Zagraniczny wyjazd z dzieckiem

autor: Paulina Wójtowicz , 2010-08-09
Zagraniczny wyjazd z dzieckiem
Zagraniczne wakacje są coraz chętniej wybierane nie tylko przez singli, ale i rodziny z dziećmi, które chcą pokazać swoim maluchom kawałek świata. I nic dziwnego – dzięki otwarciu granic i swobodzie transportu podróż jest coraz łatwiejsza i bardziej przyjemna. Zanim jednak się w nią wybierzemy, warto przygotować się do wyjazdu. Ważne jest nie tylko spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy do walizek, ale także wyrobienie dziecku dokumentu tożsamości, który będzie jego małym, ale całkiem poważnym zagranicznym identyfikatorem.

Cudze chwaląc

Wypoczynek rodzin z dziećmi poza granicami kraju rządzi się nieco innymi prawami niż ten, spędzany na miejscu. Obowiązkowy jest nie tylko przynajmniej ogólny plan wyjazdu, ale i bardziej pojemna walizka, dodatkowe akcesoria (np. medyczne), dokumenty, umożliwiające pobyt zagranicą, a przede wszystkim zdobycie informacji na temat państwa, na którego terenie będziemy przebywać. Chodzi nie tylko o warunki klimatyczne, ceny usług, zwyczaje i kulturę społeczeństwa, ale i sprawy formalne: pozwolenie na pobyt czy informacje o niebezpieczeństwach na tle zdrowotnym, wymagające wcześniejszego zaszczepienia się.

Dokumenty dziecka

Otwarcie granic krajów Unii Europejskiej dorosłym obywatelom z pewnością ułatwiło podróże po Europie. Jedynym dokumentem, który należy mieć przy sobie, jest dowód osobisty, a w przypadku dalekich podróży także paszport. Dlatego każde dziecko, które nie ukończyło jeszcze 13. roku życia, musi mieć swój własny dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy. Procedura zdobycia każdego z tych dokumentów jest nieco inna:

Rodzice przed zagranicznym wyjazdem muszą postarać się o dokument tożsamości dziecka – dowód osobisty, 5-letni paszport lub paszport tymczasowy.
  • Dowód osobisty. Z wypełnionym wnioskiem w wydziale spraw administracyjnych urzędu miejskiego mały petent musi stawić się wraz z obojgiem rodziców (pisemna zgoda jednego z nich nie posiada mocy prawnej). Koszt ważnego przez 5 lat dowodu wynosi 30 zł, a na sam dokument czeka się do miesiąca czasu.
  • Paszport. Także w tym przypadku, aby sprawnie załatwić formalności, potrzeba obecności całej rodziny, ale biuro paszportowe respektuje pisemną (potwierdzoną notarialnie) zgodę nieobecnego opiekuna. Wyjątkiem w tej sprawie jest sytuacja, gdy jeden z opiekunów jest pozbawiony praw rodzicielskich. Wówczas po złożeniu orzeczenia sądu i uiszczeniu opłaty (od 30 do 60 zł, w zależności od wieku dziecka) maluch może korzystać z paszportu przez 5 lat.
  • Paszport tymczasowy. Wydawany jest dzieciom poniżej 5. roku życia w sytuacji, gdy rodzice nie chcą czekać na zwykły paszport. Dziecko nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Jego ważność obejmuje przez jeden rok wyłącznie kraje UE.

Rodzice mogą także postarać się dla dziecka o 12-miesięczny dowód biometryczny (dowód wydawany na nowych zasadach, na którym widnieje wizerunek całej twarzy i odciski palców). Obecność dziecka jest w tej sytuacji obowiązkowa.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Zagranicznym wycieczkom towarzyszy zwykle entuzjazm i optymizm, rzadziej myśli się o ryzyku, niebezpieczeństwie czy wypadkach. A te zdarzają się często, zwłaszcza gdy nie spodziewamy się ich i nie jesteśmy ubezpieczeni na taką ewentualność. Dlatego warto jeszcze w kraju zadbać o ważność ubezpieczenia własnego oraz dziecka. Jeśli korzystamy z usług NFZ w książeczkę ubezpieczeniową należy wpisać dziecko. Dzięki temu cała rodzina będzie mogła skorzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej oraz czterech innych krajów (Irlandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria). Dodatkowo jednak na podstawie dowodu ubezpieczenia trzeba zdobyć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku wyjazdów organizowanych przez biura podróży warto wykupić także ubezpieczenie, o ile nie jest ono wliczone w cenę wycieczki. Pozwala ono pokryć koszty leczenie oraz chroni przed następstwami wypadków. Dzięki tym dokumentom, nie musimy martwić się o ochronę zdrowia dziecka i całej rodziny podczas zagranicznych podróży, a kwestia bezpieczeństwa jest z pewnością dopilnowana.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

symbiosis11
2010-08-11

Przede wszystkim bardzo nieprzyjemna jest podroz z dzieckiem samolotem... Chodzi mi o male dzieci, bo wiadomo ze kazdy nawet dorosly czlowiek roznie taka podroz czuje i na nia reaguje, a co dopeiro dziecko, ktore nie wie o co chodzi...

symbiosis11
ela
2010-09-06

Witam wszystkich.
Szkoda tylko ,ze paszporty dla dzieci maja waznosc tylko rok i trzeba je wciaz odnawiac a to dodatkowe koszty i nie zawsze sie o tym pamieta.
Pozdrawiam .Ela.

~ela
domi
2010-09-06

Ubezpieczenie i dokumenty dziecka na takiej wycieczce to bardzo wazna sprawa. Z tego co ostatnio czytalam paszport dla dziecka wydawany jest na 1 rok a nie na 5 lat.

domi

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55