„Ze mną się nie napijesz? ” - problemy ojców z alkoholem

autor: Marta Czajka , 2011-08-15

Jak pomóc dzieciom, gdy ich ojciec pije?

Współuzależnieni mogą szukać wsparcia w grupach samopomocowych np.: Al-Aron(grupy dla członków rodziny osoby uzależnionej); DDA(Dorosłe Dzieci Alkoholików); DDA Al-Teen (grupy dla dzieci i młodzieży z rodzin z problemem alkoholowym).

Niepijący członkowie rodziny, w której istnieje problem alkoholowy, najczęściej bardzo martwią się o przyszłość swoich dzieci w sprawie nadużywania alkoholu. Tymczasem na alkoholizm nie ma reguły, ponieważ z rodzin alkoholowych wywodzą się zarówno abstynenci, uzależnieni jak i pijący tylko podczas szczególnych okazji.

Należy jednak pamiętać, że alkoholizm nie dotyczy tylko osoby uzależnionej - jest chorobą całej rodziny. Dzieciom alkoholików, najbardziej narażonym na psychiczne problemy i zaburzone relacje z otoczeniem, w pierwszym rzędzie należy się pomoc specjalistów, edukacja i wsparcie duchowe. Tylko wówczas będą w stanie zrozumieć specyfikę choroby alkoholowej jednego z rodziców i poznają metody radzenia sobie z emocjami jej towarzyszącymi.

Rady dla matek, których partner ma problem alkoholowy:

  • Mów dzieciom o tym, co się dzieje. Nie ukrywaj niczego, ponieważ to pogarsza sprawę.
  • Niech picie twojego męża nie przesłania ci problemów dzieci. One też potrzebują twojej uwagi i wsparcia.
  • Nie mów dzieciom, co mają czuć do swego ojca i nie wymagaj, by czuły to samo co ty.
  • Nie posługuj się dziećmi w swych relacjach z alkoholikiem. Nie każ im sprawdzać "Czy mu się nic nie stało" - sprawdź to sama.
  • Nie wzmacniaj w dzieciach poczucia winy za picie alkoholika. Mów im jasno: „To nie z waszego powodu!"
  • Nie używaj dzieci jako argumentu. Nie mów: "Jeśli nie możesz przestać pić dla mnie, zrób to dla dzieci".
  • Nie mieszaj miłości z chorobą. Nie mów dzieciom, że alkoholik przestał by pić, gdyby je kochał. Wytłumacz im, że to są dwie różne sprawy.
drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55