Współżycie płciowe w trakcie ciąży

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Współżycie płciowe w trakcie ciąży
W większości przypadków ciąża nie jest przeciwwskazaniem do współżycia płciowego. Trzeba kierować się w tym temacie - jak zawsze zresztą - zdrowym rozsądkiem i ochotą. Jeżeli w trakcie współżycia występuje ból lub, co gorsza, krwawienie, należy poinformować o tym lekarza.

Przeciwwskazania do współżycia w okresie ciąży

Zdarzają się kategoryczne przeciwwskazania do współżycia, należą do nich:

  • ciąża zagrożona;
  • ostatnie dni ciąży;
  • niechęć mamy do współżycia bez względu na przyczynę.


Ostatni podpunkt wymaga szczerej rozmowy obojga partnerów. Kobieta może wykazywać niechęć do współżycia spowodowaną np. obawą krwawienia lub bólu. Również brak komfortu psychicznego może być zniechęcający. W tym przypadku rozmowa z lekarzem i wyjaśnienie przyszłej mamie, że seks nie wpływa niekorzystnie na jej dziecko, pozwala odzyskać ochotę na zbliżenie.

Wiele mam martwi się tym, że wstrząsy w trakcie współżycia mogą wpływać niekorzystnie na rozwój płodu. Bez obaw! Dziecko otoczone jest błonami płodowymi i macicą. Dodatkowo chroni je płyn owodniowy, którego jednym z zadań jest tłumienie tego rodzaju wstrząsów. Jeżeli współżyciu nie towarzyszą objawy uboczne odczuwane przez mamę, takie jak: nadmierne pobudzenie dziecka, bóle podbrzusza lub krwawienie, nie ma obaw, że dziecku może to zaszkodzić.

Należy pamiętać, że współżycie jest sprawą bardzo indywidualną. Na udany seks składa się bardzo wiele czynników. Dotyczy to w szczególności kobiet.

Partnerzy muszą pamiętać o tym, że kobieta musi mieć nastrój i ochotę na zbliżenie. Muszą być stworzone odpowiednie warunki. Kobieta musi czuć się kochana i akceptowana.

U wielu ciężarnych w pierwszy trymestrze widać znaczne obniżenie popędu płciowego. Mogą one wręcz odczuwać niechęć przed zbliżeniem.

Z czego to może wynikać?

Otóż w pierwszym trymestrze u kobiet może występować gorsze samopoczucie, podrażnienie, zmęczenie. Zmiany hormonalne w organizmie matki sprzyjają raczej potrzebie bliskości emocjonalnej niż cielesnej. Jeżeli natomiast ciężarna ma ochotę na seks, należy go odradzać jedynie w bardzo nielicznych przypadkach.

Bardzo często zdarza się, że w drugim trymestrze kobiecie powraca ochota i potrzeba zbliżenia. Nie ma w tym nic dziwnego. Akceptacja i zrozumienia stanu, w jakim się znalazła, umożliwia jej powrót do normalnego współżycia. Dodatkowym czynnikiem pobudzającym wydaje się być zwiększone w tym okresie ukrwienie kobiecych narządów płciowych. Nie ma ku temu przeciwwskazań, chyba że lekarz wyraźnie ostrzegł o zagrożeniu ciąży.

Bardzo wątpliwe są doniesienia o możliwości przeniesienia zakażenia w ostatnich tygodniach ciąży z partnera na ciężarną. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny ryzyko jest podobne jak w okresie całych dziewięciu miesięcy.

Rola prostaglandyn zawartych w nasieniu

Porostaglandyny podane w postaci np. żelu przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy w okresie okołoporodowym. Nie jest do końca natomiast poznana rola prostaglandyn zawartych w nasieniu. Wątpliwe, a z pewnością niepotwierdzone w wiarygodnych badaniach, jest wywoływanie porodu lub porodu przedwczesnego przez porostaglandyny zawarte w nasieniu.
   
