Wygraj z rakiem jajnika

autor: Marta Czajka , 2011-04-21

Chemioterapia i jej skutki

Co najmniej połowa spośród młodych osób cierpiących na raka, po leczeniu chciałaby jeszcze spłodzić dzieci!

Według lekarzy kobiety po przebytym leczeniu na nowotwór jajnika mogą dziś w większości przypadków płodzić i rodzić zdrowe dzieci. Ważne jest tylko by tą kwestią zająć się jeszcze przed podjęciem leczenia raka. Okazuje się, że pacjenci w Polsce bardzo rzadko są informowani przez lekarzy, że leczenie na zasadzie chemioterapii, lub radioterapii może skutkować utratą płodności. W Niemczech, we Francji, w krajach Beneluksu czy USA rozmowa z pacjentem na temat tego, czy po udanym leczeniu onkologicznym będzie chciał mieć dzieci jest obowiązkowa. W Polsce wielu pacjentów nie jest nawet do końca świadomych skutków leczenia i nie wie gdzie szukać informacji.

Co najmniej połowa spośród młodych osób [do 35. roku życia] cierpiących w Polsce na raka, czyli 3 tys. rocznie, po leczeniu chciałaby zostać jeszcze rodzicami. Jeśli więc pacjentka cierpiąca na raka jajnika chciałaby w przyszłości zostać matką można zastosować kilka zabiegów, by marzenie to mogło się ziścić:

  • mrożenie komórek jajowych - na świecie udało się tą metodą uzyskać jednak niewiele ponad kilkaset ciąż,
  • mrożenie gotowych zarodków - do tej metody potrzebny jest również plemnik. Jeśli młoda kobieta ma partnera, para może zdecydować się na przygotowanie zarodków i ich zamrożenie. Jeżeli partnera nie ma, można skorzystać z anonimowego dawcy nasienia, choć takie rozwiązanie z pewnością nie jest dla wszystkich,
  • wycięcie fragmentu jajnika- wyjętą z niego tkankę tnie się na cienkie paski, a następnie mrozi. Po zakończonej terapii, tkankę tę można rozmrozić i po sprawdzeniu jej pod względem komórek rakowych, wszczepić w okolice pozostawionego jajnika. Okazuje się, że rozmrożona tkanka włącza się do pracy i jest w stanie produkować prawidłowe komórki jajowe.

Gdzie jest nadzieja?

By wyeliminować ryzyko zachorowania, można (za zgodą zespołu lekarzy) poddać się profilaktycznemu usunięciu jajników. Ale kobieta traci wtedy możliwość zajścia w ciążę, bo to przecież w jajnikach dojrzewają komórki jajowe. Takie rozwiązanie jest jednak radykalne, naukowcy skupiają się wiec na profilaktyce.

W wielu laboratoriach na świecie trwają badania niezależnych grup naukowców nad odkryciem efektywnego sposobu wykrywania nowotworu jajnika we wczesnym stadium. W lutym 2008 r. w czasopiśmie „Clinical Cancer Research" opublikowano wyniki badań naukowców nad testem o nazwie „OvaSure". Zdaniem badaczy będzie on w stanie identyfikować raka jajnika we wczesnym stadium ze skutecznością wynoszącą około 95%.

Zdania na temat testu są jednak podzielone. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) jest sceptyczna wobec „OvaSure" i dotąd nie dopuściła go do obrotu, tłumacząc, że należy przeprowadzić więcej badań. Amerykańskie Stowarzyszenie Onkologów Ginekologicznych latem 2008 r. wydało oświadczenie, w którym rekomenduje poddanie testu kolejnym, natychmiastowym badaniom klinicznym w celu potwierdzenia jego skuteczności.

Wygraj z rakiem jajnika!

Receptą na wczesne wykrycie zmian nowotworowych jest tak zwana czujność onkologiczna pacjentów. Zasada jest jedna: trzeba dokładnie obserwować swoje ciało, a każda zmiana w funkcjonowaniu lub wyglądzie naszego ciała powinna zapalać w głowie czerwone światełko. Wszyscy chyba zgodzą się ze stwierdzeniem, że lepiej jest stracić trochę czasu i usłyszeć od lekarza, że nie ma się czym martwić, niż dowiedzieć się, że na ratunek jest już za późno!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55