Symulator porodu (Mama Natalie Birthing Simulator)

Paulina Wójtowicz
2013-11-18
Symulator porodu (Mama Natalie Birthing Simulator)
Strach przed porodem jest powszechny, ale – wbrew pozorom – nie dotyczy on tylko przyszłych mam. Rozwiązanie ciąży to wielkie wyzwanie także dla położników. Aby mogło przebiec prawidłowo, obie strony – ciężarna i personel – powinni wiedzieć, jak ten proces wygląda. Pomóc w tym może symulator porodu – urządzenie instruktażowe dla lekarzy i cenna ilustracja finału ciąży dla kobiet.

Lęk przed nieznanym

Emocje są wpisane w ciążę od samego jej początku. Najpierw mieszanka niedowierzania, ekscytacji i przerażenia podczas przeprowadzania testu ciążowego, potem dojrzewająca wraz z dzieckiem akceptacja nowego stanu, połączona z radosnym planowaniem „nowego" życia, a jeszcze później - narastający lęk... Jak wygląda poród? Czy dam sobie radę? Czy wszystko przebiegnie zgodnie z planem? Czy będzie bolało? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Co, gdy pojawią się komplikacje? Strach przed porodem jest uczuciem towarzyszącym każdej pierworódce i nie jest niczym nienaturalnym. Większość z nas w różnych sytuacjach życiowych dotykają obawy - zastanawiamy się, czy nasze możliwości sprostają czyimś oczekiwaniom, czy odnajdziemy się w konkretnych okolicznościach, a wyobrażając sobie stresującą chwilę, piszemy rozmaite jej scenariusze. Wszystko dlatego, że dany obszar jest dla nas nowy, nieznany, niezbadany. Tak jak poród - wydarzenie wielkiej wagi, do którego w sposób kompletny nie mogą przygotować kobiet żadne podręczniki i opowieści koleżanek.

Instrukcja rodzenia

To właśnie kobiecy lęk przed porodem leżał u podstaw idei stworzenia symulatora porodu - specjalnego urządzenia instruktażowego, odtwarzającego rozwiązanie ciąży. Jego podstawowym zastosowaniem jest pomoc dla personelu medycznego, chcącego przećwiczyć odbieranie porodu naturalnego, ale jest on także używany w szkołach rodzenia w ramach wizualizacji finału ciąży. Symulacje mają na celu nie tylko prezentację klasycznego, „podręcznikowego" procesu rozwiązywania ciąży, ale przede wszystkim zobrazowanie sytuacji kryzysowych, takich jak poród zabiegowy (kleszczowy lub z użyciem próżnociągu), krwotok z dróg rodnych czy problemy noworodka z oddychaniem.

Zestaw do symulacji porodu składa się z:

  • lalki imitującej dziecko - o masie ciała, długości i proporcjach prawdziwego noworodka, a także z jego podstawowymi czynnościami życiowymi - lalka oddycha, jej serce bije, a pępowina pulsuje,
  • sztucznego brzucha,
  • pępowiny,
  • łożyska,
  • sztucznej krwi oraz innych płynów, które organizm kobiety wydziela podczas porodu,
  • prześcieradeł,
  • narzędzi dla położnika (m.in. próżnociąg i kleszcze).

Całość po złożeniu mieści się w plecaku lub podręcznej torbie, co bez wątpienia stanowi wartość dla specjalistów, używających zestawu podczas lekcji instruktażowych.

Czy to konieczne?

Symulator porodu może wydawać się zwykłą ciekawostką lub medycznym gadżetem, ale dla ciężarnych każda wizualizacja tego, co je czeka na porodówce jest na wagę złota (trudno w końcu o ogólnodostępne filmy, obrazujące fizjologiczny poród). Choć to, czego doświadczą podczas rozwiązania ciąży będzie sprawą bardzo indywidualną, świadomość pewnych procesów zachodzących podczas porodu może znacząco wpłynąć na ich nastawienie - uspokoić, nastroić pozytywnie, dodać sił, a to z kolei ma realną szansę przełożyć się na sprawny finał ciąży. Dla studentów medycyny, a także specjalistów - lekarzy, położne i cały personel położniczy, symulator porodu jest zaś nieocenioną pomocą w praktycznych zajęciach i ćwiczeniach w odbieraniu naturalnych porodów.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.