matek z niedowagą częściej muszą pierwsze dni życia spędzić w inkubatorach ze względu na swoją niedojrzałość (szczególnie płuc). Rodzą się one z mniejszą masą ciała (mają mniejszą ilość tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za utrzymanie temperatury ciała noworodka). Wykazują zwiększoną tendencję do chorób i to zarówno w wieku niemowlęcym, jak i dojrzałym.
W celu uniknięcia licznych chorób, jak również powikłań ciąży, porodu i połogu oraz zapewnienia przyszłemu dziecku prawidłowego rozwoju, zadbanie o prawidłową masę ciała jest niezbędne. W przypadku niedowagi bowiem wzrasta ryzyko poronienia, jak również wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu i rozwoju. Dzieci kobiet z niedowagą częściej w dorosłym życiu wykazują problemy zdrowotne.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Wasze komentarze:

Witam wszystkich.
Wydaje mi sie ,ze bardziej chodzi tu o kobiety niedojadajace lub odchudzajace sie do przesady niz o panie z dobra przemiana materi.
Pozdrawiam .Ela.

Dzień Dobry. Ja mam 21 lat i przed ciaza wazylam 48 kilo teraz jestem juz w czwartym miesiacu i waze niecale 52 kilogramy. Nadal jestem szczupla jedynie tylko brzuch zaczyna odstawac od normy i piesi dosyc mi urosly. Lekarz ma pretensje ze malo jem, ale ja jem tylko za potrzeba kiedy czuje sie glodna a nie dlatego bo jestem w ciazy i powinnam jesc niewiadomo ile.... Sadze ze to jakie bylysmy przed ciaza a jakie bedziemy po zalezy od nas i jezeli jestemy szczuple i wazymy niecale nawet 50 kg pozniej tez tyle bedziemy wazyc bo mamy taka przemiane materi a nie jestemy niedozywione i odchudzone do przesady poniewaz boimy sie o swoja sylwetke.... Przede mna jeszcze 5 miesiecy ciazy a ja prztylam jedynie 4 kg i lekarz krzyczy ale przeciez jeszcze nic nie jest przesadzone i wiem ze moje dziecko bedzie mialo odpowiednia wage poniewaz dobrze sie odzywiam i dbam o siebie, a przeciez to nie moja wina ze mam taki szybki metabolizm...
Najpopularniejsze artykuły
-
Przemiana materii w ciąży
Rozwój płodu i łożyska oraz zmiany hormonalne...
-
Dieta przyszłej mamy
Prawidłowe odżywanie kobiety w okresie...
-
Kobiety w ciąży, jako grupa ryzyka niedoborów pokarmowych
Często się słyszy, że kobieta w ciąży powinna...
-
Co należy wyeliminować z diety w czasie ciąży? Artykuł eksperta
Przede wszystkim alkohol i nikotynę, ale to...
-
Słodycze w ciąży – wolno czy nie?
Czy słodycze służą przyszłej mamie? Zanim...
-
Najstarsze i najzdrowsze rośliny na świecie, które można spożywać w ciąży
Lato minęło, czas więc zadbać o swoją odporność....

Forum
- +44 min Własna firma - miałybyście odw...
- +2 godz Kasyna online
- +2 godz Motocykl - części
- +2 godz Samochód dla aktywnej kobiety ...
- +3 godz Zakolanówki