Zmiany w kodeksie pracy - wolne na wizytę z dzieckiem u lekarza

autor: Agata Cygan , 2012-06-28
Zmiany w kodeksie pracy - wolne na wizytę z dzieckiem u lekarza
Państwo przyjazne rodzicom - mimo, że slogan ten często budzi uśmiech politowania praktykujących już w roli mamy i taty, trudno zaprzeczyć, że rodzice i ich problemy nie są jednak obojętni politykom. Szykuje się właśnie korzystna zmiana w Kodeksie Pracy - konieczność zaszczepienia malucha nie będzie już wiązać się z koniecznością wykorzystywania własnego urlopu.

Kiedy wolne?

Na czym polega zmiana? Rodzice zyskają w Kodeksie Pracy zapis, uprawniający ich do wzięcia dodatkowych dni wolnych od pracy z powodu konieczności przeprowadzenia szczepienia ochronnego u swojej pociechy. Podobne udogodnienie będzie przysługiwało w razie potrzeby poddania dziecka obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym (np. przy podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej. Zwolnienie należało się będzie także w przypadku konieczności zaszczepienia innych osób niesamodzielnych, którymi pracownicy się opiekują.

Za wolny dzień przysługiwało będzie wynagrodzenie. Projekt nowelizacji trafił już do konsultacji społecznych. Co to oznacza w praktyce? Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz każdego szczebla przedstawiają obywatelom plany, dotyczące zmiany bądź uchwalenia nowych aktów prawnych, a następnie wysłuchują ich opinii na ten temat, przyjmują sugestie ich zmodyfikowania czy uzupełnienia. Konsultacje takie to moment zderzenia nowych zapisów ze środowiskiem, którego dotyczą.

 

Skąd ta zmiana?

Problem, mimo że wcześniej nie dostrzegany, istniał od zawsze. Z jednej strony prawo nakazuje rodzicom szczepić swoje pociechy, z drugiej jednak - nie przewiduje zwolnienia od pracy, które konieczne jest na wykonanie takiego obowiązku. Na szczęście resort pracy wreszcie obudził się z idealistycznego snu, w którym każde małżeństwo ma do dyspozycji ukochaną babcię, która dopilnuje, zaprowadzi, nakarmi. Współczesne realia pokazują, że coraz więcej młodych par radzić sobie musi przy pomocy żłobka czy niani, a takie rozwiązanie wymaga przecież od rodzica zawieszenia od czasu do czasu pracowniczych obowiązków.

Za dobrze tym rodzicom?

Jak to wygląda w praktyce? Z uwagi na to, że kalendarz szczepień ochronnych przewiduje prawie 20 tego typu wizyt u lekarza, mogłoby się wydawać, że rodzice zyskują niemalże miesiąc dodatkowego urlopu. W rzeczywistości jednak, ponad połowa z owych wizyt odbywa się w czasie, kiedy rodzic przebywa na urlopie macierzyńskim, a to - co oczywiste - nie wiąże się z koniecznością brania dodatkowego wolnego. Jak więc widać, dodatkowe dni to w istocie nieznaczna dla pracodawców, a ogromna dla pracujących rodziców zmiana.

Dziwi więc może, że ci pierwsi spoglądają w stronę resortu niezbyt przychylnym okiem. Można usłyszeć głosy, że pracownikom już teraz przysługuje wiele dodatkowych uprawnień, a na obowiązkowe szczepienie zawsze mogą wykorzystać dni wolne, które przeznaczone są w założeniu na opiekę nad dzieckiem (a który to przywilej nie pozbawia przecież rodziców prawa do wynagrodzenia). Ponadto, po powrocie z urlopu macierzyńskiego rodzice mają jeszcze prawo do rocznego korzystania ze skróconego czasu pracy, zaś do czasu ukończenia przez dziecko 4. roku życia nie muszą pracować po godzinach ani w porze nocnej.

Pozostaje więc pytanie - co na to rodzice? Czy będą korzystać z nowego udogodnienia, czy raczej zrobią wszystko, aby jego stosowanie nie było konieczne? Pozostaje mieć nadzieję, że rodzice ów przywilej uznają po prostu za - obowiązek. Jeżeli państwo stawia warunki (a jednym z nich jest konieczność wzięcia odpowiedzialności i dbania o zdrowie swojej pociechy), powinno także zapewnić możliwość ich realizowania. Skoro zapewnia - należy ów obowiązek wykonać jak najlepiej.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

buła
2012-06-28

Jestem zainteresowana tematem, bo jak wyżej wymieniono, nie możemy liczyć z mężem na pomoc babci w opiece nad naszym maluszkiem. Od kiedy będzie obowiązywać ta zmiana w Kodeksie Pracy?

~buła

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55