Zmiany opłat w przedszkolach w 2018 r.

autor: Agata Cygan , 2018-03-12
Zmiany opłat w przedszkolach w 2018 r.
Czy wiecie, że od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują nowe przepisy w sprawie opłat za przedszkola publiczne? Sprawdziliśmy dla was, co może się zmienić.

Co się zmienia?

Przepisy dotyczące finansowania zadań oświatowych, a dokładnie charakter opłat za przedszkola - z cywilnoprawnych na publicznoprawne. Pytanie, czym powyższe się od siebie różnią. W odróżnieniu od opłat cywilnoprawnych, które pobierane są na podstawie umów, publicznoprawne ściągane są na podstawie przepisów prawnych. No dobrze, ale co to oznacza w praktyce? Jak prognozują specjaliści, najprawdopodobniej dotychczasowe umowy zawarte pomiędzy rodzicami a placówką przedszkolną stracą moc. Czy i jak odbije się to na portfelu rodziców? Istnieje spore niebezpieczeństwo, że nie otrzymają już zwrotu pieniędzy za nieobecność dziecka w przedszkolu, np. z powodu choroby malca, wyjazdu z rodzicami itp.

Opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego i korzystanie z wyżywienia w publicznych placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego mają teraz bowiem stanowić „niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym", a to ma oznaczać, że staną się opłatami stałymi. Właśnie dlatego zasada zwrotu za czas nieobecności przestaje się do nich odnosić. Czy aby na pewno?

Istotny niuans

Analizując treść ustawy można dopatrzyć się jednak pewnego detalu. Bo o ile opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego rzeczywiście może mieć charakter opłaty publicznoprawnej, opłaty pobierane za korzystanie z wyżywienia powinny nadal zachować charakter opłat cywilnoprawnych. Dlaczego? Ponieważ opłat publicznoprawnych nie nakłada się rozporządzeniem dyrektora przedszkola - zgodnie z zapisami konstytucyjnymi jednostki samorządu terytorialnego mają pełne prawo ustalania wysokości podatków i opłat lokalnych. Zresztą, to przecież nie do końca logiczne, by rodzic musiał płacić za coś, czego jego dziecko nie otrzymało z uwagi na nieobecność w placówce (mowa o posiłkach). Jeśli więc rodzic zgłosi fakt nieobecności dziecka w przedszkolu, placówka nie poniesie z tego tytułu absolutnie żadnej straty. Dlaczego ma ją ponieść rodzic?

Co ciekawe, opisywana wyżej zmiana nie została jasno podana do wiadomości publicznej. Fakt, że w Dzienniku Ustaw z dnia 29 listopada 2017 r. opublikowano ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, ale - mimo, że wiele jej zapisów było szeroko komentowanych - ten nie doczekał się w zasadzie żadnej publicznej wzmianki. Ani tym bardziej omówienia.

----------------

Prawdopodobnie, najwyraźniej, zapewne - no cóż, póki co żadna ze stron (rządowa ani samorządowa) nie zabierają głosu w tej kwestii, a rodzice ani właściciele placówek nie wiedzą do końca, na czym stoją.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55