Wybór miejsca porodu

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-06-15
Wybór miejsca porodu
Kobiety ciężarne bardzo często decydują się na określoną placówkę położniczo-ginekologiczną na długo przed porodem. W jaki sposób wybrać miejsce, w którym na świat przyjdzie nasze maleństwo?

Kobieta zdająca sobie sprawę z faktu, że jest w ciąży, podejmuje decyzję i wybiera sobie lekarza prowadzącego. Bardzo rzadko zdarza się, że w trakcie ciąży go zmienia. Lekarz ten pracuje na ogół na określonym oddziale położniczym. Ponieważ kobieta przyzwyczaja się do niego, ufa mu i w nim pokłada nadzieje na szczęśliwy poród, dlatego w znakomitej większości wybiera oddział, na którym ten lekarz pracuje. Zdarza się jednak, że kobieta nie chce, z różnych powodów, rodzić w miejscu pracy swojego ginekologa. Co wtedy?

Chcemy, aby nasz ginekolog odbierał poród w innym szpitalu

Lekarz, który prowadzi ciążę, staje się bliską dla kobiety osobą. Zazwyczaj jest to ginekolog, którego ciężarna zna od lat i ma do niego zaufanie. To zupełnie normalne, że chciałaby ona, aby ten lekarz odbierał jej poród, nawet bez konieczności rodzenia na jego oddziale. Nie wszystkie kobiety wiedzą, że w takiej sytuacji niektóre szpitale umożliwiają obecność lekarza prowadzącego przy porodzie, pomimo tego, że jest on zatrudniony w innym szpitalu. Lekarze bowiem doskonale rozumieją potrzebę stałego kontaktu ciężarnej z ginekologiem prowadzącym, który trwa od momentu stwierdzenia ciąży aż po samo rozwiązanie.

Mamy wybrany szpital i szukamy lekarza, który odbierze tam poród

Dużo kobiet wybiera miejsce porodu pod wpływem opinii wcześniej rodzących. Poród jest doświadczeniem, którego obawia się większość Pań i każda z nich chciałby przeżyć je w jak najlepszych warunkach, na odpowiednio przygotowanych oddziałach położniczych. Może się jednak zdarzyć, że na wybranym oddziale nie będą możliwe osobiste wizyty lekarza z innej placówki. W takim przypadku nie będzie można poprosić swojego lekarza, żeby odbierał poród w wybranym szpitalu, jeżeli nie będzie jego pracownikiem. Wówczas jedyną alternatywą pozostanie wybór ginekologa spośród pracujących na tym oddziale.

Szkoła rodzenia - najlepiej w szpitalu, w którym zamierzamy rodzić

Warto wybrać się do przyszpitalnej szkoły rodzenia w placówce, w której planowany jest poród. Dzięki temu można dowiedzieć się wiele na temat warunków i zwyczajów, jakie panują w wybranym szpitalu, zasięgnąć informacji o cenach za tzw „usługi dodatkowe”, poznać położne. To może umożliwić kobiecie dokładne i bardzo obiektywne podjęcie decyzji. Przy wyborze miejsca porodu bierze się bowiem pod uwagę kilka aspektów (jak finanse, otoczenie, czy wygląd porodówki).

Zmiana lekarza tuż przed porodem

Ciężarne powinny również pamiętać o tym, że mają prawo do zmiany lekarza prowadzącego w każdej chwili, nawet tuż przed porodem. Jednym z powodów decyzji może być właśnie niechęć do porodu na oddziale, na którym pracuje lekarz prowadzący. Jak zostało wyżej już wspomniane, nie zawsze trzeba zmieniać lekarza. Często wystarczy wybrać inny oddział pod warunkiem, że w innej placówce będzie możliwość porodu na Twoich „warunkach”. 

W dużych miastach zazwyczaj jest kilka oddziałów położniczych i wybór jest większy niż w mniejszych miejscowościach. Ale nie warto się rozglądać za szpitalem, który jest położony w odległości ponad 30 km od miejsca zamieszkania. Nigdy do końca nie można przewidzieć daty porodu, nierzadko kobieta rodząca przywożona jest do szpitala w ostatniej chwili. Decyzja o porodzie na oddziale położonym w znacznej odległości od miejsca, w którym mieszkasz, jest więc ryzykowna.

