Jak uniknąć zbędnego nacięcia krocza?

Redakcja Portalu
2010-03-22
Jak uniknąć zbędnego nacięcia krocza?
Czym tak naprawdę jest nacięcie krocza? Czy można go uniknąć? Jak często nacina się krocze w Polsce, a jak wygląda to na świecie? Czy specjalne urządzenia do ćwiczeń rozciągających mogą zmniejszyć ryzyko nacięcia krocza? Na wszystkie te – dręczące wiele kobiet – pytania staramy się znaleźć odpowiedź. Zapraszamy do lektury artykułu.

Czym tak naprawdę jest nacięcie krocza?

Nacięcie krocza (episiotomia) to postępowanie wykonywane w czasie porodu przebiegającego siłami natury w celu uniknięcia samoistnego pęknięcia krocza oraz innych powikłań okołoporodowych.

W zabiegu tym nacina się nożyczkami skórę, ścianę pochwy oraz mięśnie: kroczowo-łonowy oraz poprzeczny powierzchowny krocza.

Należy pamiętać, że rutynowe wykonywanie nacięcia krocza u kobiet przy porodzie jest praktyką często nie mającą uzasadnienia medycznego. Aby problem wykonywania nacięcia krocza bez uzasadnienia zupełnie wyeliminować, należy być świadomym pacjentem, argumentującym swój wybór w rozmowach z personelem medycznym.

Czy można uniknąć nacięcia krocza?

Niezwykle korzystne w praktyce prewencji nacinania krocza są ćwiczenia rozciągające mięśnie krocza mające za zadanie zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza i tym samym złagodzenie samego porodu.

W bardzo wielu sytuacjach nacięcia krocza można uniknąć. Związane jest to z rutynowym i często nieuzasadnionym nacinaniem krocza przez lekarzy położników. Jak wykazały badania i doniesienia naukowe – odsetek nacięć krocza w krajach cywilizowanych znacznie maleje. Niezwykle korzystne w praktyce prewencji nacinania krocza są ćwiczenia rozciągające mięśnie krocza mające za zadanie zmniejszenie ryzyka nacięcia krocza i tym samym złagodzenie samego porodu. Od kilkunastu lat do ćwiczeń takich wykorzystuję się opatentowane i potwierdzone badaniami klinicznymi urządzenia rozciągające mięśnie krocza, przygotowujące do porodu oraz regenerujące po porodzie.

Jak często nacina się krocze w Polsce ?

W Polsce, podobnie jak w szpitalach Ameryki Łacińskiej, zabieg jest wykonywany w 60-90% porodów.

W Polsce, podobnie jak w szpitalach Ameryki Łacińskiej, zabieg jest wykonywany w 60-90% porodów. Natomiast w Stanach Zjednoczonych liczba wykonywanych zabiegów nacięcia krocza w przypadku porodów szpitalnych spadła w latach 1979–1997 z 56 do 31%. Obserwuje się tendencję zmniejszenia częstości nacinania krocza w krajach cywilizowanych. Jest to związane z coraz szerszym uświadamianiem pacjentów oraz personelu medycznego, nakreślanie problemu zbędnego nacinania krocza oraz stosowania technik wspomagania i ćwiczenia mięśni krocza za pomocą określonych przyrządów – co często czyni zabieg zupełnie zbędnym.

Jak uniknąć zbędnego nacięcia krocza?

Być wyedukowanym pacjentem. Współpracować ze swoją położna i lekarzem oraz ćwiczyć mięśnie krocza za pomocą certyfikowanych przyrządów medycznych. Przykładem urządzenia do ćwiczeń rozciągających jest przebadany w wielu ośrodkach produkt Epino Delphine, którego stosowanie – jak donoszą niemieckie i australijskie badania – znacznie zmniejsza ryzyko nacięcia krocza podczas porodu. Również w Polsce produkty tego typu zyskują na popularności wśród coraz bardziej świadomych kobiet. Trzeba jednak pamiętać, że ćwiczenia tego typu należy stosować zawsze w konsultacji z dobrym ginekologiem – położnikiem.

   
Autor: lek. Waldemar Litwiński – specjalista ginekologii i położnictwa, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ceniony i uznany lekarz z blisko 25-letnią praktyką kliniczną w prowadzeniu kobiet z problemami ginekologicznymi i położniczymi.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.