Zakrzepica jako najpopularniejsze powikłanie ciąży oraz porodu

autor: Redakcja Portalu , 2011-05-18
Zakrzepica jako najpopularniejsze powikłanie ciąży oraz porodu
Zakrzepica nadal jest schorzeniem, o których tak naprawdę niewielu z nas wie. Bagatelizujemy je pomimo, iż może ono doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Zator tętnicy płucnej jest częstą przyczyną zgonu ciężarnych. Choć nie przeprowadzono wiarygodnych badań, które byłyby w stanie jasno określić częstotliwość występowania choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet ciężarnych, to z poczynionych obserwacji wynika, iż prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia u tych kobiet jest zwiększone.

W krajach rozwiniętych zakrzepica stanowi główną (choć nie oznacza to, że także częstą) przyczynę umierania kobiet ciężarnych. Występuje u 0,01-0,3% ciężarnych. Przeprowadzone badania wskazały na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet po cesarskim cięciu, w porównaniu z kobietami, które rodziły „siłami natury". W czasie ciąży zakrzepica częściej rozwija się w odcinku biodrowo-udowym żył głębokich, w związku z czym większe jest ryzyko wystąpienia zatoru w tym właśnie miejscy. To dlatego u 90% kobiet ewentualne objawy pojawiają się tylko na prawej nodze. Najprawdopodobniej przez cały okres ciąży ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo- zatorowej jest stałe.

Choroba zatorowo - zakrzepowa

Choroba zakrzepowo-zatorowa (znana także jako zakrzepica) jest schorzeniem niezwykle podstępnym. Bardzo często przebiega ona w sposób całkowicie bezobjawowy. To właśnie dlatego umieralność w tym przypadku jest taka duża. Jeśli pojawią się u Ciebie objawy kliniczne, które mogłyby wskazywać na rozwój zakrzepicy powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza. Do takich symptomów zaliczyć możemy m.in.:

  • Ból i obrzęk kończyn dolnych
  • Duszność w klatce piersiowej
  • Ból w klatce piersiowej

Warto także wiedzieć, że u kobiet w ciąży wstępuje ucisk macicy na żyły biodrowe, który może stać się przyczyną fałszywego badania w celu zdiagnozowania zakrzepicy. Nie wskazane są także badania narażające płód na promieniowanie jonizujące.

W przypadku wystąpienia schorzenia niezwykle istotna jest szybka diagnoza i niezwłoczne podjęcie leczenia. Leczenie zakrzepicy u ciężarnych polega np. na podaniu leków przeciwzakrzepowych -heparyny- w postaci zastrzyku w brzuch . Podawane medykamenty są bezpieczne dla płodu ponieważ nie przechodzą przez łożysko.

Więcej informacji na temat zakrzepicy:

Więcej informacji na temat zakrzepicy w ciąży znajdziesz na stronie www.badaniaprenatalne.pl poświęconej badaniom w czasie ciąży oraz zdrowia przyszłej matki i dziecka.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Anka
2015-05-31

Poważny błąd merytoryczny. Chodzi o LEWĄ nogę.

~Anka

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55