Teoretycznie można także odbyć poród w domu (brakuje jednak zarówno położnych, które pomagają w porodach domowych, jak lekarzy), choć jest to rzadkość spowodowana raczej sytuacją, aniżeli własną decyzją. Żyjemy już w XXI wieku i porody w domu nie są polecane. Można także odbyć poród w tzw. „domach porodowych”, jest ich jednak ciągle bardzo mało na terenie naszego kraju.

Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepiej porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną. Zasięgnij również języka wśród koleżanek, które mają już dzieci. Możesz odwiedzić fora internetowe i poczytać opinie innych kobiet. Są one na ogół najlepszym źródłem informacji.
Pamiętaj również o tym, że w sytuacji, w której okazało się, że Twój poród może być skomplikowany (np. nieprawidłowe położenie płodu), powinnaś wybrać szpital duży, najlepiej kliniczny, którego personel jest doświadczony w podobnych porodach.

Chciałbym również podkreślić, aby rodzące Panie pamiętały, że nie ilość profesorów na oddziale decyduje o tym, jak będziesz wspominać swój poród. Jeżeli sytuacja wymaga wiedzy i doświadczenia profesorskiego, taki oddział musisz wybrać. W innych przypadkach przy wyborze oddziału śmiało możesz pominąć ten argument.

Ważne jest też aby szpital, w którym rodzisz, umożliwiał porody „we dwoje”, jeżeli oczywiście taki zaplanowałaś. Wpływ na Twoją decyzję może mieć również stan szpitala, wielkość sal poporodowych, bliskość oddziału neonatologicznego oraz cała infrastruktura szpitalna.

Możesz również dowiedzieć się przed rozwiązaniem czy oddział, który wybierasz, daje Ci możliwość decydowania o tym, co będzie się z Tobą działo w trakcie porodu (czy będziesz mogła poprosić o znieczulenie zewnątrzoponowe, czy na oddziale wykonuje się rutynowo nacięcia krocza itp).

Podstawową kwestią przy wyborze szpitala jest przecież to, aby spełniał on Twoje oczekiwania i pozwolił na spokojne, komfortowe narodziny Twojego dziecka.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

renia
2009-09-09

Ja kierowalam sie miejscem gdzie pracuje moj lekarz prowadzacy.Prawda jest taka ,ze ile rodzacych tyle opini o szpitalach.Wszystko zalezy od przebiegu porodu i oczekiwan kobiet.Mnie wystarczyla fachowa opieka i szczesliwie zakonczony porod a ze sala nie jedno tylko kilku osobowa i do ubikacji trzeba bylo przejsc caly korytarz to przeciez da sie zniesc.Pobyt w szpitalu trwa tylko kilka dni./w moim przypadku dwa tygodnie/

renia
domi
2009-10-16

Kolezanki ,ktore rodzily we wczesniej wybranych szpitalach czesto byly niezadowolone. A to,ze lekarz nie dojechal na czas. To znowu,ze polozna mimo,ze z polecenia okazala sie kiepska itp.Ja zdalam sie na rejon i to byl zdecydowanie dobry wybor.

domi
ela
2010-06-17

Witam wszystkich.
Aby oszczedzic sobie rozczarowania moim zdaniem dobrze wczesniej zapoznac sie ze szpitalem, w ktorym planuje sie rodzic. Dobrze wiedziec co oferuje i jakie panuja tam warunki.Wazne czy w przypadku powiklan dziecko bedzie mialo zapewniona opieke a nie ,ze trzeba by go bylo gdzies przewozic co oczywiscie wiaze sie z dodatkowym ryzykiem.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
www.feminasum.pl
2013-12-11

Ktoś kiedyś słyszał, żeby lekarz jechał do innego szpitala lub przychodził na dyżur, bo akurat rodzi jego pacjentka? Prawda jest taka, że kobiety często decydują się rodzić w miejscu, gdzie pracuje lekarz prowadzący i... nawet nie widzą go an oczy ani w czasie porodu ani po nim. Zwłaszcza, że porody fizjologiczne prowadzą położne, a nie lekarze. Myślę, że bardzo pomocne w podjęciu takiej decyzji jest uczestniczenie w zajęciach dobrej szkoły rodzenia, tam można poznać okoliczne sale porodowe. Każda kobieta w ciąży ma także prawo obejrzeć sale porodowe i oddziały położnicze i dopiero wtedy dokonać wyboru.

~www.feminasum.pl

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55