Zmiany zachodzące w piersiach w okresie ciąży

autor: lek. med. Witold Kłosiński , 2009-08-10
Zmiany zachodzące w piersiach w okresie ciąży
Każda kobieta w ciąży stwierdza zmiany zachodzące w obrębie piersi. Są one nie do uniknięcia. Charakteryzują się głównie powiększeniem, niekiedy bolesnością. Mogą się również pojawić zmiany na skórze, takie jak np. rozstępy.

Pojawiające się w początkowym okresie ciąży subiektywne odczucie naprężenia, bólu i powiększenia piersi zalicza się do niepewnych, wczesnych objawów ciąży.

Powiększenie się obwodu piersi w trakcie ciąż związane jest głównie z przyrostem masy utkania gruczołowego w pierwszym trymetrze ciąży. Ból spowodowany jest na ogół zwiększeniem ich napięcia oraz, w efekcie, zmniejszeniem elastyczności. Bardzo ważne jest, aby w trakcie współżycia seksualnego w okresie ciąży partner bardzo delikatnie obchodził się z piersiami.

Na początku drugiego trymestru rozpoczyna się proces zwiększania ilości komórek w obrębie piersi. W tym czasie mogą pojawiać się przebarwienia. Rozpoczyna się także proces laktogenezy, a więc przygotowanie piersi do produkcji pokarmu.

Podczas trzeciego trymestru stwierdza się w obrębie gruczołów piersiowych wydzielanie młodzika lub tak zwanej siary. Jest to gęsty, żółty płyn, który w porównaniu do pokarmu właściwego jest bogatszy w białko, przeciwciała (szczególnie klasy IgA), sole mineralne i jony sodu, i potasu. Mniej ma natomiast cukrów i lipidów.

Wstępne przemiany zachodzące w piersiach w okresie ciąży prowadzą do rozpoczęcia tworzenia i wydzielania mleka. Są one stymulowane zwiększonym stężeniem estrogenów i progesteronu. W okresie okołoporodowym dochodzi do spadku stężenia tych hormonów oraz wzrostu stężenia oksytocyny i prolaktyny. Zmiany te doprowadzają do rozpoczęcia procesu wydzielania pokarmu.

W trakcie 6 tygodni połogu piersi kobiece są narażone na powstanie ropnia. Dlatego bardzo ważne jest regularne dbanie o higienę w okresie karmienia. W czasie połogu nierzadko stwierdza się również pęknięcia brodawek sutkowych. W takich sytuacjach konieczne jest kilkudniowe ograniczenie karmienia oraz stosowanie preparatów przeciwbakteryjnych i natłuszczających. Po zakończeniu produkcji pokarmu, piersi zmniejszają się przyjmując rozmiary nieco większe niż przed ciążą.

drukuj poleć artykuł

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Wasze komentarze:

mija
2009-10-05

mi po karmieniu miseczka zmniejszyła się o rozmiar, do tego piersi nie są już takie jędrne, jak przed karmieniem i jedynie tuz przed okresem powiększają się na parę dni do rozmiarów sprzed ciązy;((
co gorsza, całą ciążę pilnowałam, żeby nie powstały rozstępy- smarowałam oliwką, bo to jak dla mnie najlepszy i sprawdzony sposób, niestety parę dni po porodzie, gdy miałam nawał pokarmu, a piersi osiągnęły niebotyczne rozmiary, dosłownie czułam jak mi powstają rozstępy, ale oczywiście wtedy ważniejsze były okłady z kapusty i zapobieganie powstaniu zapalenia, a nie smarowanie oliwką i walka z rozstępami ;)

mija
domi
2009-10-15

Ja jeszcze nie wiem jak beda wygladaly moje piersi bo jestem na etapie karmienia ale wole przyzwyczaic sie do mysli,ze rozowo nie bedzie. Natomiast w czasie ciazy bylam wrecz zachwycona wygladem mojego biustu. Tak pokaznych piersi jeszcze nie mialam i nareszcie moglam je eksponowac. Musze dodac ,ze mezulek tez byl zadowolony.

domi

Najpopularniejsze artykuły

Urlop ojcowski
Staraniowy

Przydatne placówki

Felietony
Nasi Partnerzy: Międzynarodowa Fundacja na Rzecz Rozwoju Nauki i Promocji Zdrowia Przejdź na stronę IQON
Podmiot odpowiedzialny: International Science and Health Foundation, ul. Kunickiego 10, 30-134 Kraków, tel.: (12) 633 80 57, fax.: (12) 633 80 55