Z niemowlakiem na ferie

autor: Agata Cygan , 2013-01-10
Z niemowlakiem na ferie
Zimowa zmiana klimatu to dla naszego malca nie tylko zastrzyk energii – zwiększy jego odporność, wzmocni kondycję i poprawi apetyt. Jest zalecana szczególnie maluchom z alergią, anemią, nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, a także niejadkom. Jak się przygotować do pierwszych wspólnych ferii? Co ze sobą zabrać i na co uważać?

Jak się przygotować?

Szukając miejsca, w którym chcielibyśmy spędzić kilka zimowych dni z naszym dzieckiem, z pewnością nie mamy na myśli zatłoczonych komercyjnych hoteli, ale czegoś, gdzie rzeczywiście moglibyśmy się wyciszyć, zrelaksować, odpocząć od zgiełku miasta, nacieszyć przestrzenią i śniegiem. Chcielibyśmy z pewnością, spoglądając w okno, widzieć za nim zaśnieżone góry czy las, a nie ruchliwą ulicę.

Zanim więc zdecydujemy się na wybór określonego resortu czy hotelu, sprawdźmy, gdzie dokładnie jest usytuowany - czasem zdjęcie wrzucone do sieci pokazuje nam tylko jedną, tę korzystniejszą stronę zimowego kurortu. Zanim więc zarezerwujemy pobyt, zadzwońmy i zapytajmy, co dokładnie oferuje dana lokalizacja. Uprzedźmy, że przyjeżdżamy z niemowlakiem. Zapytajmy, czy miejsce jest przystosowane do tak małych gości. Zorientujmy się także, czy otoczenie sprzyja spacerom z dzieckiem.

Zapytajmy, jak wygląda oferta dla najmłodszych. Niektóre ośrodki mają specjalne pakiety dla dzieci, ale zainteresowanie nimi jest duże i warto wcześniej uprzedzić, że chcielibyśmy z nich skorzystać. Wśród udogodnień dla najmłodszych znaleźć można bezpłatne łóżeczka, wanienki, nocniki, krzesełka, naczynia plastikowe, kącik do zabawy, zabawki, książeczki czy sanki. Niektóre miejsca proponują także opiekę nad maluchami, co pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia.

Co zabrać?

Na wyjazd z niemowlakiem musimy zabraćkilka ubranek na zmianę (lepiej wziąć więcej, bo wypranie zabrudzonych może się okazać kłopotliwe), zapasowe rękawiczki i czapkę. W naszej torbie obowiązkowo znaleźć się musi kombinezon, polari sweterek, a także kilka par rajstop, ciepłych skarpet i bawełniana bielizna. Pamiętajmy też o dobrych butach na odpowiedniej podeszwie.

Dziecko ubieramy na tak zwaną cebulkę (w przypadku dzieci, które jeszcze nie chodzą zakłada się, że powinny mieć na sobie o jedną warstwę ubrania więcej niż dorośli). Jeżeli malec w czasie spaceru siedzi już w wózku, musi być ubrany cieplej niż maluszek, pozostający w pozycji leżącej. Jego ubrania nie powinny być ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne, ponieważ wtedy szybko wnika pod nie mroźne powietrze. Najlepszym pomysłem będą ubranka z tzw. „oddychających" materiałów (tzw. materiały termoaktywne).

Jeśli chodzi o kosmetyki, nie zapomnijmy o ochronnymkremie, odpornym na trudne warunki pogodowe, zawierającym filtry UV (o współczynniku ochronnym 50+), gdyż jak wiadomo - śnieg zwiększa siłę promieni słonecznych (pamiętajmy, że krem nie może być nawilżający, ale tłusty). Krem taki zabieramy ze sobą na każde wyjście, ponieważ dzieci często oblizują usta i posmarowanie buźki przed wyjściem może nie wystarczyć.

Warto zabrać ze sobą termos, który przyda się na każdej wyprawie. Jeśli dziecko jest karmione sztucznie, zabieramy oczywiście mleko. No i rzecz jasna - zapas pieluszek. Na wszelki wypadek spakujmy też termometr, środki przeciwgorączkowe oraz ewentualnie - inne przydatne leki.

Na co uważać?

Poszukując miejsca odpowiedniego na wyjazd z niemowlakiem zimą, zwróćmy też uwagę na to, jak daleko znajduje się najbliższy ośrodek zdrowia, apteka czy market. Jeżeli sklep jest w pobliżu, musimy się również zorientować, jak dobrze jest wyposażony. Jeśli wystarczająco, wówczas nie musimy zabierać z domu zbyt wiele posiłków dla dziecka. Dobrze jednak wziąć kilka ulubionych dań w słoiczkach - na tzw. wszelki wypadek.

Zapytajmy, czy w kwaterze jest zasięg dla telefonów komórkowych, czy znajdziemy tam miejsce do przechowywania wózków, jak wyposażony jest pokój (czy jest tam np. czajnik bezprzewodowy) oraz - co istotne - czy będziemy mieć własną łazienkę. Zainteresujmy się sposobemogrzewania pomieszczeń oraz dostępem do ciepłej wody.

Jeśli chodzi o udogodnienia dla najmłodszych, zapytajmy koniecznie, co się mieści w tym terminie. Czy znajdziemy tamłóżeczko, wanienkę, wysokie krzesełko do karmienia oraz podgrzewacz do butelek. Jeśli wszystkie odpowiedzi nas satysfakcjonują - ruszajmy czym prędzej, zanim zniknie śnieg!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55