Wybierzmy przyszłość – polisy ubezpieczeniowe dla dzieci

autor: Marcin Bielowicz , 2009-07-27
Wybierzmy przyszłość – polisy ubezpieczeniowe dla dzieci
Spodziewasz się dziecka, wybrałaś już jego imię? Może warto pomyśleć o finansowym zabezpieczeniu jego przyszłości? Może ono być bardziej efektywne niż niskooprocentowana lokata, do wyboru mamy chociażby ubezpieczenie posagowe, polisę inwestycyjną, a także polisę na życie. Odkładając regularnie nawet niewielkie sumy, możemy uzbierać sporą sumę dla naszych dzieci.

Ubezpieczenia posagowe

Tak jak w Stanach Zjednoczonych cieszą się one powodzeniem, w Polsce zajmują odwrotnie proporcjonalną pozycję na rynku. Tymczasem sama idea nie jest naprawdę zła, a odkładanie pieniędzy od momentu przyjścia dziecka na świat wydatnie pomoże mu wejść w dorosłe życie. Źródeł małej popularności polis posagowych można szukać w denominacji złotego z 1995 r., kiedy to owoce wieloletnich oszczędności zostały zredukowane do śmiesznych kwot. Tymczasem czas płynie, idą zmiany, tylko nasz stosunek do posagówek wciąż nie może się zmienić. A przecież wystarczy odkładać naprawdę nawet drobne sumy, polisę taką mogą wykupić na przykład rodzice chrzestni jako wspaniały – a jak widać, także i oryginalny – prezent dla naszego dziecka.

Garść szczegółów

Ubezpieczenie można zawrzeć maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko 25. roku życia, zabezpieczając je w ten sposób na wypadek śmierci rodziców wypłatą kwoty określonej w umowie - wolnej od wszelkich podatków.

Ubezpieczenie można zawrzeć maksymalnie do osiągnięcia przez dziecko 25. roku życia, zabezpieczając  je w ten sposób na wypadek śmierci rodziców wypłatą kwoty określonej w umowie – wolnej od wszelkich podatków. W każdym innym wypadku ubezpieczyciel wypłaci dorosłemu dziecku zyski wyniesione z inwestowania składek. Można też rozejrzeć się za polisą, która w zamian za zmniejszoną do minimum wyżej wspomnianą rekompensatę bardziej nakierowuje się na inwestycję, gdzie niemal cała wielkość składki jest przeznaczana na jej pomnożenie. Wtedy jednak w razie tragedii rodzinnej dziecko otrzymuje jedynie świadczenie w wysokości wartości rachunku lub sumy wpłaconych składek.

Warunki

Należy pamiętać, że im dłuższy czas wpłacania składek, tym niższe powinny one być.  Z drugiej strony, wiążąc się długoterminową umową możemy stracić szansę skorzystania z nowych propozycji pojawiających się na rynku. To sytuacja doskonale znana chociażby z dziedziny umów z operatorami sieci komórkowych czy z dostawcami Internetu. Warto więc porównać kilka ofert, zanim zdecydujemy się wybrać jakąś z nich. Przede wszystkim należy zorientować się, czy istnieje możliwość wycofania się z umowy przed jej końcem, a jeśli nie, jakie konsekwencje to powoduje. Poważnie zastanów się więc nad doborem dodatkowych opcji – czy naprawdę są Ci potrzebne, czy możesz z nich zrezygnować?

A może Fundusze Inwestycyjne?

W wypadku związania się z którymś z TFI przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z warunkami wypłaty zgromadzonego kapitału.

Można też oczywiście odkładać pieniądze na rachunku bankowym lub na lokacie, co jest rozwiązaniem prostszym, jednak taka forma oszczędności nie daje dużego zysku. Da się też powiązać oszczędzanie z funduszami inwestycyjnymi, ale w tym wypadku całkowicie pozbywamy się wspomnianego powyżej zabezpieczenia odszkodowawczego dla dziecka.
W wypadku związania się z którymś z TFI (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych) przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z warunkami wypłaty zgromadzonego kapitału. Może to być bowiem jednorazowa wypłata zgromadzonego kapitału po osiągnięciu ustalonej granicy wiekowej, ewentualnie wypłata w ratach – kilku bądź wielu comiesięcznych. W pewnym sensie te obwarowania działają na korzyść beneficjenta – szczególnie jeśli spodziewamy się, że dziecko po otrzymaniu całości sumy w szybkim tempie ja roztrwoni. Ale to już kwestia zaufania i naszej decyzji.

Stawka większa niż życie

Innym sposobem zabezpieczenia dzieci jest wykupienie przez rodzica lub innego krewnego polisy na życie, która uprawnia potomka do otrzymania określonej kwoty w wypadku śmierci ubezpieczonego.
Możesz też zdecydować się na terminowe ubezpieczenie na życie, które jest najtańszą alternatywą, jednak w razie rozwiązania umowy w trakcie jej trwania nie otrzymasz żadnej wypłaty, ponieważ polisa nie służy gromadzeniu kapitału.

Czas na decyzję, czas na wyniki

Jasno więc widać, że warto zastanowić się nad formą parasola ochronnego, jaki zamierzamy rozłożyć nad naszym dzieckiem. Przemyślmy dobrze wszystkie za i przeciw i dokonajmy najlepszego wyboru – tu chodzi przecież o przyszłość naszych dzieci. Warto więc przysiąść i poświęcić nieco czasu na podjęcie decyzji – bo przecież właśnie ten czas spędzony z dzieckiem i w rodzinnym gronie jest najważniejszy.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

ela
2010-09-15

Witam wszystkich.
Czy ktos zakladal dziecku jakas polise bo nie wiem co sadzic na ten temat?
Pozdrawiam .Ela.

~ela
Sabinka
2010-10-22

Czasem lepiej odkładać na lokatę niż pchać się w niepewne fundusz inwestycyjne.
Ale jak zmusić się do sukcesywnego oszczędzania.

~Sabinka
Latte
2011-08-03

Witam,
Jeszcze przed narodzinami Coreczki myslelismy z Mezem o odkladaniu jakiejs kwoty kazdego miesiaca. Doszlismy do wniosku, ze ubezpieczenia i fundusze sa fajne ale dla ludzi z dochodami o wiele wiekszymi niz Nasze. Osobiscie nie przepadam za duza iloscia papierow i gadaniem towarzyszacym zawieraniu takich umow. Biorac pod uwage tepo zmian w dzisiejszych czasach trudno mi sie przekonac do tego rodzaju dlugoterminowych "cyrografow". Wazna jest dla mnie plynnosc finansowa. Bardziej sklanialabym sie ku lokacie pienieznej, o ktorej Dziecko nie musi wiedziec. Wplaty nie musza byc tej samej wysokosci i niekoniecznie regularne (w zaleznosci od mozliwosci). Gdyby cos sie dzialo (na rynku pieniadza albo w budzecie domowym) latwiej kontrolowac takie srodki.

~Latte

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55