Zmiany zachodzące w jajnikach
autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-05-25
Płód wydziela hormon zwany gonadotropiną kosmówkową, opisywaną skrótem hCG. To właśnie pod jego wpływem dochodzi do stymulacji jajników i ich widocznego powiększenia. Głównie swoją wielkość zwiększają komórki tworzące zrąb jajnika (jego rdzeń).
Zmianom tym towarzyszą przemiany błony śluzowej macicy, przygotowującej się na implantacje płodu.
W miejscu, z którego została uwolniona w danym cyklu miesięcznym komórka jajowa, dochodzi po zapłodnieniu do wytworzenia ciałka żółtego. Od ciałka żółtego zależy utrzymanie ciąży do około 8-9 tygodnia jej trwania. Ciałko żółte w tym okresie powiększa się, dlatego jeden z jajników (odpowiedzialny za jajeczkowanie w cyklu, w którym doszło do zapłodnienia) może być większy od drugiego, który także jest powiększony.
Od około czwartego miesiąca ciąży dochodzi do stopniowego zanikania ciałka żółtego, a w konsekwencji - do zmniejszania jajnika. Czym to jest spowodowane? Otóż w trakcie ciąży dochodzi do stopniowego przejmowania funkcji ciałka żółtego przez łożysko. Mniej więcej w 9 tygodniu ciąży utrzymanie jej nie zależy już od ciałka żółtego. Łożysko zaczyna wytwarzać wystarczające ilości hormonów do utrzymania ciąży. Rozmiary obu jajników powoli powracają do prawidłowej wielkości w trzecim trymestrze ciąży.
W zasadzie nie zdarza się, aby powiększony jajnik udało się wyczuć badając brzuch. Jednak doświadczony ginekolog z pewnością rozpozna, kiedy powiększone jajniki są wynikiem zmian fizjologicznych, a kiedy są niepokojącym sygnałem wymagającym dalszej diagnostyki i weryfikacji.
Powiększanie się jajników jest na ogół niebolesne. Niektóre mamy mogą odczuwać lekki ucisk lub pociąganie w jamie brzusznej. Jest to jednak rzadkie. Bardziej intensywny i uporczywy ból należy skonsultować z lekarzem.
Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Najpopularniejsze artykuły
-
Żylaki w ciąży
Mogą pojawić się w różnych miejscach, najczęściej...
-
Zmiany zachodzące w organizmie kobiecym pod wpływem ciąży
Ciąża jest jednym z najważniejszych momentów w...
-
Zmiany zachodzące w piersiach w okresie ciąży
Każda kobieta w ciąży stwierdza zmiany zachodzące...
-
Jak pielęgnować ciało w ciąży, gdy przeszkadza w tym… brzuszek?
Pielęgnacja ciała to połączenie przyjemnego z...
-
W ciąży powiększa się nie tylko brzuch
Ciąża to rewolucja dla całego organizmu....
-
Jaka jest rola łożyska, pępowiny i wód płodowych?
Wody płodowe – odpływają, pępowina – zostaje...

Forum
- +13 min Remont domu
- +20 min Jakie ogrodzenie wybrać?
- +20 min Budujemy dom
- +35 min Gdzie mógłbym kupić tani kompu...
- +38 min Domy - centrum czy obrzeża?