Wskazówki dla zdrowia intymnego, które każda kobieta powinna znać!

autor: Redakcja Portalu , 2015-09-24
Wskazówki dla zdrowia intymnego, które każda kobieta powinna znać!
To prawda, że infekcję intymną złapać niezwykle łatwo - może ją wywołać mnóstwo, z pozoru błahych powodów. Prawdą jest jednak i to, że infekcji - łatwo uniknąć! I nie trzeba w tym celu podejmować żadnych dodatkowych działań. Eksperci serwisu www.kobiecosc.info przygotowali garść prostych wskazówek.

Higiena intymna na co dzień

 • Zachowaj odpowiednią higienę miejsc intymnych. Podmywaj miejsca intymne dwa razy dziennie - najlepiej pod bieżącym strumieniem wody (prysznic lub bidet). Używaj płynów lub emulsji o odpowiednim pH (pH 5,5). W stanach narażenia na problemy intymne posmaruj okolice intymne ochronnym preparatem - np. prOVag® żel.
 • Unikaj produktów z barwnikami, konserwantami i substancjami zapachowymi. Pamiętaj, że im bardziej naturalny skład emulsji, tym lepiej.
 • Mycie i osuszanie okolic intymnych wykonuj w kierunku od przodu do tyłu, by unikać przenoszenia infekcji z okolicy odbytu. Emulsje i płyny rozprowadzaj dłonią. Unikaj lub często zmieniaj gąbki - są siedliskiem drobnoustrojów!
 • Nie używaj tej samej maszynki do golenia miejsc intymnych, pach i nóg - na takiej maszynce mogą pozostać resztki kremu do depilacji nóg czy balsamu, których obecność w okolicach intymnych nie jest wskazana.
 • Używaj osobnego ręcznika do higieny intymnej i dbaj o to, by był suchy przed każdym użyciem. Zmieniaj go nie rzadziej niż raz w tygodniu. Nie dziel go z innymi domownikami! Bez względu na miejsce pobytu, zabierz ze sobą własny ręcznik oraz sprawdzony preparat do pielęgnacji miejsc intymnych.
 • Syntetyczną bielizną oraz stringi zamień na przewiewną, bawełnianą bieliznę. Bieliznę pierz osobno lub ręcznie - używaj do tego delikatnych środków piorących, które nie zawierają składników drażniących.
 • Wkładki higieniczne zakładaj tylko w czasie, kiedy wydzielina jest obfita i zmieniaj je regularnie. Unikaj irygacji pochwy, długich gorących kąpieli i częstego używania tamponów, gdyż powodują one zaburzenia ochronnej mikroflory.
 • Dbaj o czystość rąk. Myj je dokładnie po skorzystaniu z toalety i zawsze wtedy, kiedy wykonujesz czynności higieniczne w okolicach miejsc intymnych. O myciu rąk przypominaj również swojemu partnerowi.
 • Stosuj dietę, bogatą w nieprzetworzone produkty spożywcze, ubogą w cukry i tłuszcze. Spożywaj produkty pełnoziarniste, niesłodzone jogurty naturalne, chude mięso, ryby oraz jaja. Pamiętaj o owocach i warzywach.
 • Regularnie odwiedzaj ginekologa - nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości!
 • Przy suchości okolic intymnych, otarciach i bolesnych stosunkach stosuj nawilżające żele o niskim pH. Po każdej antybiotykoterapii zadbaj o naturalną mikroflorę układu pokarmowego i pochwy - stosując probiotyki.
 • Przy upławach, pierwszych objawach swędzenia lub pieczenia okolic intymnych zastosuj sprawdzony probiotyk i/lub łagodzący podrażnienia żel np. prOVag oraz udaj się do ginekologa.

Zadbaj o higienę intymną! Weź udział w akcji testowania żelu do higieny intymnej

Zapraszamy do udziału w Akcji „Zostań testerką prOVag® żel". By wziąć w niej udział, należy wypełnić ankietę na stronie www.kobiecosc.info/zostan-testerka-provag-zel. Spośród osób, które wypełnią ankietę wybierzemy aż 35 testerek, które będą miały możliwość sprawdzenia działania żelu. Ankietę należy wypełnić do 29 września 2015 r. do północy.

Zapraszamy do udziału! Biorąc udział w akcji, akceptujesz jej regulamin.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
IH
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55