Pomimo braku potwierdzenia w międzynarodowych badaniach, słuszne wydaje się powstrzymanie od współżycia płciowego w ostatnich tygodniach ciąży. Najlepszym wyjściem wydaje się konsultacja z lekarzem prowadzącym i zdanie się na jego wiedzę, i doświadczenia. Kontakt z pacjentką przez okres całej ciąży umożliwia lepsze jej poznanie i w związku z tym - bardziej kompetentną poradę.

Pozycje zalecane w ciąży

Na początku ciąży nie ma w zasadzie pozycji, które się odradza. Ważne jest zachowanie zdrowych relacji między partnerami i zdecydowane unikanie eksperymentów, i dewiacji, gdyż te mogą zaszkodzić ciąży. Partnerowi nie wolno uciskać brzucha ani piersi.

W kolejnych miesiącach ciąży najlepiej sprawdzają się:

  • pozycja klasyczna – kobieta leży na plecach a mężczyzna na niej (ważne, aby nie uciskać brzucha);
  • pozycja boczna od tyłu – mężczyzna leży na boku za kobietą, która również leży na boku;
  • pozycja siedząca – tzw. pozycja na jeźdźca – kobieta siedzi okrakiem na leżącym na plecach mężczyźnie.


Można ewentualnie współżyć w pozycji od tyłu, pamiętając jednak kategorycznie o nieuciskaniu brzucha.

Kilka słów o mężczyznach

Bardzo często zdarza się, że to mężczyzna stroni od zbliżeń - szczególnie w ciąży zaawansowanej. Jest to wynikiem obaw o zdrowie matki i dziecka, jakie targają partnerem.

W pojedynczych przypadkach to mężczyźni zbyt natarczywie nalegają na seks w okresie ciąży. Buduje to niezdrowe relację między partnerami.

Ciąża, połóg oraz pierwsze miesiące życia z dzieckiem wymagają wyjątkowej wyrozumiałości wobec partnerki. Jest to bardzo trudny ale i piękny okres dla kobiety. Wielokrotnie bez wsparcia partnera nie jest ona w stanie poradzić sobie z nowymi obowiązkami. Dlatego nie możemy zapomnieć, że rola mężczyzny w tym szczególnym okresie życia kobiety jest równie ważna. Warto usiąść i porozmawiać ze sobą szczerze, poruszając tematy obaw i nadziei, potrzeby wsparcia i bliskości - zarówno tej emocjonalnej jak i cielesnej.

Kobietą w okresie ciąży również targają różne uczucia. Zastanawia się ona nad swoją atrakcyjnością i seksapilem. Ten temat również warto poruszyć, dając jednocześnie do zrozumienia, że jest atrakcyjna przez całe życie.

Podsumowanie

Seks w ciąży jest przeciwwskazany tylko w bardzo nielicznych przypadkach. Z pewnością lekarz prowadzący ciążę rozwieje wszystkie wątpliwości w tej kwestii. W trakcie współżycia najważniejszy jest zdrowy rozsądek i delikatność. Aby zbliżenia były udane i dawały pełną satysfakcję, muszą być akceptowane przez oboje partnerów. Warto te tematy między sobą przedyskutować szczerze i na spokojnie.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-10-16

Jesli nie ma przeciwwskazan i ciaza nie nalezy do zagrozonych to czemu nie? Jedno jest pewne mozna odlozyc wszelkie zabezpieczenia i w koncu sie wyluzowac bo w ciaze juz nie zajdziemy bo przeciez juz w niej jestesmy.

renia
Basia25
2009-10-16

Piękna sprawa :)) Tylko trzeba znaleść odpowiednia pozycję :)) jak dla mnie najlepsza to taka na boku :)))

Basia25
agata
2012-12-12

he he ja tez mowie ze to na leniuszka!!!! a prezerwatywa to przesada skoro maz czy partner dba o higiene nie ma powodu do obaw chyba ze twój nie dba olka

~agata

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55