Wyprawka dla warszawskich dzieci już od 1. kwietnia

autor: Agnieszka Kęsek , 2019-01-03
Wyprawka dla warszawskich dzieci już od 1. kwietnia
Już niebawem rusza w Warszawie projekt 'Wyprawka dla Warszawskiego Malucha" zakładający jednorazową pomoc rzeczową dla rodziców o wartości 550 zł. Zawartość wyprawek testowana jest w pilotażu. Kto będzie mógł ubiegać się o wyprawkę? Jakie są kryteria?

Wydatki, wydatki...

Nie da się ukryć, że narodziny dziecka i nowe wydatki z tym związane stanowią spore obciążenie dla domowego budżetu. Akcesoria (nawet tylko te absolutnie konieczne) i pieluchy kosztują niemało. A na dziecku nikt przecież nie chce oszczędzać. Wybrać tani lub gorszej jakości model fotelika kosztem bezpieczeństwa dziecka? Nigdy! Warszawska wyprawka ma w zamyśle odciążać nieco rodziców, przynajmniej z kilku podstawowych wydatków.

Wyprawka dla najmłodszych warszawiaków

Od 1. kwietnia 2019 roku osoby z Warszawy, którym urodzi się dziecko będą miały prawo ubiegać się o specjalną "wyprawkę". Wyprawka to, w tym przypadku, nie pomoc pieniężna, a rzeczowa. Znajdą się w niej elementy potrzebne w pierwszym okresie życia dziecka. Wartość takiej wyprawki to maksymalnie 550 zł.

Formalnie projekt rozpoczął się 27. września 2018, kiedy to Rada Warszawy podjęła uchwałę dotyczącą "Wyprawki dla Warszawskiego Malucha". Jej zamysł pojawił się w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców stolicy - grupa zainteresowanych złożyła petycję na ręce ówczesnej prezydent Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wzorem dla warszawskiej wyprawki miała być pomoc, jaką otrzymują rodzice w Skandynawii, np. w Finlandii.

Kwestie formalne

Z kwestii formalnych warto wspomnieć o tym, że:

  • program obejmie dzieci urodzone po 1. kwietnia 2019;
  • aby móc ubiegać się o wyprawkę rodzice oraz dziecko muszą zamieszkiwać w Warszawie;
  • wymogiem jest także płacenie podatków w Warszawie;
  • nie istnieje kryterium dochodowe;
  • odpowiedni wniosek należy złożyć maksymalnie do miesiąca po narodzinach dziecka.

Najpierw pilotaż

Produkty do wyprawki nie są wybierane na ślepo. W listopadzie zaczął się specjalny pilotaż, podczas którego rodzice mają przetestować różne produkty. To ich opinie są kluczowe w kompletowaniu ostatecznego kształtu wyprawki. Mają sprawdzić co będzie najpotrzebniejsze i najlepsze. Podczas pilotażu w wyprawce znalazły się takie produkty, jak:

• kosz Mojżesza lub pudełko z materacem;
• termometr do kąpieli;
• gryzak;
• książeczka;
• kocyk;
• pielucha wielorazowa;
• ubranka;
• artykuły higieniczne, np. cążki, nożyczki, aspirator, szczoteczka do włosów, termometr;
kosmetyki pielęgnacyjne.

Nie każdy zadowolony

Projekt jeszcze nie ruszył, a już można usłyszeć słowa krytyki - przede wszystkim wycelowane w zawartość wyprawki. Przeciwnicy zwracają uwagę, że taka wyprawka może okazać się nieprzydatna, jeśli na świat przychodzi drugie i kolejne dziecko. Większość takich przyborów mamy bowiem już wtedy w domu. O tym, co faktycznie znajdzie się w wyprawce dowiemy się jednak dopiero za jakiś czas.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55