Zdrowie intymne na wakacjach

autor: Agnieszka Kęsek , 2012-08-02
Zdrowie intymne na wakacjach
Wakacje to czas, w którym ładujemy akumulatory, odprężamy się i na chwilę zapominamy o obowiązkach i problemach. Mimo całej beztroski warto zadbać w tym czasie o swoje zdrowie intymne. Kąpiele w morzu, jeziorze, basenach, długie podróże, przypadkowe toalety… W takich okolicznościach bardzo łatwo o przykrą i uciążliwą infekcję.

Rozpoznaj wroga

Za infekcje intymne odpowiedzialne są grzyby i bakterie oraz rzęsistek pochwowy. Po wakacjach gabinety ginekologiczne są oblegane przez panie skarżące się na nieprzyjemne dolegliwości miejsc intymnych: swędzenie, pieczenie, zapalenie pęcherza, inną niż zwykle wydzielinę z pochwy. Wszystkie te objawy wskazują na infekcję układu moczowo-płciowego. Rozpoznanie sprawcy nie przysparza zazwyczaj większych problemów. Jeśli to bakterie, poczujesz nieprzyjemny zapach okolic intymnych, a upławy będą miały szarawy kolor i lepką konsystencję. Gdy winne są drożdżaki, będzie męczyło cię nasilające się w nocy swędzenie oraz ból. Rzęsistka poznaje się po płynnych, pienistych upławach w żółtozielonym lub szarawym odcieniu. Czasem towarzyszy mu ból przy oddawaniu moczu.

Gdzie możesz się zarazić?

Na wakacjach o infekcję intymną bardzo łatwo. Często okoliczności zmuszają nas do mniej higienicznego niż zwykle trybu życia. Potencjalnie niebezpieczne sytuacje to. m.in. korzystanie z publicznych toalet, pryszniców (np. w pociągu, na kempingu, w ośrodku wypoczynkowym), a także kąpiele w basenie, morzu i jeziorze. Przebywanie w saunie również może stać się przyczyną infekcji. Na dolegliwości naraża nas korzystanie z cudzych ręczników lub też używanie jednego i tego samego zarówno do wycierania się po kąpieli, jak i do leżenia. Aby nie „złapać wilka", czyli infekcji dróg moczowych trzeba wystrzegać się siadania na zimnym piasku czy trawie.

Dbaj o miejsca intymne

Jak zadbać o zdrowie intymne na wakacjach? Oto kilka rad:

  • Stosuj bawełnianą bieliznę i wkładki

Na wakacjach zapomnij o kolorkowych stringach i fikuśnych majteczkach. Postaw na zwykłe, bawełniane figi. Mniej się w nich spocisz, a wilgoć sprzyja rozwojowi chorób. Dlatego często zmieniaj bieliznę i stosuj wkładki. Nie mogą być także zbyt obcisłe.

  • Gdy wybierasz się na plażę lub basen - weź dwa ręczniki

Nie dopuszczaj do sytuacji, w której wycierasz się, a później leżysz na tym samym ręczniku. Możesz iść z resztą o krok dalej i mieć osobisty „intymny ręcznik", który będzie ci służył wyłącznie do osuszania tych miejsc, nie tylko na basenie lecz w hotelu czy na kempingu.

  • Nie stosuj tamponów lub ograniczaj ich używanie

Tampony, choć wygodne, sprzyjają rozwojowi intymnych infekcji. Jeśli masz do nich skłonność lepiej, jeśli przerzucisz się na podpaski. Natomiast gdy wybierasz się na basen czy plażę są nawet zalecane. W takiej sytuacji pamiętaj jednak, aby często je zmieniać - po każdym wyjściu z wody.

  • Używaj nakładek na sedes

Korzystanie z publicznych toalet bywa nieprzyjemne i jest po prostu niehigieniczne. Na szczęście możesz kupić specjalne nakładki wykonane z papieru, które uchronią cię przed zarazkami.

  • Zaopatrz się w żele, chusteczki, tabletki...

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą ci zadbać o higienę intymną. Wybierz odpowiedni żel i myj nim te okolice podczas każdej kąpieli oraz po wyjściu z morza lub basenu. Możesz także używać specjalnych nasączonych, jednorazowych chusteczek do higieny intymnej. Warto zapewnić sobie także ochronę od wewnątrz - w aptekach można kupić probiotyki pozwalające utrzymać prawidłową mikroflorę układu moczowo-płciowego.

  • Unikaj oziębienia miejsc intymnych

Infekcję można w bardzo prosty sposób złapać, gdy nasze miejsce intymne zostanie wystawione na działanie niskich temperatur. Unikaj siadania na chłodnym piasku czy kamieniach, a po wyjściu z wody szybko się osuszaj lub zmieniaj kostium.

  • Uważaj, gdzie śpisz

Materac w hotelu to niestety siedlisko zarazków. Możesz temu zaradzić nakrywając go np. śpiworem. Jeśli nie chcesz przesadzać pamiętaj tylko, żeby kłaść się spać mając na sobie majtki lub spodenki.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

aga
2014-06-14

polecam szczególnie na wakacje ale można też stosować na codzień provag żel-ja zaczęłam używać zamiast płynu do higieny intymnej i został u mnie na dłużej.Działa antybakteryjnie i antygrzybiczo, ale sprawdza się też łagodząco np.przy odparzeniach. pozdr

~aga
magdalena
2015-06-21

W zeszłym roku spotkała mnie taka niespodzianka na urlopie. Na szczęście pani w aptece poleciła mi iladian i mi przeszło ale i tak do końca urlopu unikałam kąpieli w morzu. Ważne aby szybko reagować na pierwsze sygnały zakażenia, na tym etapie można jeszcze sobie samemu pomóc. W tym roku zamierzam już 2 tyg przed brać profilaktycznie tabletki . Człowiek mądry po szkodzie.

~magdalena

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55