Ekologiczne zabawki dla dzieci

Agnieszka Kęsek
2014-06-09
Ekologiczne zabawki dla dzieci
Moda na ekologię opanowała już sporo dziedzin naszego życia. "Eko" stało się synonimem czegoś lepszego i zdrowszego zarówno dla osoby używającej, jak i dla otoczenia. Pojawia się coraz więcej produktów, których producenci chwalą się certyfikatami potwierdzającymi ekologiczność - począwszy od eko produktów spożywczych, przez eko odzież, aż po... eko zabawki dla dzieci. Czym te ostatnie różną się od "zwykłych" zabawek?

Co to znaczy "eko"?

Z przymiotnikiem "ekologiczny" każdy spotkał się przynajmniej kilka razy. Moda na bycie "eko" zatacza coraz szersze kręgi. Najczęściej myśląc o produktach eko mamy na myśli produkty spożywcze. Jednak eko mogą być także ubrania, środki czystości, kosmetyki, a nawet zabawki dla dziecka. Co to jednak znaczy? Czym produkty ekologiczne różnią się od pozostałych?

W najprostszym ujęciu, jeśli coś jest "ekologiczne" oznacza to, że jest przyjazne dla Ziemi, nie zakłóca jej równowagi oraz zostało wyprodukowane z naturalnych składników niezagrażających środowisku. Aby ułatwić rozpoznawanie takich produktów wprowadzono system certyfikatów potwierdzających ekologiczność.

Eko zabawki, czyli jakie?

Zabawki ekologiczne to takie, które zostały wyprodukowane przy zachowaniu dbałości o środowisko, a także, co ważne, prawa człowieka. Nie szkodzą środowisku, są zrobione z materiałów, które mogą być później poddane recyklingowi. Zasady, jakie przyświecają twórcom ekologicznych zabawek to:

1. Mają być bezpieczne dla środowiska, wyprodukowane z troską o nie.
2. Muszą być bezpieczne także dla dziecka - są dopasowane do zakładanego wieku malucha oraz wykonane w przemyślany sposób, który minimalizuje jakiekolwiek ryzyko, że dziecko zrobi sobie nimi krzywdę.
3. Mają walory edukacyjne, służą maluchowi nie tylko do zabawy, ale i nauki.

Zabawki ekologiczne najczęściej wykonywane są z materiałów takich, jak drewno bawełna, wełna. Kolory uzyskuje się z substancji pochodzenia naturalnego, nie ma w nich chemikaliów. Są najczęściej bardzo proste w konstrukcji, daleko im do fantastycznych świecących, grających, ruszających się kolorowych plastikowych cudów z półek sklepów z zabawkami. To tak naprawdę powrót do korzeni - puzzle, pociągi jeżdżące po drewnianych szynach, domki dla lalek, klocki, przytulanki, koniki na biegunach.

Jak wybierać?

Niestety, nie wszyscy producenci są rzetelni - zdarza się, że zapewnienia z opakowania mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na co więc zwracać uwagę i czym kierować się przy wyborze zabawek? Przede wszystkim należy znaleźć informację o certyfikatach.
Najpopularniejsze z nich to:

  • Symbol CE - często spotykany znak, ale uwaga - wystawiany jest przez producenta, a nie niezależną instytucję i ma oznaczać, iż zastosował się on do europejskich norm technicznych. Niestety, często zamieszczany na zabawkach, na których nie powinien widnieć.
  • PEFC - ten certyfikat wydaje duża organizacja ekologiczna, ma on potwierdzać, że zabawka została wykonana zgodnie z ekologicznymi, społecznymi i ekonomicznymi standardami.
  • FSC - symbol zamieszczany tylko na produktach z drewna, gwarantuje, że pochodzi ono z lasów, których użytkowanie podlega pewnym ścisłym standardom i jest zgodne z zasadami dbałości o środowisko.
  • GOTS - dotyczy produktów wykonanych z bawełny i oznacza, iż produkt został wykonany z bawełny organicznej - podczas jej uprawy nie użyto żadnych chemicznych dodatków.
  • TUV Rheinland PROOF - oznacza, iż produkt jest zgodny z normami europejskimi, wykonany z bezpiecznych substancji, które nie zagrażają człowiekowi.
  • Fair Trade - bardzo ważny znak, który gwarantuje, że przy produkcji nie pracowały dzieci, ale osoby dorosłe uczciwie za to wynagradzane.

Warto kupować?

Jeśli cenisz jakość, środowisko nie jest Ci obojętne i chcesz, aby Twoje dziecko miało kontakt z bardziej „klasycznymi" zabawkami - tak. Zawsze możesz sprawdzić jak maluch zareaguje na taką prostą zabawkę - czy będzie chciał zostać z nią na dłużej. Kupowanie eko zabawek nie musi oznaczać oczywiście zupełnej rezygnacji z innych. Zainteresowanie tego typu produktami potwierdza jednak, że rodzice coraz baczniej przyglądają się produktom, z którymi styczność ma ich dziecko szukając przede wszystkim jakości.

Serwis Ciążowy.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastępują profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych znajdujących się w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.