Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia?

Aleksandra Budner
2010-02-18
Dlaczego warto uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia?
Chociaż pomysł specjalnych przygotowań do porodu może wydać się dość dziwny (przecież to zupełnie naturalny proces!), jednak nie należy bagatelizować lekcji rodzenia. Pozwalają one zrozumieć przebieg porodu i podjąć świadome decyzje w kwestii jego rodzaju, a także przygotowują do tego wydarzenia pod względem fizycznym i psychicznym.

Kobietom i ich partnerom często wydaje się, że po przeczytaniu wielu poradników i zasięgnięciu porady na forach internetowych o porodzie wiedzą prawie wszystko, a szkoła rodzenia niewiele ich już może nauczyć. Nic bardziej mylnego. Chociaż postęp medycyny pozwala na zaprzestanie „rodzenia w bólach”, to o metodach znieczulenia i ich skutkach dowiecie się właśnie na lekcjach w wybranej przez was szkole. Między innymi dzięki takim właśnie informacjom będziecie mogli świadomie i odpowiedzialnie podjąć decyzje dotyczące porodu.

Szkoła rodzenia – co to takiego?

W każdym większym mieście jest na pewno kilkanaście szkół rodzenia. Zdarzają się one również w mniejszych miejscowościach, choć nie są tam tak bardzo rozpowszechnione i popularne. Już na początku ciąży warto zorientować się, gdzie takie szkoły się znajdują. Na pewno pomocna w tym względzie będzie opinia położnej bądź lekarza. Warto również o radę w wyborze szkoły zapytać matki uczęszczające na takie spotkania. Jeżeli szkoła rodzenia znajduje się przy oddziale położniczym, na którym odbędzie się poród, stanowi to okazję, aby poznać osoby, które będą obecne przy porodzie (lekarzy i położne), zwiedzić sale porodowe i cały oddział położniczy. Dzięki temu nasze spojrzenie zmieni się, a pewne obawy na pewno znikną.

Wszystkie szkoły rodzenia różnią się między sobą, zwłaszcza pod kątem rodzaju i ujęcia podejmowanych tematów. W niektórych z nich organizuje się na przykład również grupy wsparcia dla matek karmiących, a także spotkania z rodzicami już po narodzinach dziecka.

Kiedy do szkoły rodzenia?

Droga mamo, w zajęciach możesz uczestniczyć nawet w pierwszym trymestrze ciąży, chyba że zaczynają się one dopiero od drugiego (tak jest zazwyczaj). Odbywają się zwykle raz na tydzień przez okres 6–8 tygodni. Warto jednak dużo wcześniej poszukać odpowiedniej dla ciebie placówki i zapisać się, by uniknąć sytuacji braku miejsc. Przed wyborem szkoły upewnij się, że jest ona wartościowa, prowadzą ją osoby kompetentne, mające uprawnienia. Zbierz opinie matek, które niedawno rodziły. Weź również pod uwagę odległość placówki od twojego miejsca zamieszkania, ponieważ pod koniec ciąży trudno będzie ci się poruszać. Niekiedy możesz brać udział w zajęciach indywidualnych (praktykowane raczej rzadko) lub grupowych (optymalna ilość grup to od 5 do 7 par), samodzielnie lub w towarzystwie kogoś bliskiego. Jeżeli masz ochotę, zapisz się do szkoły razem ze swoim partnerem - z nim na pewno dużo łatwiej i szybciej zaklimatyzujesz się w nowym otoczeniu. 

Czego można się dowiedzieć i nauczyć w takiej szkole?

