Zasiłek macierzyński 2019

autor: Agata Cygan , 2019-02-18
Zasiłek macierzyński 2019
Zmiany wynagrodzeń, jakie weszły w życie w 2019 roku, wpłyną na wysokość zasiłków macierzyńskich. Kto na nich skorzysta?

Urlop macierzyński jest zwolnieniem od obowiązku wykonywania pracy zawodowej w związku z urodzeniem dziecka. Rozpoczyna się automatycznie w dniu jego narodzin, a w celu skorzystania z uprawnienia nie ma potrzeby składania żadnego wniosku. Urlop nie przysługuje wszystkim kobietom, a jedynie tym, zatrudnionym na umowę o pracę oraz takim, które opłacają dobrowolne składki chorobowe (w przypadku osób zatrudnionych na etat składki te pobierane są automatycznie; dobrowolnie mogą je opłacać osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą bądź są zatrudnione na umowę zlecenie).

Zasiłek macierzyński to z kolei świadczenie z tytułu ubezpieczenia społecznego - ekwiwalent pieniężny, jaki kobieta otrzymuje za okres urlopu macierzyńskiego. Na zasiłek macierzyński może liczyć mama, tata, a nawet inny członek najbliższej rodziny w sytuacji, kiedy przerwą pracę lub działalność zarobkową, by osobiście zaopiekować się dzieckiem. Zasiłek macierzyński przysługuje za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego obliczana jest na podstawie średniej z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez okres 12 miesięcy poprzedzających urodzenie dziecka (w przypadku krótszego zatrudnienia, podstawa wynagrodzenia obliczana jest na podstawie średniej z pełnych przepracowanych miesięcy). To, jaki procent podstawy wymiaru będzie wypłacany, zależy od momentu, w którym matka wystąpi o urlop oraz na jaki okres. Jeśli złoży wniosek w ciągu 21 dni od porodu, w którym występuje o wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jeden po drugim, wówczas będzie dostawać 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku (obliczonej od swojego wynagrodzenia). W sytuacji, kiedy wystąpi o urlop rodzicielski dopiero po upływie 21 dni od porodu, wówczas w czasie 26 pierwszych tygodni (macierzyński + sześć tygodni rodzicielskiego) wypłacany jej zasiłek wyniesie 100 proc. podstawy wymiaru, zaś przez następne 26 tygodni - 60 proc. podstawy wymiaru.

Płaca minimalna a zasiłek macierzyński

Zasiłek wypłacany jest z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, czyli jego płatnikiem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku małej firmy, czyli takiej która zatrudnia mniej niż 21 osób, wypłata zasiłku jest po stronie ZUS-u, zaś w przypadku większej (powyżej 21 osób), za wynagrodzenie odpowiada pracodawca, który rozlicza się z ZUS-em bezpośrednio.

Na kwotę minimalną zasiłku macierzyńskiego przekłada się płaca minimalna. W związku z jej podwyższeniem w bieżącym roku automatycznie wzrasta kwota zasiłku macierzyńskiego. Od stycznia 2019 roku płaca minimalna wynosi 2220 złotych (podwyżka o 120 zł w stosunku do poprzedniej kwoty). Podwyższenie płacy minimalnej wpłynie także na wysokość L4 w ciąży. Przypomnijmy, że w przeciwieństwie do tradycyjnego L4 wypłacanego z powodu choroby, zasiłek chorobowy za okres L4 w trakcie ciąży płatny jest w 100% (przyszła mama, która musi zrezygnować z pracy w związku z ciążą, otrzymuje pełne wynagrodzenie).

Zobacz też: Koniec z L4 "od reki" dla ciężarnych?

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55