Zapalenie narządów miednicy mniejszej

autor: Anna Dukat , 2011-08-29
Zapalenie narządów miednicy mniejszej
Zapalenie narządów miednicy mniejszej brzmi tajemniczo, choć wcale nie powinno. Jest to typowo kobieca dolegliwość, z którą spotkać może się każda z nas. Warto zapoznać się z jej specyfiką, którą prezentujemy poniżej.

Co to jest, kogo dotyka?

Zapalenie dotyczy wewnętrznych narządów rozrodczych, takich jak: jajowody, wyściółka macicy i jajniki. Rozwija się najczęściej u kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz często zmieniających partnerów seksualnych.

Jakie są objawy?

Rozwija się najczęściej u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, oraz często zmieniających partnerów seksualnych.

Do charakterystycznych objawów zalicza się ból w podbrzuszu, upławy z pochwy, wystąpienie bólu podczas stosunku płciowego, nieregularne miesiączkowanie i zmiany w cyklu miesięcznym kobiety. Do tych symptomów nierzadko dołącza ogólne złe samopoczucie oraz gorączka, podwyższone OB, mdłości i wymioty.

Przyczyny

Zapalenie narządów miednicy mniejszej spowodowane jest przez zakażenie bakteryjne. Połowa zakażeń jest spowodowana bakteriami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia.

Nierzadko pojawia się po usunięciu ciąży czy założeniu spirali antykoncepcyjnej, zdarza się jednak, że występuje po przebytej ciąży. Choroba rozpoznawana jest przez internistę lub ginekologa.

Leczenie

Ważne – do chwili pełnego powrotu do zdrowia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną!

Leczenie oparte jest na antybiotykoterapii i sporadycznie kuracji hormonalnej, doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe. Zalecony jest odpoczynek i konieczna wizyta kontrolna u lekarza. Zwykle wystarcza leczenie ambulatoryjne, jednak w przypadku cięższego przebiegu choroby, leczenie może trwać nawet 6 tygodni w warunkach szpitalnych. Ważne - do chwili pełnego powrotu do zdrowia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną!

Powikłania

Niezwykle istotne jest rozpoczęcie leczenia natychmiast po rozpoznaniu choroby i przeprowadzenie kuracji do samego końca. Zapalenie narządów miednicy mniejszej może powodować uciążliwe powikłania, takie jak: problemy z zajściem w ciążę, czy ryzyko ciąży pozamacicznej. Ponadto, występuje ryzyko pojawienia się przewlekłych bólów podbrzusza, a co za tym idzie - bólu podczas stosunku.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55