Zabiegi dentystyczne przyszłej mamy

Aleksandra Budner
2010-04-26
Zabiegi dentystyczne przyszłej mamy
Często zdarza się tak, że podczas ciąży nasze zęby i dziąsła ulegają osłabieniu, stają bardziej podatne na infekcje i choroby. Gdy już do nich dojdzie, konieczne jest poddanie się odpowiednim zabiegom, wskazanym przez stomatologa. Nie wszystkie jednak są bezpieczne dla twojego dziecka.

Podstawowym problemem są znieczulenia, które wykonuje się głównie podczas leczenia chirurgicznego. Kobiety ciężarne można znieczulać tylko miejscowo. Środki miejscowego znieczulenia nie działają w odpowiednich dawkach szkodliwie. Jednaka zwykle zaleca się, jeżeli istnieje taka możliwość, przełożenie leczenia na okres połogu lub tuż po nim. Nie należy jednak lekceważyć infekcji dziąseł. Może ona poważnie zaszkodzić zdrowiu kobiety ciężarnej, jeśli nie zostanie od razu wyleczona. Dlatego, jeżeli pojawi się nawet niewielka infekcja czy ból zęba, należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Kategorycznie odradza się wykonywanie zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

Kategorycznie odradza się wykonywanie zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Zdarza się jednak, że jest ono konieczne i niezbędne dla zdiagnozowania przyczyny ostrego stanu zapalnego i dużego bólu. Jeśli natomiast sytuacja nie jest na tyle poważna, należy zrezygnować z tego zabiegu, gdyż zagraża ono dziecku rozwijającemu się w łonie matki.

Kolejnym ważnym punktem jest zakładanie plomb. Istnieje wiele sprzecznych opinii co do wypełniania zębów plombami z amalgamatu. Jest to jeden z najstarszych materiałów używanych w gabinetach stomatologicznych. Wielu ekspertów jest przekonanych, że takich plomb nie należy zakładać w okresie ciąży. Zawierają one bowiem rtęć, która stanowi zagrożenie dla nienarodzonego dziecka. Jeśli w twoim przypadku założenie plomby jest konieczne, wybierz inną niż amalgamat – przynajmniej na jakiś czas. Do tej pory nie znaleziono dowodów stwierdzających szkodliwy wpływ na płód starych plomb tego typu.

W przypadku leczenia ortodontycznego nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań. Możesz zatem nosić aparat, zarówno stały jak i tymczasowy. Musisz natomiast bardzo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzać dentystę.

Chociaż żadne poważne badania nie wykazały wpływu metod wybielania (głównie poprzez wodę utlenioną bądź promienie ultrafioletowe) na ciążę, zaleca się jednak rezygnację z tego zabiegu w tym okresie – do chwili, gdy wiedza na ten temat zostanie rozszerzona.

Udając się do stomatologa, niezwłocznie poinformuj go o ciąży. Jest to niezbędne przy dobieraniu odpowiednich dla ciebie i twojego dziecka bezpiecznych środków leczenia i koniecznych zabiegów dentystycznych.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.