W pogodni za szczęściem

2018-08-28 14:31

Ząbkowanie – objawy i metody łagodzenia bólu

Pierwszy ząbek u naszego malca to długo oczekiwany oraz wyjątkowo istotny moment! Zwykle pojawia się on około 5 – 6 miesiąca, jednakże potrafi zdecydowanie wcześniej bądź później. To sprawa indywidualna dziecka – wszystko w własnym okresie. Należałoby wówczas zakupić pierwszą szczoteczkę do czyszczenia drobnych ząbków. Około pierwszego roku życia stosujemy delikatne mycie zębów. W tym okresie wyrzynają się zęby boczne, jakie mają bruzdy oraz guzki.

Po czym rozpoznać ząbkowanie

Jeśli potrzebujemy upewnić się czy nasze maleństwo ząbkuje, możemy posłużyć się czystą niewielką, metaliczną łyżką oraz ostrożnie postukać nią w dziąsło maluszka. Jeżeli ząb wybija się już przez dziąsło pomimo, iż wciąż go nie widać, usłyszymy typowy głos uderzenia łyżeczki o coś twardego. Możemy wówczas otwierać szampana! Nasz skarb rozwija się i już niedługo doświadczymy jak nas gryzie.

Objawy ząbkowania

Niestety ząbkowaniu towarzyszą rozmaite przykre przypadłości. Niemowlę czuje dyskomfort i swędzenie dziąseł. W okresie gdy ząb zaczyna się wyrzynać, noworodek staje się wrażliwy, nierzadko płacze, wkłada dłonie do buzi, próbuje gryźć wszelkie napotkane przedmioty oraz mocniej się ślini.

Ze względu na ból towarzyszący ząbkowaniu niejednokrotnie dochodzi do braku łaknienia, może pojawić się u niemowlęcia stan podgorączkowy, i nawet biegunka. Dodatkowo spada wytrzymałość organizmu, a wówczas zwiększa się zagrożenie choroby wirusowej bądź bakteryjnej. W wypadku jakichkolwiek niepewności należy skontaktować się z specjalistą pediatrą.

Środki na łagodzenie bólu przy ząbkowaniu

Wszelkie zatroskane oraz zdenerwowane mamy chcemy uspokoić – istnieją efektywne środki uśmierzające ból oraz dyskomfort. Dzięki poniższym farmaceutykom nasz malec szybko przebrnie przez proces wyżymania się ząbków oraz bezproblemowo prześpi noc.

Żele mające środki przeciwbólowe. Należy pamiętać, by podczas ich używania zachować rozwagę oraz używać w niewielkich ilościach.

Żele z rumiankiem o działaniu kojącym

Rozmaite formy gryzaków oraz smoczków. EKSTRA RADA – zalecamy ochłodzić je w chłodziarce (nie w zamrażalniku). Damy w ten sposób niemowlęciu kolejne uczucie ulgi.

Rodziców może niepokoić pojawienie się na dziąśle fioletowo-czerwonego zabarwienia, nazywanego fachowo torbielą erupcyjną. To tylko efekt wybijania się poprzez dziąsło korony wyrzynającego się zęba. Żeby pomóc dziecku, proponujemy żeby ostrożnie masować tę okolicę i używać nadmienione żele przeciwbólowe, a również zachęcać do gryzienia twardych posiłków np. skórki chleba. Zawsze w wypadku wszelkich niepewności należy zaczerpnąć z pomocy specjalisty stomatologa.

Sprawdź więcej artykułów http://www.kalisz-dentysta.pl/ortodonta-kalisz/

następny post wstecz wstecz poprzedni post
Środa, 12 Sierpień 2020
| Rejestracja