Zmiany w programie 500+. Sejm przyjął poprawki

autor: Agata Cygan , 2017-07-30
Zmiany w programie 500+. Sejm przyjął poprawki
Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że w programie 500+ planowane są zmiany. Dziś już wiemy, co dokładnie ulegnie modyfikacji, a co pozostanie bez zmian. Przeczytajcie koniecznie!

Program „Rodzina 500 plus" działa w naszym kraju już od ponad roku (wystartował 1 kwietnia 2016). Jego celem jest wsparcie rodzin, w których wychowuje się co najmniej dwoje dzieci. Zasada przydzielania pieniędzy jest następująca: rodzice dziecka w wieku od 0 do 18 roku życia otrzymują świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie niezależnie od wysokości dochodu, o ile nie jest to ich jedyny potomek. Świadczenie nie przysługuje na pierwsze dziecko, ale w wyjątkowych sytuacjach także rodzice jedynaka otrzymają wsparcie - chodzi o rodziny mało zamożne, które mieszczą się w kryterium dochodowym ustalonym w programie (dochód miesięczny netto na osobę wynosi mniej niż 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego). Tak było do tej pory. Początkiem lipca Sejm uchwalił zmiany dotyczące funkcjonowania programu 500+. Co dokładnie się zmieni?

Samotni rodzice pod lupą

Jak wskazywali zwolennicy nowelizacji ustawy o 500+ program choć dobry, miał kilka luk, które obywatele chętnie wykorzystywali. Jedną z nich sprytnie "przemykali się" samotni rodzice. No właśnie, czy aby na pewno samotni? Okazuje się, że w wielu przypadkach matka/ojciec deklarujący się jako samotny rodzic wcale tacy samotni nie są - żyją w szczęśliwych związkach nieformalnych, a pieniądze od państwa traktują jako dodatkowy bonus. Po przyjęciu nowelizacji rodzice twierdzący, że wychowują dziecko samotnie będą musieli wystąpić do sądu o alimenty na dziecko od drugiego rodzica. Tylko po spełnieniu tego warunku mogą liczyć na przyznanie pieniędzy z 500+.

Kto stracił ten stracił

Twórcy programu zauważyli, że zastraszająca liczba osób w naszym kraju traci dochód. Jak się okazuje, na owym "utraconym dochodzie" najbardziej traci - samo państwo. Chodzi o to, że do tej pory rodzic, który utracił pracę, mógł obniżyć swój dochód i w wyniku tego starać się o świadczenie 500+ na wszystkie dzieci. Jak twierdzą ustawodawcy, w wielu przypadkach pracownicy sami starają się o zwolnienie z pracy po to, by zatrudnić się u tego samego pracodawcy z mniejszym wynagrodzeniem i dzięki temu ubiegać się o 500+ na pierwsze dziecko. Zgodnie z nowymi zasadami rodzic, który rozwiąże umowę o pracę i w ciągu 3 następnych miesięcy zarobi cokolwiek u tego samego pracodawcy, nie będzie mógł zgłosić wspomnianej utraty dochodu. Po raz pierwszy przepis ten zostanie zastosowany przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres od 1 października 2017 r.

Za granicą 500 plus nie dostaniesz

Kolejną zmianą jest ta, mówiąca, że rodzic, który pracuje poza granicami Polski, nie otrzyma pieniędzy z 500+. Co więcej, jeśli zajdzie zasadne podejrzenie, że rodzic pobierający takie świadczenie przebywa i pracuje za granicą, może zostać wezwany do osobistego złożenia wyjaśnień w tej sprawie. Powtórzmy więc: prawo do otrzymania 500+ mają wyłącznie rodziny mieszkające w Polsce.

Nie dla "złotówki za złotówkę"

Ta propozycja, choć miała zagorzałe grono zwolenników, nie przeszła. Polegała na tym: za każde przekroczenie progu dochodowego o 1 zł, łączna kwota świadczenia przysługującego rodzinie na pierwsze dziecko miała być pomniejszana o tę właśnie złotówkę. Dzięki temu nawet po przekroczeniu wyznaczonego progu rodzina zachowałaby prawo do świadczenia na każde dziecko - tyle że w mniejszej wysokości. Celem tej zmiany miało być uniknięcie absurdalnych przypadków, w których rodzina przekracza dochód o kilka złotych, w wyniku czego traci zupełnie prawo do ulgi. Aprobaty ustawodawców nie zyskała też propozycja, by przyznać świadczenie na pierwsze dziecko wszystkim rodzinom, w których wychowuje się niepełnosprawne dziecko (jak już zostało wspomniane, w ich przypadku obowiązuje jedynie obniżone kryterium dochodowe).
---------------
Nowe zasady mają obowiązywać już od sierpnia, na razie czekają na aprobatę ze strony Senatu. Czy Waszą już zyskały? Czekamy na komentarze, co myślicie o zaproponowanych zmianach!

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

Brak komentarzy.

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55