Żel położniczy - nowość na polskim rynku

autor: Agata Cygan , 2011-07-28
Żel położniczy - nowość na polskim rynku
Poród naturalny opiera się przede wszystkim na wierze we własne możliwości oraz sporym zaufaniu do swojego ciała - tak twierdzą niektórzy. Mimo że większości termin "poród naturalny" kojarzy się właśnie z rezygnacją ze wsparcia medycznego, nie jest to do końca prawdą. Żel położniczy, który jak na razie jest w naszym kraju nowością, ma być środkiem łączącym niejako obydwa podejścia: poród siłami natury - z delikatnym wsparciem medycyny.

Musi boleć. Może mniej

Ból podczas porodu ma oczywiście wiele przyczyn. Z uwagi na to, że w ciele rodzącej zachodzą rozmaite zjawiska fizjologiczne (skurcze macicy, rozciąganie się szyjki), powstawanie dolegliwości bólowych nie jest niczym niepokojącym. Ból ten jednak można w różny sposób łagodzić. Służą temu m.in. ciepła kąpiel, masaż pleców, odpowiednie techniki relaksacyjne i oddechowe, ruch, znieczulenie czy na przykład tzw. metoda TENS (przezskórna elektryczna stymulacja nerwów), której działanie polega na łagodzeniu bólu przy pomocy bodźców elektrycznych. Kolejną techniką skracania bólu porodowego jest użycie tzw. żelu położniczego.

Jak działa?

Żel zostaje wprowadzony do pochwy w momencie, kiedy szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Oczywiście następuje to dopiero po przebadaniu pacjentki przez położną lub lekarza. Wprowadzeniu żelu służy miękki aplikator (stosowany wyłącznie przez lekarza lub położną). W zestawie znajdują się dwa rodzaje żelu: żel o zawiesistej konsystencji (używany w czasie rozwierania szyjki macicy) oraz żel o płynnej konsystencji (w okresie wypierania płodu). Żel położniczy uelastycznia tkanki miękkie kanału rodnego, a tym samym istotnie zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. W jaki sposób? Tworzy on specjalną warstwę, przylegającą do ściany pochwy, która ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny. Tłumacząc obrazowo: naturalne płyny, które mają na celu pomóc dziecku przedostać się na zewnątrz (wody płodowe oraz maź płodowa) niestety zazwyczaj nie wystarczają, aby optymalnie złagodzić siły tarcia, jakie występują podczas tego procesu. Żel położniczy stanowi w tej sytuacji swego rodzaju dodatkowe wsparcie.

Zalety żelu

Żel położniczy można stosować zarówno u kobiet rodzących po raz pierwszy, jak też u kobiet, które były już poddawane cięciu cesarskiemu.

Żel ma zmniejszać siły tarcia (ok. 30 - 40%), które występują podczas porodu, a tym samym ułatwiać i skracać przebieg porodu naturalnego (szacuje się, że użycie żelu może skrócić poród o ponad 30%). Żel zmniejsza także ryzyko pęknięcia krocza (według szacunków - ok. 50%) oraz uszkodzeń dna miednicy. Można go stosować zarówno u kobiet rodzących po raz pierwszy, kobiet, które już rodziły, jak też u tych, które były już poddawane cięciu cesarskiemu.

Osiągalny, ale czy dostępny...?

Na całym świecie, także w Polsce, liczba cesarskich cięć rośnie. Trudno wskazać jednoznaczne przyczyny owego zjawiska. Z pewnością jest to spowodowane faktem, że coraz więcej rodzących to kobiety, które nie mogą pozwolić sobie na ryzyko porodu naturalnego (np. leczenie z powodu niepłodności). Ma tutaj znaczenie także fakt, że tzw. "cesarka" stała się obecnie bezpieczniejsza niż dawniej. Warto także zauważyć, że wiele kobiet utożsamia cesarskie cięcie przede wszystkim z mniejszym bólem i niekiedy to właśnie ten argument wygrywa z pozostałymi aspektami cesarki. Mimo, że żel nie jest zupełną nowością (jego odkrycia dokonali szwajcarscy ginekolodzy), w polskich szpitalach został dotychczas wykorzystany dopiero przy ponad 100 porodach. Kobiety, które chciałyby skorzystać z owego udogodnienia muszą poinformować o tym lekarza bądź położną ze swojego szpitala po to, aby sprawdzić czy dysponuje on taką możliwością. Trudno jednak dziwić się stosunkowo niskiej liczbie przypadków użycia żelu w Polsce - jego cena to około - 400 złotych...

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55