Wyprawkowe hity

Paulina Wójtowicz
2010-03-25
Wyprawkowe hity
Przez niektórych rodziców kompletowana na wiele miesięcy przed porodem, przez innych w ostatniej chwili, często na bieżąco, już przy opiece nad noworodkiem. Wyprawka – słowo obrosłe legendami, krążącymi wokół absolutnej konieczności, obowiązku rodzicielskiego i pustego portfela. Bez jakich produktów i akcesoriów wyprawkowych dla niemowlaka świeżo upieczeni rodzice nie mogą się więc obejść?

Akcesoria dla dziecka

Zwykle rodzice narzekają na te produkty, które zawiodły – bo jakość niska, użyteczność minimalna, a pieniądze wyrzucone w błoto. Dużo rzadziej zastanawiają się, co zrobiliby bez tak podstawowych akcesoriów dziecięcych, jak wózek czy łóżeczko. A takich udanych zakupów jest więcej. Oto najpopularniejsze i najczęściej zachwalane przez nich hity produktów dziecięcych:

Jednym z najczęściej wymienianych wyprawkowych produktów-hitów jest leżaczek-bujaczek – przenośna kołyska i łóżeczko w jednym.
  • Leżaczek-bujaczek – to połączenie wygodnego łóżeczka z kołyską, którego największą zaletą jest możliwość przenoszenia z miejsca na miejsce – taka funkcja sprawia, że rodzice mogą mieć kontakt z dzieckiem nawet przy wykonywaniu domowych obowiązków.
  • Rożek usztywniany – dzięki usztywnieniu rożek chroni plecy dziecka i gwarantuje mu dobrą pozycję podczas leżenia, a jego rola nie musi kończyć się po przyniesieniu noworodka ze szpitala do domu – z powodzeniem można go użyć jako kołderki; sprawdza się w zimie i wczesną wiosną.
  • Śpiworek – jest doskonałym rozwiązaniem dla małych rozrabiaków, które uwielbiają rozkopywać się w nocy (a więc mogą marznąć); szczególnie przydatny podczas chłodniejszych pór roku.
  • Karuzela nad łóżeczko – szczególnie doceniana, gdy rodzice chcą odpocząć – dobra karuzela potrafi zająć nawet małe dziecko.
  • Elektroniczna niania – to walkie-talkie dla rodziców bije rekordy popularności szczególnie u mieszkańców domków jednorodzinnych, ale sprawdza się także w bloku, podczas wizyty u sąsiadów, zapewniając natychmiastową reakcję rodziców na płacz dziecka.
  • Wanienka ze stelażem – w trosce o kręgosłupy rodziców.
  • Ochraniacze na szczebelki w łóżeczku – chronią malucha przed przypadkowym uderzeniem lub otarciem.
  • Niedrapki – bawełniane rękawiczki przydatne są szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdy koordynacja ruchowa niemowlaka nie jest jeszcze rozwinięta i dziecko może podrapać delikatną skórę.
  • Monitor oddechu – pozwala natychmiast zareagować w przypadku ustania oddechu dziecka (prowadzącym nawet do SIDS – śmierci łóżeczkowej niemowląt), ale pomocny jest także podczas dziecięcych chorób dróg oddechowych.
  • Mata edukacyjna – zajmuje dzieci przez cały pierwszy rok życia, a jest przy tym funkcjonalna i użyteczna – pobudza zmysły i zapewnia dziecku swobodę ruchów.

Ubranka

Ubranka to często utrapienie młodych rodziców – do tej pory nie mieli pojęcia, że dziecko rośnie w takim tempie i nowo zakupione ubranka już po kilku tygodniach nie nadają się do założenia, bo rozmiar jest nieodpowiedni. Ale w każdym czasie liczy się dla nich przede wszystkim ich funkcjonalność. Większość mam narzeka na ubranka zapinane z tyłu – wiercące się dziecko nie sposób w nie ubrać. Dlatego też najchętniej kupowanymi są ciuszki z zapięciami z przodu lub z boku, pozwalające jednocześnie utrzymać dziecko w jednej pozycji i sprawnie ubrać. Zaczynające raczkować dziecko bardzo szybko gubi skarpetki, a śpioszki podwijają się od pełzania, dlatego hitem okazują się także body i rajstopki.

Kosmetyki

W przypadku środków higienicznych i kosmetyków do pielęgnacji dzieci właściwie wszystko zależy od upodobań dziecka. Często zdarza się przecież, że najtańsze pieluchy są lepiej tolerowane przez malucha niż te znanej marki. Podobnie w przypadku nawilżających chusteczek, oliwek, szamponów itd. Nie warto więc inwestować w najdroższe kosmetyki, bo niekoniecznie się sprawdzą. Lepiej z rozwagą dobrać produkty farmaceutyczne, jak krem na wysuszenia (np. Bepanthen) czy maść przeciw odparzeniom, które są wymieniane przez rodziców jako niezastąpione antidotum na wszelkie drobne kłopoty skórne.

Coś dla mamy

Wyprawkowe zakupy to także produkty dla świeżo upieczonej mamy, która musi zadbać o siebie podczas połogu. Najbardziej pomocne okazują się m.in. pieluchy, podgrzewacz do butelek i i elektryczny laktator.

W wyprawkowych zakupach mamy nie mogą zapomnieć o sobie. Zazwyczaj połóg zaskakuje nawet te kobiety, które o nim czytały i przygotowały się – okazuje się, że zwykłe podpaski nie spełniają swojej funkcji nawet przez kwadrans, posługiwanie się ręcznym laktatorem to niemalże traumatyczne przeżycie, a koronkowy biustonosz do karmienia to z pewnością wynalazek mężczyzny, nie mającego pojęcia, jak taka część garderoby przykleja się do karmiącej piersi. Ale wśród produktów dla mam można znaleźć także hity, m.in. pieluchy, które stanowią mniej wygodną, ale za to użyteczną alternatywę dla podpasek i waty, a przede wszystkim elektryczny laktator, po uruchomieniu którego można odpocząć, choćby czytając książkę.

Dla każdego coś dobrego

Rankingi największych hitów i kitów wyprawki mnożą się w nieskończoność, a ich najciekawszą cechą jest brak konsekwencji. Często bywa tak, że jeden produkt (np. przewijak) w jednym z nich jest wychwalany i stawiany w czołówce hitów, a w innym, decyzją mam, uważany jest za niepraktyczny. Bo najważniejsze przykazanie wyprawkowych zakupów dotyczy właśnie dostosowania ich do potrzeb dziecka. Każdy maluch jest inny, inaczej się zachowuje, ma inne preferencje, a także… gust. Dlatego to, co okazało się trafione w przypadku jednego dziecka, może zupełnie nie sprawdzić się w przypadku innych dzieci. I odwrotnie. Zakupy należy więc planować z rozsądkiem i uwzględnieniem rzeczywistych potrzeb rodziny.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.