Celem zajęć w szkole rodzenia jest poinformowanie przyszłych rodziców o wszystkich aspektach ciąży. Osoby prowadzące zajęcia chcą, żeby zniknęły wasze obawy dotyczące porodu. Spotkania te są wspaniałą okazją do zadawania nurtujących pytań, wyrażania swoich obaw i dzielenia się nimi z innymi przyszłymi rodzicami. Zajęcia są podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Dzięki tej pierwszej, która prawdopodobnie będzie miała formę wykładów, dowiecie się: jak rozwija się dziecko, jak przebiega poród oraz czym jest połóg. Przydatne okażą się na pewno wiadomości z zakresu ćwiczeń dla ciężarnych i pielęgnacji ich ciała przez okres dziewięciu miesięcy. Podaje się również informacje dotyczące opieki nad noworodkiem (np. nauka kąpieli, przewijania, pielęgnacji ciała niemowlaka) czy karmienia piersią. Zdobywanie wiedzy teoretycznej łączy się często z projekcją filmów dokumentalnych, których tematyką może być kobiece ciało, ciąża i towarzyszące jej przemiany, a także informacje dotyczące czasu po porodzie. Nie pomija się dyskusji na temat zabiegów, które mogą okazać się niezbędne w czasie narodzin dziecka (m.in. znieczulenie zewnątrzoponowe, nacięcie krocza, poród kleszczowy, cesarskie cięcie). Po części typowo teoretycznej przychodzi czas na zajęcia praktyczne, które są w pewnym stopniu kontynuacją tego, czego dowiedzieliście się wcześniej. Ćwiczenia, których się nauczycie, pozwolą na łatwiejszy poród: mniej bolesny, a bardziej świadomy. Przyszłe mamy nauczą się technik oddychania, ćwiczeń rozluźniających, niezwykle skutecznych podczas porodu. Niezbędna okaże się na pewno gimnastyka krocza i nauka parcia. Wskazane przez specjalistów techniki spowodują, że poród przebiegnie spokojniej i szybciej.

Ile to kosztuje?

Ceny za zajęcia w szkole rodzenia bywają różne, w zależności od placówki, wybranych metod, dostępnych materiałów, liczby spotkań, typu kursu, czy różnorodności tematyki. Przeciętny koszt uczestnictwa w takich spotkaniach to wydatek kilkuset złotych. Istnieją również szkoły bezpłatne, które są finansowane przez stowarzyszenia lub fundacje. Należy jednak pamiętać, żeby cena nie była jedynym kryterium wyboru szkoły. Zawsze przecież istnieje możliwość uzyskania rabatów lub rozłożenia kosztów na raty.

Korzyści, jakie dają lekcje

Najważniejsze jest to, że szkoła rodzenia stwarza wspaniałą okazję do zdobycia większej wiedzy, przede wszystkim na temat ciąży i porodu. Nie zawsze przyszli rodzice trafiają na lekarza prowadzącego, który jest w stanie zaspokoić ich ciekawość i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zwykle wiele zadanych pytań pozostaje bez odpowiedzi. Uczestnictwo w zajęciach jest bardzo ważne, gdyż panuje na nich klimat, który sprzyja luźnym rozmowom, nie krępuje i pozwala na poruszanie nawet najbardziej wstydliwych tematów. Poza tym spotkania w grupie mogą podnosić na duchu. Inne kobiety uczestniczące w zajęciach są w podobnej sytuacji, zatem w pełni rozumieją to, co dzieje się w twoim życiu. Dodatkowo, szkoła rodzenia jest doskonałym miejscem na poznanie nowych ludzi. Z niektórymi z nich znajomość może się przedłużyć.

Niezwykle istotne jest to, że każde zajęcia przygotowujące do porodu – niezależnie od tego, czy będą indywidualne, czy grupowe – pozwolą przyszłej mamie zrozumieć, jak i dlaczego zmienia się jej ciało, a także nauczyć się metod radzenia sobie z bólem podczas porodu.

Przyszły tata także znajdzie coś dla siebie. Ćwiczenia pozwolą mu na obeznanie się z tematem ciąży, porodu i macierzyństwa. Praktyczne ćwiczenia (wykonywane zwykle na lalkach) pokażą mu namiastkę tego, z czym spotka się tuż po narodzeniu maluszka. Temat opieki i pielęgnacji dziecka nie będzie już dla niego całkowicie obcy. Poza tym tatusiowie, którzy razem z partnerkami uczęszczają do szkoły rodzenia, przyczyniają się w ten sposób do pogłębiania więzi w związku. W końcu wspólnie będziecie musieli poradzić sobie z tą, jakże ważną w waszym życiu, nową sytuacją.

   
Szukasz szkoły rodzenia? Chcesz sprawdzić, gdzie jest najbliższa placówka? Wejdź tutaj.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.