W pogodni za szczęściem

2019-04-30 09:29

Co na alergię dla dziecka?

Alergia u dzieci to jedno z bardziej traumatycznych przeżyć dla samych dzieci, jak i dla ich rodziców. Dziecku znacznie trudniej wytłumaczyć, że nie powinno przecierać oczu lub drapać skóry. Z alergią u dziecka walczy się ponadto trudniej niż z alergią u dorosłego człowieka ze względu na fakt, że układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Dotyczy to przede wszystkim dzieci poniżej piątego roku życia. Należy również pamiętać, że podawane leki należy zawsze skonsultować z lekarzem, nawet jeśli są to produkty bez recepty.

Rodzaje alergii u dzieci

W przypadku dzieci układ immunologiczny, jak już wspomnieliśmy, nie jest jeszcze w pełni wykształcony, więc o alergię naprawdę nietrudno. Bardzo często dzieci we wczesnym okresie swojego życia cierpią więc na alergię pokarmowe, katar sienny i oczywiście atopowe zapalenie skóry. W większości przypadku konieczne będzie podanie odpowiednich leków histaminowych we właściwej dawce. Coraz rzadziej stosowane są natomiast popularne w ubiegłych dziesięcioleciach sterydy.

Leki antyhistaminowe dla dzieci

Jeśli nasze dziecko cierpi na katar sienny, to z dużą dozą prawdopodobieństwa najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie niewielkich dawek leków antyhistaminowych. Należy to oczywiście skonsultować z lekarzem. Jednym z przykładów takich leków może być Clatra, której substancją czynną jest bilastyna. Znacząco zmniejsza ona katara sienny, łzawienie oczu, a także zapalenie spojówek. Może ona poradzić sobie również ze świądem czy bąblami, które równie często pojawiają się u młodych alergików.

Równie często stosowany jest Zyrtec, którego substancją czynną jest cetyryzyna. Warto jednak pamiętać, że jest to produkt silniejszy i nie powinniśmy go stosować dłużej niż przez kilka dni. Warto również w tym przypadku zauważyć, że w składzie tego leku znajduje się laktoza. Jeśli nasze dziecko posiada alergię na cukier mleczny, to powinniśmy wystrzegać się tego leku. Jest to niestety częsta alergia pokarmowa, która występuje u dzieci.

Co w przypadku atopowego zapalanie skóry?

Jeśli u naszego dziecka rozwinęło się atopowe zapalenie skóry, to konieczne jest dwutorowe działanie. Z jednej strony przyjmowane są leki antyhistaminowe. Z drugiej strony niezbędna jest również prawidłowa pielęgnacja skóry. W takim przypadku można stosować miedzy wszelkiego rodzaju dermokosmetyki dla dzieci z dobrym składem, a także delikatne środki przeciwzapalne. Dobrym przykładem jest tu oczywiście Alantan, który szybko łagodzi zaczerwienioną skórę dziecka. Rodzice często stosują także olej sojowy, który jest składnikiem między innymi Balneum Baby Basic. Jest on źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3, które uszczelniają barierę lipidową. Dzięki czemu uczucie ściągniętej skóry, a także świąd zostają złagodzone.

Warto pamiętać o tym, że w każdym przypadku należy skonsultować swój wybór dermokosmetyków lub leków przeciwhistaminowych z lekarzem lub z farmaceutom. Jeśli zauważymy powiększanie się pokrzywki u dziecka, przestańmy natychmiast stosowania zakupionego produktu.

następny post wstecz wstecz poprzedni post
Wtorek, 11 Sierpień 2020
| Rejestracja