Napoje gazowane a ciąża

Agata Cygan
2013-06-03
Napoje gazowane a ciąża
O tym, że w czasie ciąży należy unikać napojów alkoholowych i kawy, słyszała z pewnością każda przyszła mamusia. O tym jednak, by zamiast napojów gazowanych wybierać zdrowe soki i herbatki owocowe, słyszymy na co dzień - wszyscy. Czy w przypadku ciężarnych zalecenie, by trzymać się z daleka od ukochanej coli nabiera szczególnego wymiaru?

Napoje gazowane

Napoje gazowane są nie tylko pozbawione wartościowych składników odżywczych, ale zawierają wiele takich, które w nadmiarze nam szkodzą (cukier, konserwanty, sztuczne barwniki). Szczególnie nadmiar cukru nie jest wskazany w przypadku ciężarnej - powoduje skoki poziomu insuliny we krwi, a to z kolei - podnosi ryzyko cukrzycy ciążowej.

Kolejną wadą tego rodzaju napojów jest fakt, że obniżają poziom cennych dla naszego organizmu elementów, takich jak sód, potas, magnez, wapń (tzw. przesunięcia elektrolitowe) oraz - wcale nie gaszą pragnienia, a wręcz przeciwnie - zwykle je wzmagają.Napoje gazowane mogą również nasilać wiele ciążowych dolegliwości, takich jak: skurcze nóg, osłabienie, kłopoty z zębami czy włosami.

Napoje energetyczne

Tego rodzaju napoje silnie pobudzają i dodają energii dlatego, że zawierają w sobie wysokie stężenie kofeiny (wyższe nawet niż kawa!). Jak wiadomo, składnik ten prowadzi do zwężania naczyń krwionośnych, a to - może stać się przyczyną niedotlenienia płodu, zahamowania jego rozwoju, a w skrajnych przypadkach - nawet poronienia. Kofeina źle działa także na samą ciężarną - może powodować bóle głowy, nadciśnienie, bezsenność, jest moczopędna, może odwadniać i odwapniać organizm.

Poza kofeiną, napoje takie zawierają wiele innych, szkodliwych dla mamy substancji, jak: silnie pobudzającątaurynę; drażniący żołądek, wywołujący wzdęcia i zgagę dwutlenek węgla; drażniący jelita sorbitol; zaburzające przemianę witaminy D i sprzyjające niedoborowi wapnia fosforany;konserwanty oraz sztuczne barwniki.

Dietetyczne napoje gazowane

Z pozoru idealny kompromis pomiędzy gazowanymi „szkodnikami" a zdrowymi „dietetykami". Tymczasem badania pokazują, że codzienne spożywanie puszki dietetycznego napoju gazowanego w czasie ciąży znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Zdaniem niektórych specjalistów zależność pomiędzy spożywaniem sztucznie słodzonych napojów a przedwczesnym porodem może mieć źródło we wzroście stężenia sodu w organizmie oraz w wysokim ciśnieniu (przypadłość, będąca skutkiem spożywania napojów gazowanych nie tylko u kobiet ciężarnych).

Coca-cola

Mimo, że nie istnieją dokładne badania, wskazujące jednoznacznie na wpływ coli na ciężarną i płód, warto zauważyć, że tak lubiany przez wielu czarny napój, to niestety połączenie opisanych powyżej, szkodliwych czynników: jest napojem gazowanym, słodkim, energetyzującym i zawiera sporą dawkę kofeiny (puszka mieści w sobie ok. 40 mg).

Ponadto, cola zawiera wiele innych substancji chemicznych o niekoniecznie szkodliwym, ale nieznanym dla ciąży działaniu. Sama przyszła mama powinna więc zadecydować, czy warto ryzykować zdrowie dziecka dla samego smaku (cola, nawet jeśli nie zaszkodzi ciężarnej, ani dziecku, z pewnością nie wniesie do ich diety nic wartościowego).

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.