W pogodni za szczęściem

2019-07-31 17:56

Z jakimi chorobami wybrać się do endokrynologa?

Endokrynolog, jak łatwo wielu z nas może sprawdzić w internecie, to specjalista, który zajmuje się układem wydzielania wewnętrznego. Oznacza to, że w jego zakresie zainteresowań znajdują się gruczoły i wydzielane przez nie do krwi hormony. Cała trudność w tej specjalizacji polega tym, że wiele z tych chorób naprawdę trudno rozpoznać. Jeśli chcesz wiedzieć, z jakim chorobami zgłosić się do endokrynologa, to nie przestawaj czytać w tym miejscu.

Kim jest endokrynolog?

Endokrynolog jest lekarzem specjalistą, który zajmują się chorobami i zaburzeniami pracy naszego układu wydzielania wewnętrznego. Jest to naprawdę skomplikowany system gruczołów, które wydzielają wiele hormonów, które mają wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jakie hormony mamy w naszym ciele? Będzie to oczywiście tarczyca i przytarczyca, a także nadnercza, przysadka, szyszynka, trzustka, podwzgórze, grasica, a także gruczoły płciowe. Jeśli praca któregoś z tych gruczołów zostanie zaburzona, to wizyta u endokrynologa i wykonanie odpowiednich badań będą koniecznością.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u endokrynologa?

Wizyta u endokrynologa może nie być dla nas zbyt oczywista, ponieważ objawy wydają się nie wydają się być bardzo niepokojące i często przypisują im inne źródło. Do endokrynologa na pewno powinniśmy się wybrać w przypadku, gdy nasza masa ciała zacznie się drastycznie zmieniać bez zmiany naszego trybu życia ani diety. Powodem do wizyty ty u tego specjalisty jest również silny trądzik, a także nadmierne owłosienie u kobiet w miejscach, które są typowe dla mężczyzn, czy na twarzy, klatce piersiowej czy na plecach.

To jednak nie wszystkie objawy, które powinny zwrócić naszą uwagę. Również nadmierna senność lub pobudliwość, a także podwyższone lub zaniżone libido mogą być spowodowane zaburzeniem naszej gospodarki hormonalnej. Często zwraca się ponadto uwagę na uderzenia gorąca lub nagłe odczuwanie zimna, a także obrzęki stóp i dłoni. W przypadku kobiet może również dojść do zaburzeń miesiączki. Panie z chorobami endogennymi mogę mieć również problemy z donoszeniem ciąży, a także z tak zwanym mlekotokiem po porodzie.

Problemy mogą wystąpić również u dzieci i w takich przypadkach najlepszym wyborem będzie zwrócenie się do endokrynologa dziecięcego. W przypadku dzieci może dochodzić do zaburzeń dojrzewania. Do endokrynologa po pomoc zwracają się najczęściej kobiety, które mają problemy z tarczycą, a także panie w okresie menopauzy.

Jakie badania u endokrynologa?

Zazwyczaj do endokrynologa wybieramy się, gdy posiadamy już zestaw badań, które wykonaliśmy dla lekarzy innych specjalizacji. W innym przypadku endokrynolog zleci nam ich wykonanie. Zazwyczaj będzie to morfologia krwi, a także badanie TSH, ft3 i FT4 ( co pozwoli na ocenę pracy tarczycy). Jednocześnie często wykonywane są badania na obecność anty-TPO, czyli przeciwciał przeciwtarczycowych. Endokrynolog może nam zlecić również wykonanie badania poziomu witaminy D3. Na miejscu natomiast ten specjalista wykonuje badanie USG tarczycy.

Z jakimi chorobami wybrać się do endokrynologa?

Chorób, które leczone są przez endokrynologa jest naprawdę wiele. Dotyczą one najczęściej kobiet, jednak nie należy sądzić, że mężczyźni nie chorują na choroby endogenne. Na pierwszym miejscu należy tu wymienić problemy z tarczycą ze względu na fakt, że są one bardzo często diagnozowane. Mówimy tutaj o nadczynności i niedoczynności tarczycy, guzach, a także nieswoistym zapaleniu tarczycy, czyli Hashimoto.

Innymi chorobami, którymi zajmuje się ten specjalista są choroby przytarczyc. Tutaj również możemy mówić o nadczynności przytarczyc, jak i tężyczce.

Endokrynolog zajmują się także chorobami trzustki. Najsłynniejszą i najczęściej spowodowaną przez nieprawidłowy sposób odżywiania się, jest cukrzyca. Na trzustce mogą również pojawić się guzy.

W przypadku chorób przysadki mózgowej mówimy o i, nadczynności przysadki mózgowej, niedoczynności przysadki mózgowej, i, chorobie Cushinga, moczówce prostej.

Należy również o chorobach nadnerczy, wśród który wymieniamy między innymi nadczynność i niedoczynność nadnerczy, guzy, nadciśnienie hormonalne, jak również zespół Cushinga.

Warto również zwrócić się do endokrynologa, jeśli u kobiety pojawia się nadmierne owłosienie na piersiach, twarzy czy plecach. Jest to ewidentny znak problemów hormonalnych, który może oznaczać zespół polistycznych jajników lub hirsytyzm. 

Nie warto również lekceważyć problemów z cyklem miesięcznym. W niektórych przypadkach krwawienie może występować nieprzerwanie przez dłuższy czas. W innych przypadkach może natomiast nie występować wcale. Zazwyczaj w takich przypadkach problem leży w zespole policystycznych jajników lub hiperprolaktynemii.

W przypadku mężczyzn problemem może być na przykład ginekomastia, czyli przerost sutka. Do tej choroby może dojść u mężczyzn w każdym wieku. Najczęściej jest ona związana ze wzrostem estradiolu, czyli żeńskiego hormonu płciowego. W niektórych przypadkach ta choroba może ustąpić samoistnie, jednak czasami wymaga leczenia hormonalnego i ingerencji chirurgicznej.

wstecz poprzedni post
Niedziela, 15 Grudzień 2019
| Rejestracja