Planujesz ciążę? Zrób wcześniejsze badania!

Aleksandra Budner
2009-05-21
Planujesz ciążę? Zrób wcześniejsze badania!
Ciąża to poważny krok naprzód. Pragniemy, żeby przebiegała prawidłowo, ale nie wszystkie kobiety wiedzą, że podstawowe badania należy wykonać na długo przed planowanym poczęciem dziecka. Zanim więc przystąpicie wraz z partnerem do starań, zasięgnijcie porady lekarskiej.

Początkowo lekarz internista zleci podstawowe badania obojgu partnerom. Dla mężczyzny analiza laboratoryjna krwi i moczu będzie właściwie jedynym testem (ważne jest oznaczenie jego grupy krwi i czynnika Rh), natomiast kobieta musi poddać się dodatkowo kilku innym.

Badania laboratoryjne (ogólne):

Morfologia krwi – należy do podstawowego badania, pozwala bowiem wskazać na większość ewentualnych nieprawidłowości organizmu; poziom cukru we krwi pomocny jest w diagnozowaniu cukrzycy, kwasu moczowego – w rozpoznaniu dny moczanowej; mocznika i kreatyniny - w ocenie funkcji nerek, a bilirubiny - w diagnozowaniu np. chorób wątroby i trzustki. Dodatkowo morfologia pozwala na oznaczenie grupy krwi oraz czynnika Rh. Ich znajomość pozwoli wykluczyć konflikt serologiczny lub podjąć decyzję o jego neutralizacji.

Badanie ogólne moczu – ma na celu sprawdzenie stanu kwaśności moczu, a także wykrycia pewnych substancji, np. krwi, bilirubiny, białka, glukozy i acetonu (te ostatnie mogą świadczyć o cukrzycy lub zakażeniach układu moczowego). Jeśli w moczu zostaną wykryte bakterie, trzeba wówczas przeprowadzić tzw. posiew moczu.

Badania ginekologiczne:

Wymaz z szyjki macicy – na jego podstawie przeprowadzana jest cytologia: badanie, które informuje o występowaniu komórek rakowych oraz wszelkich zmianach, prowadzących do nowotworów (np. nadżerka). Dodatkowo przeprowadza się również badania bakteriologiczne, wskazujące na stopień czystości pochwy.

USG narządu rodnego i piersi
– pozwoli na całkowity ogląd narządów płciowych kobiety (np. jamy brzusznej, miednicy mniejszej, jajników macicy).

Badanie poziomu hormonów kobiecych (płciowych i hormonów tarczycy) – pozwoli wykryć wszelkie zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do poronień i innych powikłań ciąży.

Badania dodatkowe

Badania dodatkowe są zlecane przez lekarza, który decyduje o ich konieczności na podstawie wywiadu z przyszłymi rodzicami .
Należą do nich:

 – badanie na obecność antygenu Hbs – pozwala na wykrycie nosicielstwa wirusa zapalenia wątroby typu B (tzw. żółtaczki) bądź wskaże, czy cierpisz na przewlekła zapalenie wątroby;

 – badanie krwi, ustalające poziom przeciwciał w organizmie:

  • w kierunku toksoplazmozy (choroba przenoszona przez koty) – polega na wykryciu swoistych przeciwciał toksoplazmozy, tzw. IgG oraz IgM. Ich brak świadczy, że kobieta nie chorowała na tę chorobę. Wówczas lekarz poradzi, jak zachować odpowiednią higienę, aby uniknąć zarażenia w ciąży, gdyż toksoplazmoza jest groźna dla płodu;
  • w kierunku różyczki – jeżeli wynik wykaże u kobiety brak odporności, powinna ona jak najszybciej się zaszczepić. Należy jednak pamiętać, że przez okres 3 miesięcy po szczepieniu nie można zachodzić w ciążę, gdyż różyczka jest bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu;
  • w kierunku cytomegalii – sprawdza się obecność przeciwciał cytomegalii. Jeżeli nie występują, zaleca się określone środki ostrożności, chroniące przez zarażeniem, gdyż dzisiaj nie istnieje szczepionka przeciw temu wirusowi;

badanie na obecność wirusa HIV – nie jest obowiązkowe, ale możesz przeprowadzić je dla pewności, nawet gdy nie znajdujesz się w grupie ryzyka. Pamiętaj, że seropozytywna matka może przekazać dziecku bardzo groźny wirus.

Badania genetyczne

Badania genetyczne – o ich przeprowadzeniu decyduje lekarz, który bierze pod uwagę takie czynniki, jak: wiek matki i kolejność ciąży (im starsza kobieta, już po 35. roku życia, tym większe prawdopodobieństwo wad genetycznych płodu, zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży), choroby genetyczne w rodzinie (do 4 pokoleń wstecz), wcześniejsze urodzenie dziecka z upośledzeniem genetycznym. O rodzaju badania decyduje lekarz prowadzący.

Jako przyszli rodzice jesteście zobowiązani do przekazania swojemu lekarzowi informacji na temat przebytych schorzeń, aktualnych chorób, a także wszystkich stosowanych przez was leków. Wcześniejsze konsultacje i badanie ocenią funkcjonowanie waszych organizmów i pomogą w wykryciu ewentualnych schorzeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na płodność, zakłócić przebieg ciąży lub być groźne dla rozwijającego się w łonie dziecka.

Pamiętajcie, że przeprowadzenie badań jest niezwykle ważne - łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć!

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.