Zespół znikającego bliźniaka (VTS)

autor: Agata Cygan , 2014-05-15
Zespół znikającego bliźniaka (VTS)
Mimo, że wiele przyszłych i obecnych mam nigdy o nim nie słyszało, szacuje się, iż może dotyczyć nawet 1/3 ciąż mnogich. Szacunki te nie są dokładne, bo zdarza się, że matka nie ma nawet świadomości faktu, iż – jeszcze do niedawna spodziewała się bliźniąt.

Co to jest?

Skrót VTS pochodzi od angielskiej nazwy zjawiska - vanishing twin syndrome, a polega na obumarciu jednego z płodu, do czego dochodzi zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży (między jej 5. a 9. tygodniem). Jeden z płodów ulega tzw. resorpcji, czyli wchłonięciu przez organizm matki lub drugiego dziecka.
VTS to powikłanie ciąży wielopłodowej, a z badań wynika, że najczęściej dotyczy kobiet powyżej 35. roku życia, które mają za sobą leczenie niepłodności. Jako możliwe przyczyny wskazuje się także:

  • wrodzone wady płodu,
  • nieprawidłowości chromosomalne w łożysku lub tkankach płodu,
  • nieprawidłową implantację łożyska w macicy,
  • anomalie przyczepu pępowiny

oraz - „zachłanność" jednego płodu, który podkrada środki odżywcze drugiemu.

Objawy VTS

O fakcie, że nosi w sobie nie jedno, ale dwójkę maluchów, przyszła mama nie zawsze dowiaduje się od razu. Z uwagi więc na to, że VTS nie daje żadnych widocznych na zewnątrz objawów, zdarzają się sytuacje, że matka o drugim malcu nie dowie się nigdy... Jeśli ciąża bliźniacza zostanie zdiagnozowana wcześniej, o fakcie „zapodziania się" gdzieś jednego maluszka, mama dowie się od lekarza - podczas rutynowego badania USG. Zauważa on wtedy na ekranie monitora jeden żywy płód oraz pęcherzyk ciążowy bez zarysów płodu i bez akcji serca (bądź dwa pęcherzyki ciążowe wydatnie różniące się wielkością). Z czasem dochodzi do zupełnego zaniknięcia płodu. Szanse na wykrycie VTS dają także badania krwi, a dokładnie - spadek stężenia określonych hormonów.

Wprawdzie w chwili zniknięcia dziecka może pojawić się lekkie plamienie, ukłucie lub ból w podbrzuszu, ale mogą one pozostać przez kobietę niezauważone. Czasami bywa tak, że VTS daje objawy przypominające poronienie (kobieta w tej sytuacji także traci dziecko) - pojawia się krwawienie, skurcze macicy, miednicy, kłujący ból w podbrzuszu. Zwykle jednak są one znacznie słabsze niż w przypadku typowego poronienia.

I co dalej?

Jeśli dojdzie do zniknięcia jednego płodu, drugi zazwyczaj rozwija się prawidłowo. Matka nie wymaga hospitalizacji ani wzmożonej kontroli lekarskiej - o ile ma to miejsce w pierwszym trymestrze ciąży. VTS na późniejszym etapie ciąży każe zaliczyć ją do grupy wysokiego ryzyka. Możliwe konsekwencje to:

  • przedwczesny poród,
  • zakażenie,
  • krwotok,
  • porażenie mózgowe u drugiego bliźniaka.

Skrajnością, ale możliwą, jest wystąpienie krwawienia wewnątrzmacicznego, które jest konsekwencją obumarcia płodu - stanowi ono zagrożenie dla życia przyszłej mamy. Równie rzadką sytuacją jest ciąża jednokosmówkowa - w takim przypadku należy liczyć się z faktem, że w najbliższej przyszłości umrze także drugi płód.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55