nasz pierwszy bobas

2010-03-30 13:38

3 mc 15 dni

Niecierpliwie oczekiwałam tego dnia  kiedy mała zacznie się już świadomie bawić zabawkami i wreszcie się doczekałam :)

Zabawki nad przewijakiem i w okolicach łózeczka wisiały jej już od pierwszych dni. Pod koniec pierwszego miesiaca zaczeła je wreszcie zauważać. Wpatrywał się w nie z zaciekawieniem gdy się ruszały. Pod koniec drugiego miesiaca specjalnie machała już rączkami i nóżkami żeby je uderzyć. Sprawiało jej to radość. Nawet kilka razy udało jej się uderzyć w zabawkę tak że zaczęła grać. Wtedy to chyba większą radochę od niej mieliśmy my, bo "ona jest już taka zdolna" :)

A teraz kiedy ma już trzy miesiące na karku, chwyta sama zabawki które wiszą jej nad głową i ciągnie do siebie. Sama włącza pozytywki w maskotkach. Potrafi wziąć gryzaczka który leży na materacu obok jej głowy i wsadzić sobie do buzi. Daliśmy jej materiałową książeczkę z szeleszczącymi kartkami i "czytała" ją z bardzo poważną miną obracając samodzielnie kartki. A wczoraj wsadziłam ją do fotelika, dałam grzechotki, gryzaczki i książeczkę i nie było dziecka przez prawie godzinę :) Zajęła się tak zabawkami, że zapomniała o całym świecie. Oczywiście prowadziła w tym samym czasie bardzo ożywioną dyskusję z lewkiem grzechotką, co jakiś czas próbując czy jego ucho dobrze smakuje :)

A jeśli chodzi o dyskusje bobasowe, to właściwie przestała mówić literki. Kiedyś tworzyła całe zbitki literowe, spółgłoski i samogłoski. A teraz mówi kilka razy więcej ale właściwie są to piski i gruchanie naśladujące gołębia. No czasem też naśladuje silnik samochodu ;)  Musze gdzieś poczytać o etapach rozwoju mowy u niemowlaków bo mam nadzieję, że to co Milenka teraz sobą reprezentuje to postęp a nie cofnięcie się.

--------------------------------------------------

Uzupełnienie.

Ufff znalazłam :) 

koniec 3. miesiąca życia – pojawia się etap gruchania: niemowlę wydaje pierwsze połączone głoski gardłowe, takie jak: „e – rrhe”, „ek – che”;

 

  


 

następny post wstecz wstecz poprzedni post

Komentarze (0):

Brak komentarzy.

Profil

Załóż bloga!

Ostatnie posty na blogu

Sobota, 28 Marzec 2020
| Rejestracja